Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Spící královny Deluxe – ty nejušlechtilejší královny

Když královny usnou, musí je jejich manželé chránit. Nesmí zaváhat a musí se postavit každému nebezpečí, které by mohlo do jejich hradu dorazit a pokusit se získat šperky nebo dokonce ruku samotné vladařky. Třeba i děsivému drakovi. Kromě něj je v komnatě totiž už jen šašek a ten by asi nevítaného návštěvníka rolničkami na své čepici na útěk nezahnal. 

Hra Spící královny už je tak trochu legendou mezi všemi milovníky rodinných karetních her. A nyní jsme se dočkali ke všem těm královnám a králům nové verze v plechové krabičce, která si vysloužila přídavek Deluxe. Za hrou stále zůstávají stejní tvůrci Miranda, Madeleine, Denise a Max Evartsovi, jedinečné ilustrace jsou dílem Jimmyho Pickeringa a Reda Hansena. A krabička po produkci firmy Gamewright přichází na české pulty s logem ADC Blackfire.

Celému dojmu tak samozřejmě vévodí plechová krabička s víkem, na kterém je protlačovaná grafika slibující královskou zábavu. Uvnitř hráči objeví překvapení v podobě dvou listů samolepek. Hlavním obsahem ale stále zůstává sada více než osmdesáti karet. Na šestnácti z nich spí královny. Kdo je uspal a proč je nikdo ještě neprobudil, to zůstane asi záhadou. Jejich karty je třeba zamíchat a rozložit na stůl obrázkem dolů jako nabídku.

Ale přesto se hráči budou moci o jejich probuzení sami pokusit. Pomůže jim s tím spousta karet, jejichž balíček je třeba pořádně zamíchat a poté z něj rozdat pět exemplářů. Vezmou si je do ruky jako své startovní nástroje, jak přivést královny z říše snů zase zpět na tento svět.

Hráči se střídají na tahu, ve kterém zahrát jednu kartu nebo zahodit karty, ať už jednu, sadu dvou stejných nebo kombinaci více karet, z nichž hodnoty většiny musí dát dohromady hodnotu té poslední. Za odměnu za takové úspěšné zahození lze získat z dobírací hromádky náhodnou jednu, dvě nebo tři karty. Rozšíří si tak možnosti pro následující kola.

To jsou ale také jediné karty, které nemají nějaké speciální schopnosti nebo možnosti. Hráči budou totiž s pomocí králů probouzet královny (náhodně odkryté ze stolu) a položit si je před sebe, unášet na ramenou rytířů tyto královny soupeřům, zase je uspávat uspávacím lektvarem, bránit se napadení drakem nebo uspání kouzelnou hůlkou.

A to vše dělají hráči jenom proto, aby byli prvními, kdo dokáže mít před sebou pět královen nebo stanovený bodový součet. Jednotlivé vladařky totiž mají navíc také bodovou hodnotu. Partii vyhrává ten, kdo jako první dosáhne některé ze stanovených vítězných podmínek.

Spící královny Deluxe jsou láskou na první pohled. Jak už to tak u těch prvních pobláznění bývá, všechno tu klape na jedničku s hvězdičkou a každý drobný úspěch vám dělá velkou radost.

Na úvod je tu šestnáct královen, jejichž totožnost je na začátku skrytá. Hráči si je postupně mohou objevovat, jak je probouzí. Jejich karty si dočasně mohou vzít k sobě a radovat se z bodů. To ale nemusí trvat dlouho, protože protivník si může některou z královen vyhlédnout, unést nebo znovu uspat.

Oběma útokům se dá vzdorovat, pokud má hráč v ruce správnou kartu. A právě tyto výměny tvoří srdce zábavy, protože hráči jenom nehledají a nesbírají karty, ale především mezi sebou soupeří bez bázně a hany. A tyhle momenty jsou ty, kde hra bere stále nový a nový dech a neustále baví, jak hráči nevědí, jestli jejich útoky uspějí nebo ne.

Pokud královnu někdo uspí, a takových situací bude ve hře určitě víc, vstupuje do partie prvek paměťový. Kartu totiž musí její majitel vrátit zpět do středu stolu a zařadit ji mezi ostatní spící panovnice. Všichni ji ale už viděli, a ví tedy přesně, kdo se na této pozici ukrývá. Na základě jejich bodové hodnoty si ji může nebo nemusí ponechat.

Zajímavým způsobem, jak točit karty v ruce a dostat se k novým možnostem (třeba ke králům nebo jiným akčním kartám), je výměna číselných karet. Ty jsou zde právě proto, aby zabíraly místo a nutily hráče ke kombinování a počtům. To je jedna z mála chvil, kdy děti sčítání baví, protože právě tak se mohou zbavit hromádka číselných karet v ruce.

Novinkou oproti klasické verzi jsou nejen samolepky, ale také jahodová královna, která sedí na svém nadýchaném polštářku na trůnu vůbec poprvé. Herně je ale novinka stejná, partie jsou otázkou čtvrt hodiny a skvělé jsou i ve vyšším počtu hráčů, ale baví i ve dvou.

Ale kochat se budou hráči pohledem na každou kartu, protože všechny jsou zpracované naprosto famózně. Od zajímavých zadních stran až po nádherné ilustrace jedinečných králů i královen, ale třeba i obyčejné číselné karty mají naprosto famózní design. Hra při tom zůstává přehledná, i když karty držíte v ruce, protože jednotlivé karty lze poznat podle barvy a také objektů v levém horním rohu karty.

Spící královny nás nepřestávají bavit a co teprve děti. Mají jednoduchý průběh, ale při tom jsou pokaždé jiné, protože hráči soupeří především mezi sebou. Ke hře patří nerozlučně náhoda, která mluví do toho, jaké karty si doberete. Ale všechny tu mají svůj smysl, protože nehledáte žádnou konkrétní královnu. Chcete probudit co nejvíc krasavic. Spící královny Deluxe nabízí hráčům volnost a hlavně zábavu.

Recenze: Spící královny Deluxe – ty nejušlechtilejší královny
Spící královny Deluxe Jsou prostou a ničím nerušenou radostí z karetní pohody a jednoduchého zážitku. Zamilují si ji děti, zamilují si ji rodiče a stane se věrným společníkem vašich večerů. Parádní zpracování dělá z probouzení královen a boj o jejich přízeň oku lahodící záležitost. Navíc je to rychlá hra, která nemá žádná složitá pravidla. Spící královny Deluxe jsou prostě a jednoduše řečeno povinností do každé rodiny.
Klady:
+ krásné zpracování
+ jednoduchost hry
+ počty i paměť jsou potřeba
+ velmi zábavné
+ soupeření mezi hráči
Zápory:
= nic
4.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Charterstone – kámen, který změní vše