Recenze: Sonne und Mond – když sluníčko zapadá a měsíc vychází

Sonne und Mond - balení

Kdykoliv jdu večer spát, je ještě světlo. A když ráno otevřu oči, už dávno se tma vytratila. Slyšela jsem o ní pouze od komety, která prolétala kolem. Vím, že moje pouť každý den začíná na východě, ale toužím se podívat na druhou stranu. Nakouknout přes okraj západní části a zjistit, jak vypadá tma. Absence světla. Moje oči uvyklé na miliardy let zářivých barev by si konečně mohly odpočinout.

Naštěstí jsou tu pořád věci, které mne tu drží, abych neutekla. Mezi nimi jsou tři zajíčci, kteří každé ráno sedí přesně na tom stejném místě na Zemi a čekají, až na ně vykouknu zpoza nedalekého kopce. Pak spokojeně odhopkají zpět za svými starostmi a nechají mne znovu snít o potemnělé noci.

Slunce a měsíc jsou dva kamarádi, kteří se na obloze potkávají pořád, ale my vidíme obvykle vždy jen jednoho z nich. Toho využil při tvorbě karetní hry autor Jacques Zeimet (Duch! – recenze, Tarantule Tango – recenze) a vytvořil odpočinkovou Sonne und Mond. Stalo se to v roce 2012 pod hlavičkou firmy Drei Hasen in der Abendsonne, kteří nám přinesli už hry Ciao Ciao (recenze) a Pelican Bay (recenze). Tentokrát se o grafiku postaral Johann Rüttinger.

Sonne und Mond - připravená hra

Sonne und Mond se ukrývá v čtvercové krabičce klasických rozměrů, který bývá použitý pro karetní hry. Poskytuje uvnitř trochu víc prostoru, který obvykle není využitý, ale působí na pohled lépe než malá karetní krabička. Celý obal září oranžovými a žlutými barvami, kterými se proplétají černí motýlci.

Když ji otevřeme, najdeme uvnitř pouze pravidla ve čtyřech jazycích a zajímavé karty orientované na výšku. Polovina z nich je žlutá a představuje východ slunce, druhá polovina je světle modrá a staví nás před podívanou vykukujícího měsíce. Někde uprostřed mezi nimi pak je desítka karet zatmění, které jsou tmavě oranžové, ale i tmavě modré. Je to jediná chvíle, kdy uvidíte měsíc i slunce na obloze společně v dokonalém spojení. Každá sada karet je očíslovaná od jedničky do 29.

Je na první pohled jasné, že tato čísla budou mít na všech 68 kartách východu důležitou roli. Na začátku každé hry byste si měli najít nějaké pohodlné místo, odkud vidíte na přírodu. Pak všechny karty řádně zamícháte a jako hromádku postavíte do středu stolu. Odsud si každý z protivníků vezme pět karet do ruky.

Sonne und Mond - rozehraná hra

Hráči se v partii střídají a ve svém tahu vždy zahrají jednu kartu z ruky před sebe nebo před některého ze soupeřů. Tahu se nelze vzdát a vždy musíte nějakou kartu vyložit. Můžete mít před sebou současně dvě řady karet – jednu sluneční a jednu měsíční. Z karet a jejich čísel se snažíte vytvářet postupně se zvyšující řadu čísel, která však nemusí navazovat (vedle pětky můžete klidně dát desítku). Mezi sousedící karty však už nejde v dalších kolech přiložit žádnou novou, takže musíte dávat dobrý pozor, kam kterou hodnotu hrajete.

Nejhorší, co se vám může v této hře stát, je, že nebudete mít v ruce kartu, kterou byste mohli zahrát. Vždy musíte pracovat s tím, co máte v ruce a karty správně kombinovat. Pokud jste zahráli kartu, která na sobě má obrázek zvířete (ptáka nebo motýla), můžete okamžitě vyložit další číslo z ruky a přiložit jej do řady. Pokud byla karta se zvířetem poslední, kterou jste měli v ruce, můžete si dobrat dalších pět a pokračovat ve hře.

Nejspíš se v průběhu hry dostanete i do situace, že nemáte kartu vhodnou k zahrání (pozor, opakujeme, že přikládat karty můžete i k soupeřovým formacím!), pak vám slunce i měsíc zapadnou. Přijdete nejen o svoje karty v ruce, ale i o obě rozpracované řady, které musíte přesunout na odkládací hromádku.

Sonne und Mond - rozehraná hra

Naopak ve chvíli, kdy se vám podařilo vytvořit řadu pěti nebo více karet vedle sebe, můžete ji okamžitě obodovat a vzít si je k sobě. Někdy ale nebudete moci skórovat průběh východu slunce, protože vám v něm bude překážet karta zatmění. Ta slouží jako dočasný žolíka, ale právě proto není možné řadu se zatměním dokončit. Naštěstí stačí, abyste měli kdekoliv v řadě pět nepřerušených karet, a můžete je přesunout do bezpečí.

Ale zpět ke kartám zatmění, které můžete hrát na libovolné již vyložené fáze východu. Tím můžete nejen přerušit soupeřovu řadu, ale také reagovat na fakt, že jste do ruky získali nové hodnoty. Zatmění mají obě (každé lze hrát pouze do sluneční nebo noční části) velkou důležitost a mohou vám pomoci nebo soupeřům uškodit.

