Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Stáňa a Standa jsou Stavitelé ve SMART hře

Stavitelé Stáňa a Standa - balení

Někdo musí postavit všechny ty domy, které lidi chtějí. A když není dostatek firem, které by se pustily do práce, musí přijít řada na šikovné ručičky. Ty mají Stáňa a Standa, dvojice tesařů, kteří staví dřevěné domy na počkání. Stačí jen mít jasnou představu a oni vám z připravených dřevěných bloků vytvoří dům snů.

Stáňa a Standa Stavitelé je hra z řady SMART GAMES, která patří do edice pro ty úplně nejmenší. A jako taková je, podobně jako Záhadný hrad (recenze) nebo Zámecké schody (recenze) vyrobena celá ze dřeva. Jejím autorem je Raf Peeters, který ji vydal pod názvem Bill & Betty Bricks. Hra vyšla v roce 2011 a poté si našla cestu i na pulty českých obchodů zásluhou firmy MindOK.

Na čtvercové modré krabici vidíme průběh jedné z takových staveb. Uvnitř jsou pak bezpečně uloženy všechny stavební díly. Ty tvoří jedna základna a celkem devět barevných dřevěných dílů různých tvarů. S nimi krabici sdílí také dvojice titulních hrdinů (i ty představují dřevěné figurky), pravidla a brožurka se zadáními.

Stavitelé Stáňa a Standa - připravený hlavolam

Ty jsou tentokrát rozděleny celkem na pět obtížností od nenáročného STARTERa až po fialového WIZARDa, který bude vyžadovat všechny stavitelské schopnosti řešitele. Na začátku každého z těchto šedesáti úkolů stojí zadání, s nímž si hráči vyberou i náročnost úkolu.

Na stránce věnované této úloze řešitel najde dílky, které může postavit do základny a připravit tak opěrnou zeď pro všechny ostatní. Zadání současně obsahuje také soupis dílků a pozici samotné figurky, která představuje hráče při pokládání různě tvarovaných cihel. Kolem celého zadání vede přerušovaná čára, která naznačuje finální obrysy budovy.

Hráč nyní může vzít všechny potřebné stavební dílky a začít je umisťovat. Při tom ale musí také brát v úvahu pozici Stáni nebo Standy, kteří mohou běhat vlevo a vpravo, stoupat nebo sbíhat po schodech. Neumí ale vyšplhat skok o dvě patra a vždy musí stát na rozestavěné budově. Vítězství nad hlavolamem může luštitel oslavovat až ve chvíli, kdy se mu podaří umístit všechny dílky do pravidelného tvaru, s postavičkou stojící radostně na střeše.

Stavitelé Stáňa a Standa - průběh řešení

Celý hlavolam vypadá pěkně a stejně tak se i hraje. Nejdůležitější vliv na hratelnost má skloubení hned dvou nutných prvků. Nelze jen pokládat nové kostky na ty stávající. Ty nejdřív musí být volné a pohyb figurky je často omezující pro správné položení. Nejvýraznější to začne být v nejvyšší obtížnosti, kdy hráči používají obě postavičky současně.

Samotná obtížnost narůstá přirozeně. První úkoly vyžadují umístění dvou dílků, zatímco v pozdějších fázích počet i rozměry budovy narůstají. A s tím také přibývá počet tahů, které jsou k vítězství potřeba. A tak zatímco úvodní dvě úrovně mají svá šestikroková řešení uvedena hned na opačné straně listu, zbylých 36 už se ukrývá až na konci brožurky. Ty už zobrazují pouze finální stav a je na hráčích, aby se k němu pohyby postaviček dopracovali. Všechny řešení ale mají společné to, že není na první pohled možné odhalit celé řešení, což je dobře. Hráč má možnost si to rozmyslet.

Stavitelé Stáňa a Standa - průběh řešení

Svým dřevěným zpracováním se hodí opravdu pro děti už od pěti let a pobaví je svými jednoduššími úkoly. Díky tomu se současně jejich logické a prostorové uvažování zlepší natolik, že se postupně mohou postavit čelem i pokročilejším úlohám. Horní dvě obtížnosti ale vyžadují už hodně kombinování a kroků, takže do těch budou mrňousové muset nejdříve alespoň trochu dorůst. Ale to je dobře, protože jim hra se svými šedesáti úkoly bez problémů nějakou chvíli vydrží.

Pro zpracování samotné můžeme mít pouze slova chvály. Poctivé hladké dřevěné dílky jsou příjemné na dotyk a skvěle se s nimi manipuluje. Barvy na všech dílcích jsou trvanlivé a ani po delším používání nemizí.

Stavitelé Stáňa a Standa - zadání

Stavitelé Stáňa a Standa jsou vynikajícím dřevěným hlavolamem pro předškoláky. Hra je ale většinou doprovodí i do první třídy základní školy, protože pokročilejší úkoly vyžadují dobrou představivost a plánování pohybu figurek. Stavitelé se povedli na výbornou a můžeme je doporučit každému.

Recenze: Stáňa a Standa jsou Stavitelé ve SMART hře
Stavitelé: Stáňa a Standa jsou příkladem, jak by měl vypadat kvalitní hlavolam pro ty nejmenší. Krásné dřevěné zpracování jen doplňuje už výtečnou hratelnost. Každý úkol je třeba řešit postupně nejen pokládáním dílků, ale také přesunem figurek, které nesmí stát v cestě. Nakonec je třeba ve všech šedesáti úkolech s narůstající obtížností vmáčknout dřevěné dílky do předem určeného tvaru. Řešení postupně je těžší a vyžaduje stále více kroků, včetně pohybu s hlavními hrdiny. Stavitelé jsou tak výborným společníkem pro malé přemýšlivé hráče.
Klady:

+ výborné dřevěné zpracování
+ narůstající obtížnost zaručuje trvanlivost hlavolamu
+ řešení nejsou patrná na první pohled
+ dostatek zadání
+ hned dva prvky (stavba a pohyb figurkou)
+ trénuje prostorovou představivost
+ figurka pro dívku i chlapce
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Velká kniha strašlivých čar – proč ji stejně otevřít