Recenze: SMART GAMES Lovci duchů

lovci-duchu-01

Duchové jsou hodná, kamarádská stvoření. Většina z nás to moc dobře ví. Ale existují lidé, kteří jim nedopřejí jejich klidný život plný proplouvání zdmi a objevování se v těch nejméně očekávaných místech. Jsou to lovci duchů.

O jejich práci vypráví nový hlavolam, který pod záštitou firmy SMART GAMES vytvořil Raf Peeters v roce 2015. Hádanková zábava se jmenuje Lovci duchů (Ghost Hunters) a v češtině ji pod záštitou výhradního zastoupení vydává firma MindOK v rámci své řady SMART hry.

Z netradičně protáhlé krabičky na nás okýnkem kouká hned několik duchů. Spolu s nimi hráči ale vytáhnou (po odklopení víka) jeden plastový herní plán. Na jeho povrchu najdeme sice náhled, jedno zadání a několik zahnutých průhledných dílků, většina součástek k hraní se ale ukrývá uvnitř. Plán je totiž otevírací.

lovci-duchu-07

Na hráče uvnitř čekají čtvercové karty šedesáti zadání. Ty se liší obtížností a jsou rozděleny do barevných kategorií, jak jsme si už zvykli (od startéra až po experta). S těmito kartami z tvrdého papíru sdílí interiér plastové krabičky také rozevírací brožurka se všemi řešeními.

Začátek každého řešení je stejný, ať už jde o jakoukoliv obtížnost. Hráč si vezme všech šest plastových dílků se svítícími baterkami a položí je stranou. Poté si vybere zadání v obtížnosti, která mu vyhovuje a položí jej do prohlubně nahoře na herním plánu a boj s vlastními mozkovými buňkami i se záludností zadání začíná.

Úkol hráče je zdánlivě jednoduchý. Rozmístit všechny destičky tak, aby baterky zasvítily na duchy v místnosti. To je zažene pryč do úkrytů. Umístěním všech šesti dílků hráči bojují vždy se šesti nehmotnými strašáky.

lovci-duchu-10

Některé obtížnosti mají svoji vlastní úpravu. Díky tomu je první úroveň opravdu jednoduchá. Malí hráči totiž na kartách najdou naznačené obrysy některých dílků, což dělá jejich úkol jednodušším. Pomoc dostanou také hráči při zvolené obtížnosti junior. Tentokrát v zadání ale najdou pouze pozici některých baterek. A při volbě experta už jsou na kartách jen bílé svítilny, které neprozradí ani barvu, která tam patří.

Jakmile ale hráči opustí tyto výukové levely, čeká je už boj s vlastní prostorovou představivostí. Umístění všech dílků na plán není takový výzva. Udělat to ale tak, aby baterky opravdu byly tam, kde mají, to už je mnohem obtížnější. Hráči bojují se štěstím i správným odhadem, aby co nejrychleji hádanku vyřešili. Dílky je možné libovolně natáčet k dosažení cíle.

Řešitele budou při jejich dobrodružstvích provázet pěkné ilustrace. Těm samozřejmě vládnou duchové, ale také nejrůznější měnící se prostředí interiérů i exteriérů. Karty zadání jsou očíslované a v kroužku najdeme také barvu, jež je zařazuje do některé z obtížností.

lovci-duchu-14

Každý úkol má pouze jedno jediné správné řešení, na které musíte přijít. A často to není nic jednoduchého, i když by se prostých šest dílků mohlo zdát jako nenáročná úroveň. Ale většinou dospělí zase takové problémy mít nebudou, protože Lovci duchů jsou určeni přednostně pro mladší hráče. Ti na hře ocení její téma i prezentaci a jejich rodiče zase kvalitní provedení. Hra má jednoduchá pravidla, která pochopí každý začínající školák.

Oceňujeme, že řešení jsou tentokrát přiložena jako samostatná knížečka. Nejsou tedy součástí zadání ani pravidel, takže pokud nechcete být v pokušení, můžete ji „ztratit“. Hlavolamy jsou pak zajímavější, protože nemáte jinou cestu než je vyřešit vlastními silami.

lovci-duchu-17

Lovci duchů nepředstavují nějakou velkou výzvu pro starší ročníky. Ovšem děti, pro které jsou primárně určené, si ji užijí a postupně si osvojí prostorové vnímání a představivost. Lovci duchů jsou dobrým přírůstkem do rodiny chytrých her a nevypaří se, jak pára (nebo duch) nad hrncem.

Recenze: SMART GAMES Lovci duchů
Duchové ve hře Lovci duchů nechají malé děti začínající školní docházku, aby si na ně pořádně posvítili. Použijí k tomu baterky z dílků, které je třeba přesně umístit. Postupně se zvyšující obtížnost zasvětí děti do tajů hlavolamů a skládání dílků do daného tvaru. Všechno to doprovází pěkné ilustrace a zpracování je na úrovni. Lovci duchů jsou moc pěknou logickou zábavou pro jednoho fanouška duchů nebo přemýšlení.
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ pro menší děti
+ postupně ubývající nápovědy
+ dostatek zadání
+ řešení v jiné knížečce
Zápory:

- pro dospělé moc jednoduché (ale ti nejsou cílovkou)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fallout – apokalypsa už je za námi