Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Splendor Marvel – i hrdinové jsou týmoví hráči

splendor-marvel-01

Už dopředu bylo jasné, že pokud někdo chce posbírat kameny nekonečna, nemůže na to jít na vlastní pěst. Potřebuje posbírat pár dalších superhrdinů, na které je spolehnutí. Pouze jako tým mohou uspět v honbě za nekonečnou silou. Ale nejsou sami. Na cennou kořist si brousí zuby také další skupinky hrdinů.

Touha po naplnění rukavice nekonečna tentokrát rozdělila Avengery a dokonce je spojila i s některými padouchy. Na hráče podobný hon čeká v deskové hře Splendor Marvel, který je tematickým přepracováním populární hry Splendor. I tahle novinka přichází jako výtvor Marca Andrého, vyšla na svět z dílny firmy Space Cowboys a do češtiny ji převedli ve společnosti ADC Blackfire.

Na víku vidíme Thaonse, který má na ruce nasazenou rukavici se všemi kameny. To je ale až závěr celého snažení. Hráči před tím musí do středu stolu vyložit barevné žetony zdrojů, roztřídí karty podle zadní strany na první, druhou a třetí úroveň. Z každého z těchto zvlášť zamíchaných balíčků vyloží do řady čtyři karty a tím vznikne nabídka tuctu karet o třech řadách. Výběr doplní ještě sadou destiček lokací, rukavicí nekonečná a sjednocení Avengers.

splendor-marvel-07

Hráči se poté střídají na tahu a v každém tahu mají v první řadě hráči možnost získat novou sadu barevných žetonů. Lze si vzít buď dvojici stejné barvy nebo až tři kusy rozdílných barev. Tyto úlovky používají soupeři k nakupování karet, jejichž cena je uvedená v levém dolním rohu s pomocí barev a čísel. V ruce ale může hráč mít vždy maximálně deset kusů platidel.

Každou takovou nakoupenou posilu si hráč rovnou vyloží před sebe. Stejné barvy pokládá karty jednu na druhou tak, aby byla viditelná vždy pouze horní část. Ta vyobrazuje bonusy, které karta přináší. Barevné puntíky v pravé části poskytují slevu na nákup, respektive nahrazují vlastnictví žetonů.

Výjimkou z těchto dvou kroků, mezi kterými si obvykle hráči vybírají, je možnost rezervovat si jednu kartu z nabídky a místo okamžitého placení si ji vzít do ruky. Přidat ji do svého týmu superhrdinů pak jednoduše lze v následujících kolech, kdy stačí zaplatit uvedenou cenu.

splendor-marvel-03

Hráči se střídají a jednoduše sbírají body v levém horním rohu karet. K tomu ale také bojují o to, kdo splní rychleji podmínky společných lokací. Pouze první přijde a bere. Na svého majitele čeká i destička sjednocení Avengers, kterou dostane hráč s více kartami se znakem A v záhlaví. Ten, kdo jako první dosáhne v součtu cílového počtu bodů, se stává vítězem.

Splendor Marvel se snaží pokračovat v kouzlu úspěšné původní hry. Stále se jedná o nenáročnou tvorbu komb z karet a nákup žetonů. I tentokrát všechno s přehledem zvládnou i úplní začátečníci, protože pravidla zabírají v reálu nějaké dvě strany A4.

Naštěstí ale tvůrce v souladu s tématem udělal drobné změny, které mají docela zajímavý dopad na celkový průběh partie. V první řadě se objevila nová destička sjednocení Avengers, která souvisí s písmenky A v horní části karet. Ty dodávají smysl horním řadám v nabídce, které pak jsou potenciální cestou k více bodům. Jenže o tuto destičku se hráči přetahují a ten, kdo má nejvíce symbolů A si ji ukradne od soupeře.

splendor-marvel-10

Jednotliví hráči bojují každý sám za sebe. Pokud nějakou kartu chcete a nemůžete si ji aktuálně dovolit, hra umožňuje skvělý princip rezervace. Jednoduše si ji vezmete a soupeři už na ni nedosáhnou. Jenže i přes tuto situaci každý hraje čistě na sebe a nemusí si všímat ostatních.

