Recenze: SMART IQ Puzzle – černá krabička plná hádanek

Kolik kvádrů myslíte, že staří egypťané potřebovali, aby postavili pyramidu? Hodně. Stavby, které se tyčí do úctyhodných výšin nás nepřestávají fascinovat ani v 21. století. A jsou kulisou pro mnohé filmy, příběhy, ale i pro deskové hry.

Co myslíte, lze pyramidu postavit i z kuliček? Asi by to nikoho jen tak samo od sebe nenapadlo, protože musíte mít dobré základy. Jinak se vám všechny ty kulaté potvůrky rozkutálí do okolí a bude po pyramidě už ve chvíli, kdy začnete stavět třetí patro.

Nad tím se zamýšleli určitě i designéři starší sekce logických her z řady SMART Games. Ty se odklánějí od důrazu na nějaké téma a zaměřují se poctivě pouze na logické hádanky a rébusy. S tím přichází také menší rozměry a nižší cena. Tyto hádankové hry jsou starší a společnost SMART Games s nimi v podstatě začínala.

Zatímco jeho bráškové IQ Twist a IQ Box mají tajemné názvy, IQ Puzzle už názvem prozrazuje, o co v něm půjde. Je to prostě puzzle a tomu také odpovídá obsah, k jehož odhalení se za chvilku dostaneme. Nejdříve ale musíme zmínit, že kromě vydavatelské společnosti SMART Games má na jeho distribuci v České republice velkou zásluhu firma MindOK, která vydává i takzvané velké SMARTy.

Malá žlutá krabička připomíná trošku balení karetních her. I IQ Puzzle je totiž ukryté v podlouhlé krabičce s horním otvíráním a zadní strana je protažená, aby krabičku šlo pověsit na nabídkové tyče do obchodů.

Uvnitř najdete pouze jednu černou plastovou krabičku, která má na jedné straně víko a na zadní straně vylisované důlky o rozměrech pět krát pět. Ta vám určitě poslouží někdy v budoucnosti, zatím o jejím využití ale pomlčíme a otevřeme natěšeně černou skříňku.

Krabička je zajištěná zacvakávacím systémem, takže ji můžete snadno přenášet jen tak v kapse a nemusíte se bát, že by se vám otevřela. Ostatně všechny SMARTy si snadné balení na cesty dávají za cíl, jak jsme se mohli přesvědčit třeba u nedávno recenzovaného Titanicu.

Když tedy konečně odklopíme víčko krabičky, objevíme uvnitř narovnané různobarevné dílky. Ty jsou tvořeny vždy z několika kuliček spojených tyčinkou, takže dohromady vytváří nějaký tvar, třeba písmene L, X nebo V. Právě ty budou základními stavebními kameny všech vašich hádanek. A překvapivě budete vždy potřebovat všechny, na rozdíl od třeba Katamina (recenze).

V krabičce se pak ukrývají už jen dvě brožurky – jedna barevná s anglickými a jedna černobílá českými pravidly. V podstatě pravidla nejsou ani potřeba, protože všechno je na první pohled jasné.

IQ Puzzle obsahuje hned dva druhy hádanek. Prvním z nich je 2D puzzle, ve kterém musíte navázat na zadání. Podle něho si tedy připravíte do hrací plochy o rozměrech jedenáct krát pět důlků některé z dílků. Za pomoci všech, které vám zbudou, pak máte za úkol dokončit obrazec do celého obdélníku a zaplnit mezery.

V nejjednodušších zadáních vám zůstane v ruce jeden či dva dílky. Tato obtížnost Junior je pak logicky pro nejmenší děti, které si mají na úkolech nacvičit princip hry. Jak pokračujete v číslech vzhůru ke konečnému číslu 72, začne přibývat volného prostoru ve dnu krabičky, kam dílky pokládáte, a také dílků, které zůstanou ležet před vámi na stole.

