Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Wars Bitva o Hoth v kostičkách LEGO

Star Wars: Battle of Hoth - balení

Zamrzlé ledové kry se o sebe třely s odporným chraplavým zvukem. Luke se ukrýval spolu s rebelskými silami za jedním ze skalisek tyčících se nad planinou. Byla to teprve hodina, kdy od Jabby dostal znepokojivou zprávu – Darth Vader vyslal svoje jednotky na planetu Hoth, aby je zničili.

Ale jak je tady objevili? Má ve svých řadách nějakého zrádce, který jejich polohu odhalil? Nebo se jedná o pouhou náhodu? Podíval se dolů na planinu plnou smrtonosných jednotek impéria. Ne, to nemůže být náhoda. Necháme je sejít ještě o kousek níž a na tom nejslabším místě ledového koryta zaútočíme. Ale něco tu nehraje. Sníh je dnes moc bílý a všechno je takové.. hranaté.

LEGO. Fenomén desítek posledních let v nedávných časech proniknul také do světa deskových her. Zaměřuje se především na dětské publikum, o čemž svědčí úspěch her Minotaurus (recenze), Harry Potter Hogwarts (recenze), nebo nedávno recenzované Kokoriko (recenze).

Star Wars: Battle of Hoth - skládání hry

Po Egyptě, Bradavicích a světě HEROICA se podíváme tentokrát do jednoho z nejpopulárnějších světů, které v lidské civilizaci existují. Vytvořil je začátkem osmdesátých let vizionář George Lucas a kromě šesti veleúspěšných filmů najdeme postavy z tohoto světa také v knihách, počítačových hrách a seriálech. Ze světa Star Wars se připravuje také Living Card Game (viz vysvětlení) od společnosti Fantasy Flight Games.

Ale dnes jsme tu, abychom se společně vrátili k událostem pátého dílu Hvězdných Válek s podtitulem Impérium vrací úder. Právě v jeho první části se odehraje na vašich obrazovkách bitva o planetu Hoth, kde měli rebelové svoji tajnou základnu. A tohle téma si vybrali pro svoji další hru Cephas Howard a Bastiaan Brederode. Star Wars Battle of Hoth patří do her, které vycházejí jako novinky pro rok 2012.

V krabici s tradičním LEGO animovaným obrázkem představujícím bitvu o planetu Hoth najdete v několika pytlících spoustu LEGO kostiček. A co z nich složíte tentokrát? Bude to bílá planina planety Hoth, která však není vytvořená jako obyčejná deska, ale skládá se z cestiček, jako v kterékoliv hře HEROICA, například Heroica: Hrad Fortaan (recenze).

Star Wars: Battle of Hoth - skládání hry

Kromě cestiček samozřejmě nesmí chybět ani LEGO kostka, kterou osázíte bílými a červenými puntíky. Ty rozhodnou o částečných výsledcích na bojišti, ale než obě strany bitvy nastoupí na svoje tmavě šedé startovní pole, můžeme se ještě podívat právě na aktéry bitvy.

Záklaem jsou bílé figurky Stormtrooperů (vlastně Snowtrooperů) s opravdovým Darthem Vaderemv jejich čele a samozřejmě i zlaté postavy vojáků ze strany rebelů. Ty nevede nikdo jiný než Luke Skywalker sám.

Jenže pěší jednotky mají v porovnání s bitevními speciály jen slabou šanci, a proto na každé straně najdete také stroje. Za rebely bojují osedlaní Tauntauni a sněhové kluzáky nazývané Snowspeeder. Na straně Impéria nemohou chybět slavné jednotky AT-ST a AT-AT, které na první pohled vypadají téměř tak impozantně jako v původních filmech. Tyto jednotky si ale budete muset složit z kostiček. Právě to je také jediné hlavní skládání, které vás u Star Wars Battle of Hoth, čeká.

Star Wars: Battle of Hoth - připravená hra

Na začátku partie si hráči musí vybrat stranu. Tato LEGO hra totiž je speciálně vytvořená pro bitvy dvou soupeřů. Můžete sice vytvořit týmy po dvou a rozdělit si jednotky, ale ve dvou je partie zdaleka nejlepší a nejzábavnější. Jeden ze soupeřů se tedy ujme bílých jednotek Impéria, zatímco druhý bude velet rebelům. Bitva začíná a ať vyhraje ten nejlepší.

