Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Špagety – speciálně uvařené pro děti

spagety-01

Je to jedna z italských lahůdek, která nedá mnoha dětem spát. Nepředvídatelně se svíjející hadi v kombinaci s rudým kečupem jsou prostě lahůdkou, které těžko odolají. Mohou mít kromě klasického vzhledu také různé další odstíny, třeba špenátový či sépiový. Ale víte, že mezi svinuté špagety patří také kulaté knedlíčky?

S jídlem se nehraje. To už jste určitě slyšeli mnohokrát, ale je čas na výjimku. Jmenuje se Špagety a jedná se o deskovou hru, kterou si pro malé hráče připravila společnost Granna. Jejím autorem je Michal Golebiowski. Ilustrace pak zpracoval Bartlomiej Kordowski. Kompletní výsledek je pak úplně čerstvý a doráží v češtině na trh na podzim roku 2017 pod záštitou firmy Pygmalino.

Krabice s hrou není teplá. Všechny špagety už vystydly, ale to nevadí. Hráči vidí na víku, že je čekají jedlí hadi různých barev a celá rodina hráčů, dokonce i s kočičkou. Na začátku partie hráči položí do středu stolu větší ze dvou kartonových talířů. Na něj pak položí pořádně zamotané špagety tak, aby žádná nepřesahovala přes jeho okraj. Pak na jejich hromádku rozmístí náhodně tři kulaté hnědé knedlíčky. Vedle polož hráči přesýpací hodiny a vše je připraveno k základní variantě, která se jmenuje Spaghetti di Base.

spagety-05

Všichni soupeři se pak budou střídat na tahu. Jakmile se dostanou k akci, mohou pomocí jedné ruky zkusit vytahovat jednu špagetu za druhou. Má na to čas, který předepisují přesýpací hodiny. Jakmile se přesype poslední zrníčko, tah končí. Snažení ale může skončit i daleko dříve, pokud se hráči některá ze špaget dotkne stolu a tím ušpiní ubrus.

Jenže jakmile se začnou hýbat těstovinoví hadi, knedlíčky začnou ztrácet svoji oporu. Budou tak mít tendenci se vykutálet pryč z talíře. I to má za následek neúspěšný konec tahu. Knedlíček lze totiž z talíře sebrat do svého držení pouze ve chvíli, kdy už se nedotýká žádné špagety. Než ale hráč předá slovo dalšímu v pořadí, může těstoviny zase na talíři pořádně promíchat, aby to soupeř neměl tak jednoduché.

Když už nejsou na talíři žádné špagety ani knedlíčky (a to včetně těch, které leží na stole a nikomu nepatří), souboj končí. Hráči teď dostanou body podle zbarvení svých špaget (černé jsou nejhodnotnější – čtyři body, přírodní žluté pak jen za jeden bod). Knedlíček přinese svému držiteli jeden další bod. Ten z hráčů, který má v součtu nejvíce bodů, se stává vítězem.

spagety-10

Pokud se hráči rozhodnou pro obtížnější variantu, která nese název Spaghetti Superiori, do hry přivedou nejen více knedlíčků, ale především využijí destičky receptů. Těch je tucet a pouze šest z nich bude použito – tyto vylosované žetony jsou rozložené poblíž plánu tak, aby na ně všichni hráči viděli.

Pokud se hráči v rámci jednoho tahu podaří získat všechny špagety potřebné k uvaření některého z receptů, může si tento žeton vzít a dostane za něj odměnu na konci. Ingredience mohou vyžadovat nejen různé barvy špaget, ale také knedlíčky. Jejich hodnoty se pohybují od dvou do tří bodů za získaný žeton, který tak výrazně může zvrátit souboj. Na konci znovu vítězí ten, kdo má bodů nejvíce.

Někde mezi těmito dvěma variantami pak leží ta středně obtížná s názvem Spaghetti Difficili. Ty nevyužívají recepty, ale vše se odehrává s kompletní sadou ingrediencí na menším talíři. Jedná se tedy o mezikrok pro děti, pro které je ta základní varianta s velkým talířem příliš jednoduchá.

spagety-14

Špagety jsou hrou o šikovnosti. Používat můžete ale pouze jednu ruku a špagety představují pletené tkaničky. Díky tomu se špagetami manipuluje poměrně dobře a i jednou rukou je možné je vytáhnout bez rozházení celé hromádky. Chce to ale především dobré oko na začátku, abyste si vyhlédli nit, kterou je možné vytáhnout.

A čím více času od začátku partie uplyne a čím více špaget najde svého majitele, tím jsou ty následující tahy lehčí a lehčí. Pokud pak někdo má štěstí, může vytáhnout hned několik cenných špaget současně, protože mu je někdo z jeho soupeřů hrajících před ním uvolnil. Náhoda tedy hraje výraznou roli.

Ovšem to není až tak podstatné, protože za dvacet sekund, které trvá jedno kolo, si nestihnete nějak stěžovat. A než se z toho svého tahu otřepete, už budete zase zpět na tahu, protože maximální počet jsou čtyři protivníci. Čím méně, tím víckrát se dostane hráč k tahu. To ale neznamená, že by hra nebyla vhodná i pro rodinu třeba v maximálních čtyřech.

spagety-17

Jedinou výtku tak lze směřovat k samotným knedlíčkům. Jejich bodování je trochu zvláštní, protože těch situací, kdy by se nedotýkaly špaget, není zase tolik. A pokud byste chtěli chytit kutálející se knedlíček ještě dříve (jak povolují pravidla), potřebujete výtečný postřeh.

Tři varianty umožňují těm nejmenším hráčům růst. Ona je krabice doporučena už od šesti let. V tomto věku sice budou malí hráči trochu bojovat s koordinací prstů a šikovností při osvobozování špaget, ale současně se také zlepšují s každou partií. No a pak oceníte šanci zvýšit obtížnost.

Špagety prověří šikovné prsty dětí. Jsou jednoduchou hrou, ve které jde o tahání barevných hadů. Ti mají různou cenu a je třeba dobře vybírat. Děti se postupně zlepšují, stávají se šikovnějšími, ale hra tím nekončí. Partii lze výrazně ztížit a přizvat do ní i rodiče. Špagety jsou fajn rodinnou zábavou, která je sice v centru jen klasickou zábavou pro šikovné prsty, ale je dostatečně zajímavá pro děti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichał Gołąb Gołębiowski
IlustraceBartłomiej Kordowski
VydavatelCuaca Cerah Games, GeGe Co. Ltd., Granna, Group SNE, HUCH!, MESAboardgames, Pierre Belvédère, Бельвіль
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity, Party Game, Real-time
MechanismyReal-Time, Set Collection
RozšířeníSpaghetti: alla Granna
RodinaFood & Drink: Spaghetti, Theme: Food / Cooking
Alternativní názvySpageti

Více o hře.

Recenze: Špagety – speciálně uvařené pro děti
Špagety jsou dětskou zábavou, která prověří šikovné prsty. Vytahování tkaniček z klubíčka je prostě napětí, které děti nezklame. Navíc lze všechno provádět hned ve třech odlišných obtížnostech, což umožňuje do hry zapojit i šestileté prcky. I když je náhoda neposlušná a často poskytne výhodu někomu jinému, děti se i tak budou u hry Špagety dobře bavit.
Klady:

+ tři obtížnosti
+ zpracování
+ vhodné pro malé děti
+ trénuje šikovné prsty
+ napínavé
Zápory:

- náhoda
- nic úplně originálního
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dinogang – dinosauří smečky