Pro úspěch hráče jsou velice důležité symboly zvířat na kartách. Jejich síla není pouze v tom, že vám umožní zahrát další kartu z ruky. Mnohem větší význam má fakt, že vám jako jediné umožní dobrat si nových pět karet, aniž byste přišli o svůj výtvor!

Sonne und Mond - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy dojdou karty v dobírací hromádce. Všichni dohrají poslední kolo a je čas sečíst vítězné body. V hodnocení má každá získaná a ohodnocená karta východu jeden bod. Ale na konci je důležité nemít příliš karet rozehraných před sebou, protože takové vám přidávají záporné body. Vítězem se stává hráč, který získal nejvíce bodů.

Sonne und Mond zdobí krása opravdových svítání. Nádherné ilustrace a siluety rostlin a zvířat dodávají hře opravdu unikátní vzhled. Jenže daleko důležitější je samotný herní zážitek a ten také rozhodně stojí za to.

Zásadní je možnost hrát karty nejen k vám, ale i soupeřům na stůl. Partie se tak stává velice konfliktní. Můžete zahrát protivníkovi do řady vysoké číslo a tím mu připravit spoustu práce. Každý takový záludný tah lze ale opravit s pomocí karet zatmění. Jen to stojí čas, který jste mohli věnovat sběru bodů jinde.

Sonne und Mond - karty

Jednoduchý herní princip láká hráče všech věkových skupin. Potěší děti i rodiče, hráče i nehráče. Všechno vysvětlíte během několika minut. Navíc karty na sebe popořadě navazují, takže si před sebou na stole vytváříte takový pěkně barevný obrázek.

Ve hře musíte vždy umět pracovat s kartami, které dostanete do ruky. Musíte správně časovat hraní jednotlivých karet tak, abyste si mohli dobrat nové. Navíc zvířata vám přinesou extra tah, takže můžete získat náskok na svoje soupeře. Svoje vítězství nakonec ovlivníte ale nejen hrou k sobě, ale také využíváním útoků na ostatní.

Jednotlivé partie netrvají příliš dlouho, což je u karetních her zásadní prvek. Pokud hrajete ve dvou nebo s rychle uvažujícími hráči, dá se jeden zápas stihnout i za dvacet minut. Ale ani s více soupeři se doba příliš neliší a málokdy přesáhne půlhodinku.

Sonne und Mond - karty

Jenže v počtech se liší především zážitek. S více účastníky v podstatě nemáte šanci sami sebe zablokovat tak, abyste museli svoje karty odhodit stranou. Některou kartu je vždy kam přiložit, protože se třemi soupeři je zde celkem šest řad. Právě proto je na Sonne und Mond rozhodně nejlepší partie ve dvou.

Pravidla nabízí také zajímavou týmovou partii, ve které každý z nich vždy skládá pouze jednu řadu z dvojice slunce/měsíc. Hraní karet k ostatním je zachované, takže spolupráce je zde velice důležitá a hráči musí navzájem dobře komunikovat. Jedná se určitě o zábavnou a zajímavou variaci, která se vrací k hratelnosti a rafinovanosti duelu.

Sonne und Mond dokazuje, že vzhled není všechno, ale přitom je základním stavebním kamenem úspěchu. Krásně vypadající tenké karty podporují zážitek z jinak jednoduché karetní hry. Přesně takovou lehkou zábavu byste od ní očekávali a přitom s ní dostanete i možnost se skvěle pobavit. Sonne und Mond mohla být jen další karetní hra, ale nabízí zážitek, který tohle označení rozhodně přesahuje.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohann Rüttinger, Jacques Zeimet
IlustraceJohann Rüttinger
VydavatelDrei Hasen in der Abendsonne, AURUM, Inc., Filosofia Éditions, Granna, Jolly Thinkers, Z-Man Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAnimals, Card Game
MechanismyHand Management, Set Collection, Team-Based Game
RodinaSeries: Deluxe card game (Z-Man / Filosofia)
Alternativní názvySonne und Mond, Słońce i księżyc, 日與夜, 솔라 앤 루나 이클립스

Více o hře.

Recenze: Sonne und Mond – když sluníčko zapadá a měsíc vychází
Sonne und Mond je elegantní a jednoduchou karetní hrou, která vlastně vypráví jen o hraní číselných řad. Ovšem dokázala to zabalit do tak pěkného kabátku a přidat možnosti vykládání karet před soupeře, že ze hry nakonec získáte velmi dobrý pocit. Jedná se o příjemnou karetní zábavu, která je nenáročná a otevřená každému hráči, bez ohledu na jeho zkušenosti. Jen ve třech nenabízí takové možnosti, jako ve dvou nebo v týmové partii čtyř hráčů. Sonne und Mond nakonec u hráče vítězí ale především nádhernou grafikou, která se vyjímá na úplně každém stole.
Klady:

+ nádherná grafika
+ možnost hrát karty i k soupeřům
+ karty zatmění
+ pěkný a jednoduchý mechanismus
+ zábavné pro hráče všech vyznání
Zápory:

- ve třech to není ono
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Timeline Česko – ten nejlepší dárek ke stému výročí!