Ani tentokrát se nedočkáme žádné výrazné změny v herním systému, ale přesto mají hráči namísto hodu kostkou konečně možnost se svobodně rozhodnout. Mají totiž v rámci jednoho tahu k dispozici dvě akce a jejich prostřednictvím mohou buď hýbat svými jednotkami v libovolném směru, nebo útočit na soupeře.

Pohyb je velice jednoduchý. Na herním plánu jsou modrá a šedá políčka propojená bílými cestami. Jednotky se však zastavují vždy až na těchto čtvercových křižovatkách, které představují jeden krok. Co se týká rychlosti, všechny jednotky mají v základní verzi pravidel stejnou pohyblivost. Je pouze na vás, jestli obě akce využijete na pohyb nebo ne. V každém případě nesmíte nikdy pohybovat v rámci jednoho tahu dvakrát stejnou jednotkou.

Star Wars: Battle of Hoth - připravená hra

Kromě přesunu se můžete rozhodnout, že zaútočíte na nepřítele. Většinu jednotek tvoří hned několik postav – u pěšáků to jsou tři až čtyři, jezdecké jednotky tvoří jednou posádka jednoho muže a jindy je k ovládání stroje potřeba dva. A obsazení jednotky určuje také její životnost. Za každý zásah totiž jednotka ztratí jednoho muže. V případě vozidel pak vydrží ještě jeden zásah i po sestřelení posledního muže z ovládací plošiny.

Hráči mohou útočit na soupeře v rámci svých dvou akcí. Stejně jako při pohybu, i zde platí, že mohou obě akce využít na napadení jednotek protivníka, ale také nemusí. Záleží pouze na rozhodnutí hráčů. Stejně tak nesmí nikdy hráč útočit s jednou jednotkou dvakrát v rámci téhož kola.

Útočná síla se u každé jednotky liší. Pěší bojovníci dostřelí pouze na sousední políčko v libovolném ze čtyř směrů. Jezdecké jednotky Tauntaun a AT-ST s jedním mužem na palubě dokážou střílet hned o dvě políčka v diagonálním směru. Nemohou ale napadnout soupeře, se kterým přímo sousedí. Nejsilnější jsou Snowspeedery a AT-AT, které na svých zádech vezou dva muže a střílejí ve všech kolmých směrech dokonce na vzdálenost tří polí. Jsou tedy smrtonosnými zbraněmi pro hráče, který je umí dobře ovládat.

Star Wars: Battle of Hoth - rozehraná hra

Ve chvíli, kdy se rozhodnete zaútočit, musíte nejdříve určit, jestli se vám útok podařil a vaše střela zasáhla cíl. Napadenou jednotku musíte soupeři oznámit ještě předtím, než tento hod provedete. Červené políčko (v základní hře 4 z 6 stran kostky) reprezentuje zásah, bílé pak střelu vedle. Pokud zasáhnete, musí soupeř ze zraněné jednotky ubrat jednu postavičku. V případě, že žádná nezbývá, hráč jednotku ztrácí.

Pokud navíc útočíte s jednotkou, ve které je Luke Skywalker nebo Darth Vader, můžete dokonce použít Sílu a zničit jednotku celou! Ale k tomu vám musí na kostce padnout nejen červená barva, ale také dvojice symbolů, které vás k použitíSíly opravňují.

Hra může skončit hned dvěma různými způsoby – buď můžete se svými jednotkami dobýt soupeřovu základnu (= dorazit do poslední řady herního plánu) nebo musíte zničit všechny jeho jednotky v boji muže proti muži. Velitel přeživších jednotek se stává vítězem.

Star Wars: Battle of Hoth - rozehraná hra

Pokud byste se Battle of Hoth rozhodli hrát ve čtyřech, pak musí hráči z týmů vždy spolu spolupracovat – každý získá jednu pěší a jednu motorizovanou jednotku. Společně pak zvítězí i prohrají. Ovšem vždy tu bude nerovnováha v silách, protože jednotky nejsou stejné a jeden z hráčů týmu bude mít velení nad silnějšími bojovníky.