Velkou výhodou je naopak herní doba, která je navíc odvislá od cílového počtu bodů. Ten ale obecně nedoporučujeme měnit, protože hodnoty jsou nastavené tak, aby hráči neměli v držení přehnaně moc karet. Celá bitva se stihne bez problémů rozjet a boj o poslední body je napínavý. Přesto se partie dostane na svůj konec za půl hodiny.

splendor-marvel-12

Hra je skvělou studií jednoduchosti. Obě činnosti jsou elegantně propojené – zisk žetonu = zisk karty a zisk karty = vylepšení zásoby žetonů. A pak už tu jsou jen body, o které se hraje, ale i ty jsou úzce propojené s kartami. Bohužel jí stále chybí hráčská interakce a boj o několik destiček prostě nestačí.

 

Jedinou výtkou tak může být opravdu hodně barvité zpracování, které snižuje celkovou přehlednost hry. Ale tuto cenu asi spousta hráčů bude ochotna zaplatit s ohledem na téma a záplavu postav z MCU vesmíru, které se zde nachází. Na druhou stranu si hru užijete, i když žádnou z pozstav Marvelovského univerza neznáte. Nic na tom totiž nezávisí.

splendor-marvel-09

Novinek je ale tak či tak málo. Pokud tedy máte původní Splendor a přemýšlíte, jestli si tuhle novinku pořídit, pak se všechno zúží na otázku – máte rádi Marvel? Pokud chcete své příští partie prožívat ve společnosti Sandmana, Groota, Spidermana a Hawkeye, pak nemáte co řešit. Tahle hra je lahoda. Jestliže vás ale téma nechává chladnými, pak vám stejnou radost udělá i původní Splendor.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarc André
IlustraceMarc André
VydavatelSpace Cowboys, ADC Blackfire Entertainment, Asmodee, Asmodee China, Asmodee Spain, Gém Klub Kft., Korea Boardgames Co., Ltd., Rebel Sp. z o.o., Siam Board Games, Бельвіль
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieCard Game, Comic Book / Strip, Economic
MechanismyContracts, Open Drafting, Race, Set Collection
RozšířeníSplendor: Marvel – Helicarrier/Hydra Base Promo Location Tile
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Comic Books: Marvel Universe, Game: Splendor, Mechanism: Tableau Building, Theme: Superheroes, Versions & Editions: Versions with IP after the original release
Alternativní názvyРозкіш: Marvel, 璀璨宝石:漫威, 璀璨寶石: 漫威, 스플렌더 마블

Více o hře.

Recenze: Splendor Marvel – i hrdinové jsou týmoví hráči
Splendor je hra známá svojí ohromnou přístupností, a to i ve své nové variantě s podtitulem Marvel. Hráči budou sbírat žetony a za ně se snažit co nejvýhodněji pořizovat posily do svého týmu. Karty jsou dostupné v široké nabídce, kterou lze jednoduše s pomocí žetonů zase pořídit. A tyto nové postavy zase vylepšují hráčům jejich jmění a poskytují slevy na další nákupy. Díky tomu se tak na začátku nedostupné karty postupně dostanou hráčům do ruky. Nové téma je skvěle zpracované, jen hodně barevné, a tak zanikají ikony a trochu se snižuje přehlednost. Hra přidává novou možnost zisku bodů a tím se zvyšuje touha hráčů po kartách z vyšších řad. Splendor Marvel je skvělou hrou pro začátečníky, kteří ocení lahodnou hladkost celého průběhu.
Klady:

+ stylové téma
+ skvělé zpracování
+ drobné novinky
+ rychlost
+ přístupnost
Zápory:

- stále žádná interakce
- méně přehledné karty
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Air King – vládce vzdušného prostoru