Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Wars Labyrint – bloudící Hvězdné války

star-wars-labyrinth-01

Každý svět má své bludiště a labyrinty. A nezáleží, jestli to jsou pohádková místa nebo lokace, která sídlí někde mezi hvězdami. Mezi zdmi tak mohou zabloudit nejen princezny či jednorožci, ale také někteří hrdinové, které bychom tam nejraději nechali. Třeba Jar-Jar Binks. Ale za záchranu určitě stojí princezna Leia, R2-D2 nebo Yoda, který se ale pravděpodobně dokáže zachránit s pomocí Síly.

Z našich komplikovaných narážek už jste asi sami vydedukovali (nebo jste si jednoduše přečetli nadpis, že ano?), že dnes si budeme povídat o hře Star Wars Labyrint. Ta je novou inkarnací ze světa posouvajících se destiček, které vytvořil Max J. Kobbert. Ačkoliv by všechno nasvědčovalo opaku, tahle krabice spatřila světlo poprvé v roce 2012 a to samozřejmě v produkci společnosti Ravensburger.

Na černém víku vidíme celé to zděné bludiště plné slavných hrdinů. A o patro níž, už mezi zdmi samotného víka, najdeme herní plán. Ten je přeložený napůl a jsou na něm přiložené výstupky s uličkami. To jsou asi mezihvězdné koridory, v nichž se v tuto chvíli nachází všechny slavné postavy.

star-wars-labyrinth-09

A o patro níž jsou přihrádky. V jedné z nich jsou karty, jejichž obrázky opět odpovídají hrdinům Hvězdných válek. V dalších čtyřech odděleních budou uloženy (po vycvakání z archů) kartonové čtverečky. I ty mají na sobě ilustrace s postavami. Pro hráče jsou ale připraveny figurky stíhaček a to i s plastovými stojánky, stejně jako kartonová figurka Dartha Vadera.

Na začátku partie pak hráči zamíchají všechny destičky a rozloží je na herní plán obrázkem nahoru. Zůstane jim pouze jeden sirotek, kterého položí zatím hned vedle plánu. Dostane jej do ruky začínající hráč hned poté, co jej všichni účastníci mezi sebou vyberou. Současně s tím si každý také zvolí svoji barvu, vezme si figurku vesmírné lodi a položí ji do jednoho z rohů herního plánu (odpovídající barvy). Každý z účastníků dostane také sadu karet cílů, které odpovídají obrázkům v bludišti.

Tím je vše připraveno a začínající hráč se dostane k tahu. Každý začíná tím, že hráč vezme momentálně volnou destičku a nasadí ji na herní plán. Posune tak jeden z řádků nebo sloupečků destiček a zcela přeskládá současný stav uliček na plánu. Právě po nich se v druhé fázi tahu může pohnout stíhačka a to o libovolný počet polí po celém území, které je bez přerušení spojené uličkou.

star-wars-labyrinth-03

Úkolem každého hráče je dostat se svojí stíhačkou co nejrychleji do místa tajného poslání. To mu zadala horní karta balíčků, kterou si jako jedinou může prohlédnout. Teprve když svůj úkol splní a zastaví na cílovém políčku, může kartu odložit a podívat se na tu další. Partie tak pokračuje plněním jednoho cíle za druhým až do chvíle, kdy některý z účastníků splní i poslední kartičku. Právě tento nejrychlejší pilot se stává vítězem.

Star Wars Labyrint nás staví před vesmírné bludiště. Zatím to ale všechno známe už z pohádkové a ta nová sci-fi nám nepřináší zdánlivě nic nového. To bychom ale byli nakonec velmi zklamaní a z našeho závěru recenze byste to určitě brzy vytušili.

Naštěstí tento problém nemusíme řešit, protože v pravidlech najdeme speciální variantu hry s Darth Vaderem. Ta hráčům k jejich vlastní postavičce přidává ještě jednu společnou, která ale může plnit úkoly úplně stejně jako domovská stíhačka. To tedy znamená, že všichni hráči mají v podstatě na plánu hned dvě postavičky.

star-wars-labyrinth-17

To partii dělá méně závislou na náhodě. To proto, že se sníží výhoda, kterou někdo z účastníků může mít díky šťastnému nalosování karet. Dříve, pokud hráč dostal dva úkoly, které byly blízko u sebe, měl oproti ostatním značnou časovou výhodu. Tady už to tolik neplatí, protože dvě figurky jsou obvykle vždy na odlišných místech labyrintu, takže hráči dávají možnost být všude dřív. A to nezávisle na štěstí.

Hra samotná je opravdovou klasikou a jako taková může těžko zklamat. Je to ten samý herní plán s posouvacími destičkami, který si pamatujeme z vlastních dětských let. Jenže tentokrát tu jsou jiné postavy a ty také vzbuzují intenzivní nostalgické pocity. Ovšem vzhledem k tomu, že Star Wars je značka, která právě nabírá druhý dech, znají ji i malé děti.

star-wars-labyrinth-13

Star Wars Labyrint hrozilo velkým zklamáním z pouhé kopie. Naštěstí to všechno zachránila varianta v pravidlech, která hru zážitkem posouvá o kousek dál. Jedná se o hodně malou změnu, která asi nedokáže opodstatnit koupi druhé kopie. Ovšem pokud o koupi Labyrintu váháte a svět Hvězdných válek je vám blízký, tak Star Wars Labyrint nabízí o trošku víc než původní krabice.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMax J. Kobbert
IlustraceKinetic, Martin Knoorp
VydavatelRavensburger
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk7 and up
KategorieMaze, Movies / TV / Radio theme, Science Fiction
MechanismyModular Board
RodinaGame: Labyrinth, Movies: Star Wars, Versions & Editions: Versions with IP after the original release

Více o hře.

Recenze: Star Wars Labyrint – bloudící Hvězdné války
Star Wars Labyrint vyvrací strach, že se můžeme těšit pouze na další grafický kabátek pro stále stejnou hru. Tedy, podle základních pravidel se nic nezměnilo (což asi někoho zklame), ale přesto se můžeme radovat z nové varianty, která ubírá partii na náhodě. Nová hra pak samozřejmě těží především ze svého tématu, které se přibližuje staré i nové generaci díky restartu celého Star Wars fenoméhu. A tak i nový hvězdný Labyrint bude pokračovat v úspěšných krůčcích originálu, i když je téměř stejný.
Klady:

+ populární téma
+ prověřená hratelnost
+ zábava pro libovolný počet hráčů
+ nová varianta s Darth Vaderem
Zápory:

- v jádru stále jen klasický Labyrint
- téma Star Wars není pro každého
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Všechny divy světa – divů víc než zvládneme spočítat