Je tedy logické, že se tím zvyšuje výrazně i obtížnost úkolu, protože kombinací dílků je opravdu mnoho. Každý z nich můžete libovolně natáčet a kombinovat je s ostatními. Jedná se prostě o klasický princip puzzle, který vás pořádně prověří.

Mnohem zajímavější pro většinu stavitelů bude možnost prověřit svoje schopnosti i ve 3D stavění. Konkrétně před vámi bude růst na začátku zmiňovaná pyramida z kuliček. K těmto úkolům využijete právě zadní stranu krabičky, na které bude ležet základna pyramidy o rozměrech pět krát pět kuliček.

Z těchto pevných základů vyrostou další čtyři patra zakončená špičkou o jedné kuličce. Na tomto místě musíme velice pochválit zadání, které je i u 3D pyramid řešeno opravdu přehledně a není problém připravit rozestavěnou pyramidu, jejíž dokončení pak zůstane už jen na vás.

Opět jsou první úkoly velice jednoduché, zatímco poslední vyžadují opravdu pokročilou prostorovou představivost. Pokud budete úkoly postupovat podle čísel od 73 až po konečných 104, pak budete doslova cítit, jak se vaše vnímání prostoru rozpíná a zlepšuje. Pokud skočíte hned na začátku na obtížnost master nebo wizard, pak se budete cítit zrazení a zmatení. Sestavení těchto pyramid na první pokus chce opravdu cit a vyžaduje nějaký ten čas na experimentování s položením dílků.

Právě tyto 3D hlavolamy představují stěžejní polohu celého IQ Puzzle a jejich sestavování nás zcela pohltilo. Škoda, že jich je pouhých 32, rádi bychom si zkoušeli své dovednosti i dále. Vzhledem ke stoupající obtížnosti je však těch opravdu obtížných pouze zhruba deset, jejichž řešení si pak po čase bohužel zapamatujete.

Trošku matoucí pro nové majitele může být rozmístění zadání. Ty jsou totiž ukryté v brožuře, která jinak obsahuje anglická pravidla. Protože vedle leží černobílá česká, někdo může mít nutkání barevnou cizojazyčnou brožurku zahodit a připraví se tak o všechnu zábavu. Takže pozor na to. Celý IQ Puzzle dává za pravdu svému jménu a nenajdete v něm ani jedno řešení hádanek, na všechno musíte přijít sami, nebo před vámi tajemství úkolu zůstane navždy utajeno.

Barvy zvolené na odlišení jednotlivých dílků mají dostatečně variabilní odstíny, takže není problém se v nich orientovat. Navíc opravdu každý dílek má jiný tvar, od malého tříkuličkového V až po pětikuličkové L nebo X. Právě pětikuličkových je nejvíce a najdete mezi nimi i neoblíbený schodovitý tvar, který se vždy špatně umisťuje.

Stále věříme, že se tyto hry dočkají i nějakých přídavných dílků a rozšíření, které by přinesly do stavění další možnosti. Určitě by to uvítali všichni majitelé IQ Puzzle. Bez ohledu na tento drobný nedostatek vás však hromádka úkolů zaměstná na velice slušnou dobu, aby se tato nepříliš vysoká finanční investice vyplatila.

Řada SMART IQ se, soudě podle první hry, opravdu vydařila. Uvidíme, jak v našich testech obstojí další dva kousky z této série s názvy IQ Box a IQ Twist. Pokud ale máte rádi logické výzvy a nevadí vám, že na vás nevykouknou žádní tučňáci, žirafy, nebo letadla, ale pouhé kuličky, pak si určitě zaskočte pro IQ Puzzle do nejbližšího hračkářství..

Recenze: SMART IQ Puzzle – černá krabička plná hádanek
Klady:

+ 2 typy hádanek
+ hodně dílků
+ kapesní rozměry
+ cena
+ cvičí prostorovou představivost
Zápory:

- brožura se zadáním v angličtině
- obtížných hlavolamů je málo a časem se ohrají
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nightfall – začíná nadvláda upírů