Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Square by Square – čtverečky jsou nejlepší

Square by Square - balení

Máme rádi čtverečky. Když jich máte hodně malinkých, jde z nich postavit v podstatě cokoliv. Zdálky mohou vypadat dokonce i jako kruh, který je sice dokonalejší z matematického pohledu, ale také je složitější na popsání. Právě proto mají nakonec čtverečky více kamarádů a vytváří řady o nejrůznějších tvarech..

Někdy ale čtverečky potřebují pomoc. A tohle je ten případ. Naskočte do krabičky s nápisem Square by Square, zapněte svoje mozkové závity a pošlete všechny barevné čtverečky na správné místo. Jen tak mohou splnit svůj úkol a vytvořit nějaký ten obrazec..

Logický hlavolam pochází z dílny firmy ThinkFun a v naší republice ji v kompletním překladu přiváží na pulty obchodů společnost Corfix Distribution. Hra s podtitulem „Creative pattern Game“ (Kreativní hra o tvorbě vzorů) má na zadní straně krabičky česká pravidla.

Square by Square - připravený hlavolam

Tentokrát nenajdete obsah v hranaté symetrické krabici, ale místo toho v balení situovaném na výšku ve tvaru trochu splasklého písmene I. Uvnitř najdete už klasicky plastovou vložku a v ní bezpečně zasazený oranžový herní plán. Jedná se v podstatě jen o oranžový tácek, na kterém se bude všechno odehrávat.

Na jeho ploše leží dílky o celkových rozměrech šestatřicet čtverečků v barvách modré a zelené. Mají nejrůznější tvary od jednoho puntíku až po nejrůznější dlouhé a zahnuté tvary. Celá sestava se vejde do balení.

Vedle plánu v malé přihrádce nechybí pytlík, který usnadní přenášení hlavolamu ve chvíli, kdy se třeba zbavíte velké a prostor zabírající krabičky. Oranžový herní plán je překvapivě vysoký. Můžou za to karty se zadáním ukryté v jeho spodní části. Ne pod kostičkami, ale ve vysouvacím šuplíku, kde jsou uložené v jedné hromádce.

Square by Square - průběh řešení

Samotná přihrádka nejde zcela vysunout ven, takže ji nemusíte složitě nasazovat zpět. Jen otevře svoji pusu a vydá vám tajemství v podobě šedesáti zadání. Co zkušenější luštitele překvapí je fakt, že nejsou zadání nijak rozdělená podle obtížnosti, ale pouze a jednoduše očíslovaná.

Mnohem větší a příjemnější překvapení jsou nápisy vedle pořadové číslovky. Každý tvar vytvořený za pomoci zelených putníků má svůj název a také odpovídá nějaké reálné věci. Nebudete tedy skládat nějaké bezejmenné tvary, ale pudla, krysu nebo číslici čtyři. Možností je i při tak malém rozlišení 6×6 puntíků víc než dost a je vidět, že si autoři s jejich tvorbou dali tu práci.

Jak tedy probíhá luštění? Vysypete všechny kostičky z herního plánu, vyberete zadání, položíte si jej před sebe a můžete začít. Nezoufejte, napoprvé není vůbec jednoduché poskládat dílky zpět a to ještě tak, aby vytvořily správný tvar. Každý dílek můžete natočit hned čtyřmi různými způsoby.

Square by Square - průběh řešení

Nejste nijak omezení časem, jen vaší trpělivostí a šikovnýma rukama. Hlavolam jako takový je náročný především na prostorovou představivost a kombinování v mysli. Při skládání současně potřebujete trochu štěstí, abyste začali dobře. Podle našich zkušeností je zásadní začít zeleným obrázkem a teprve pak k němu hledat umístění modrých čtverečků, které jsou ve většině.

Protože je ale celý hlavolam určený pro děti už od osmi let, je třeba počítat, že některé úkoly budou napoprvé nad síly malých luštitelů. Naštěstí na druhé straně nenajdete rovnou řešení, ale dvě nápovědy, které vám pomohou v dokončení hádanky.

Dva tipy jsou nakreslené k sobě obráceně. Proto při čtení první pomoci nepochytíte rovnou druhou bez otočení karty o 180 stupňů. To je dobře, protože tu druhou obvykle vidět hned nechcete. Nápovědy jsou speciálně stínované a ukazují vám určitou část řešení. V případě první poloviny karty je to poloha jednoho modrého dílku a rozložení těch zelených. Druhá vám pak ukáže ten zbytek.

Square by Square - karty zadání

Tento přístup s řešením považujeme za vynikající nápad, který povzbuzuje hráče v dalším snažení. Mohou si nechat pomoci, ale současně se nepřipraví o radost z vyřešení celého úkolu. A to je to nejdůležitější na celé hře.

Zpracování jako takovému není co vytknout. Šuplík s kartami je provedený skvěle, stejně jako barevné čtverečky příjemné na dotek. Texty na kartách sice nejsou přeložené do češtiny, ale nápisy jako „dog“ nebo „kite“ si dokáže přeložit každý, navíc s pomocí samotného obrázku zadání.

Protože je úkolů a dílků na desce tolik, nezapamatujete si řešení jednotlivých úkolů. Můžete se tak k hádání vracet. A určitě to dělat budete, protože tahle hádanková hra je sice jednoduchá, ale opravdu zábavná.

Square by Square - šuplík

Square by Square je logický hlavolam, ve kterém budete skládat nejrůznější předměty a objekty z nám známého světa. Přitom k tomu stačí jen několik kostiček a vaše šikovnost. Staňte se na chvilku malířem obrazů, ačkoliv vám k tomu budou tentokrát stačit jen dvě barvy. Sice to nebude žádný Van Gogh, ale pocit z vítězství budete mít určitě podobný..

Recenze: Square by Square – čtverečky jsou nejlepší
Square by Square je hlavolam, ve kterém máte k dispozici několik hranatých dílků. Z nich budete skládat obrázky věcí, které znáte normálně ze světa. Budete potřebovat představivost a trochu štěstí. Úkoly mají stoupající obtížnost, ale především na druhé straně karty najdete dvě úrovně nápověd. Ty vám pomohou, když už opravdu nevíte kam. Square by Square je moc pěkně zpracovaná logická hra, u které se budete dlouho bavit a skládat obrázky nejen podle zadání, ale i podle svojí fantazie..
Klady:

+ pěkné jednoduché obrázky ke složení
+ šuplíky
+ dostatek úkolů
+ karta na druhé straně má místo řešení nápovědy
+ trénuje představivost
+ pytlík
+ vhodné i pro menší děti
Zápory:

- klasický princip
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Oracle of Delphi – věštkyně má vždy pravdu