Star Wars: Battle of Hoth je příjemnou strategickouhrou. Ano, přesto, že ve hře hážete kostkou na výsledek střelby, i tak můžete svojí strategií ovlivnit svoje vítězství nebo prohru. Musíte být ale i tak smíření se skutečností, že smůla vám může vypálit rybník a zkazit veškeré plány během několika dobře mířených ran.

Taktika zde má místo právě proto, že každá jednotka střílí jiným směrem a na jinou vzdálenost. Musíte tak neustále upravovat pozice svých jednotek podle plánů nepřítele a pohybovat s nimi opravdu uváženě. Celá partie tak je opravdu napínavá.

Star Wars: Battle of Hoth - jednotky

Navíc vše končí opravdu rychle, protože k vítězství není třeba nahánět poslední zbylou jednotku nepřítele. Stačí prostě dorazit do nebráněné základny soupeře, tedy na šedý pruh, ze kterého hráči svůj souboj začínali. Tím končí partie také porážkou druhého a můžete si být jistí, že taková situace nastane opravdu brzy.

Jako každá LEGO hra, i Battle of Hoth obsahuje v pravidlech řadu doporučení, jak si partii ozvláštnit. Nyní se na některé z nich podíváme. Především fanoušky filmů potěší přítomnost Hana Sola, Chewbaccy, Boba Fetta a generála Veerse. Všechny můžete zařadit do svých jednotek jako velitele a dokonce s nimi využívat pomoci Síly. Ve hře najdete a sestavíte také kulometná hnízda, která mají speciální pravidla použití –s nimi opravdu můžete střílet dvakrát za kolo, ale můžete se s nimi pohybovat pouze o jedno pole.

Pokud se vám nelíbí původní sestavení, v pravidlech najdete další alternativní návrhy na bitevní pole. Nebo můžete popustit uzdu svojí fantazii a zkusit vytvořit bojiště jen a čistě podle vaší fantazie. Pro hráče, kteří si stavění užívají, se jedná o příjemnou výzvu. V partii můžete také využít dodatečné podpory jednotek, pokud vaše síla klesne pod čtyři bojovníky.

Star Wars: Battle of Hoth - rozehraná hra

Star Wars: Battle of Hoth je první opravdu dospělejší LEGO hrou. Boje sice stále rozhoduje náhoda, ale je plně ve vašich silách, aby se vaše jednotky do toho fatálního obklíčení vůbec nedostaly. Závěrečné rozhodnutí tak závisí hodně na vašem vztahu k fenoménu Hvězdných válek. Pokud je máte rádi, pak si určitě všechny ty mrňavé figurky velmi rychle oblíbíte. A pokud ne? Pak záleží jen na vás, jestli slabost pro LEGO bude stačit, abyste této hře dali šanci.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBastiaan Brederode, Cephas Howard
VydavatelLEGO
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieScience Fiction
MechanismyDice Rolling, Point to Point Movement
RodinaFictional Events: Battle of Hoth, Movies: Star Wars, Series: LEGO Games, Toys: LEGO

Více o hře.

Recenze: Star Wars Bitva o Hoth v kostičkách LEGO
Hvězdné války jsou fenomén, který se nevyhne nikomu. A to ani deskovým hrám. Nyní je čas, abyste se díky kostkám z LEGA podívadli na planetu Hoth a zažili znovu bitvu, kterou o ně musela armády rebelů vybojovat. V podání deskové hry se jedná o pěknou taktickou hru, která patří mezi nejlepší LEGO hry, které zatím byly světu představeny. Hra ve dvou je opravdu vyrovnaná a nabízí spoustu možností, jak si zážitek rozšířit. Začátečníci s kostičkami stráví delší čas sestavováním figurek a zklame je týmová hra. Jinak je ale Star Wars: Battle of Hoth pěkná šachová bitva na zamrzlé planetě..
Klady:

+ taktická hra pro dva
+ téma Hvězdných válek
+ rychlá hra
+ spousta variant
+ LEGO
Zápory:

- ve čtyřech to není ono
- náročnější skládání
3
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Magnetický terč Zahrada