Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Wars The Card Game – síla je s námi

star-wars-card-game-01

Kdesi v galaxii daleko předaleko se zrodila malá holčička. Nikoho nenapadlo, že by se právě ona mohla jednou stát nadějí celého vesmíru. Šancí na mír. Je jedno, jestli jste malý, velký, muž nebo žena. Všichni jsou si před vesmírem rovni. Buď máte odvahu nebo máte Sílu.

A pořádnou dávkou této vzácné schopnosti disponuje určitě také designér Eric M. Lang, který má kouzelný dotek. Spousta her, na kterých se podílel jsou dodnes velkými hity. No a podobnou šanci má před sebou také karetní hra Star Wars: The Card Game. Tuto hru si pro nás připravil už v roce 2012, ale ona postupně zrála, až se dostala konečně i na náš stůl. Kromě samotného autora je pod ní podepsaná také společnost Fantasy Flight Games.

Krabička nese všechny stopy vesmírné bitvy. Je celá černá jako naše galaxie, ale čím déle se díváte, tím více hvězd na ní rozeznáte. Na víku pak nechybí sestava hlavních a slavných postav. A podobně tomu je i uvnitř balení, kde na hráče čeká v první řadě 240 karet. Star Wars: The Card Game je duelovka, takže jsou zde pouze dvě strany – světlá a tmavá. Ale ty se dále dělí každá na tři příslušnosti (aliance, jediové a pašeráci versus imperiální loďstvo, verbež a sith). Zařazení karty lze snadno rozeznat podle její ikony.

star-wars-card-game-07

Do začátku partie (minimálně té první, ale třeba i později) si musí hráči vytvořit své balíčky. Tomu ještě předchází volba strany mezi dobrem a zlem, jak nám prezentovala už dávno klasická filmová trilogie. A potom si hráči budou vybírat karty úkolů (objective). Ty vytváří samostatný balíček karet, ale ke každé patří jasně také pět klasických akčních karet. A jak si hráč svoji sadu vytvoří z deseti úkolů, získá tím rovnou také hlavní balíček padesáti karet. Do začátku v pravidlech najdou doporučené sady.

Právě z nich si do začátku dobere šest do ruky. Navíc si oba protivníci vyberou z desítky tři startovní úkoly, které pak současně odhalí. Stranou pak je třeba položit všechny žetony, ale také ukazatel hvězdy smrti (nastavený na číslici nula) a ukazatel váhy Síly.

Hráči se střídají na tahu, ve kterém projdou postupně šest fází, než dají šanci protistraně na odpověď. Na začátku každého takového kola je čeká přípravná fáze. Na její úvod hráč zla posune číselný ukazatel na hvězdě smrti o jedno číslo kupředu. V této balanční fázi může také získat světlá nebo temná strana výhodu, pokud je na tahu a mají Sílu na svojí straně (otočný žeton). A zatímco hráč hvězdy smrti může pootočit kruhový ukazatel o další pozici, hráč světlé strany využije náklonnost Síly k poškození jednoho z cílů vyložených na soupeřově straně.

star-wars-card-game-03

V druhé části si konečně mohou oddychnout postavy, které hráč v minulém tahu využil. Z každé karty je odstraněn jeden žeton soustředění. Až ve chvíli, kdy je karta úplně volná, je možné ji znovu použít o chvilku později. Ještě předtím si ale hráč dobere do ruky karty tak, aby měl znovu svůj předepsaný počet. Současně má také možnost zahodit jednu nechtěnou kartu z ruky a nahradit ji novou.

Potom už konečně bude mít hráč možnost vyložit některé karty z ruky. Musí zaplatit jejich cenu, k čemuž mu pomohou nejen dříve vyložené karty, ale také cíle. Každá karta s balíčkem přispěje do pokladničky trochou, ale aby příjem mohl hráč utratit, musí na kartu položit jeden či více žetonů soustředění. Ta se tím stane vyčerpanou. Na začátku každého kola je možné odstranit pouze jeden žeton, takže některé mohou zůstat nepoužitelné i více kol.

Cílem všeho ale v budoucích kolech budou konflikty. Aktivní hráč může zapojit jednu nebo více svých postav (nevyčerpaných) do útoku a položit na ně žeton soustředění. Za to může zaútočit na jeden z cílů, který leží před protivníkem. Ještě úplně na začátku ale vždy je třeba zjistit, kdo bude mít v bitvě výhodu (takzvaný edge). Za tím účelem musí hráči obětovat několik karet z ruky. Na napadenou kartu pak hráči položí žeton poškození.

star-wars-card-game-10

Na konci svého tahu může hráč některé ze svých hrdinů nechat, ať se věnují studiu Síly. Ten, kdo má vyšší součet v této aktivitě, získá pro sebe náklonnost žetonu Síly. Poté už následuje posun aktivity k soupeři, který před sebou má svých šest fází. Tak se hráči střídají, navzájem si napadají cíle, ale také ničí jednotky až do chvíle, než některá ze stran splní svůj cíl. A zatímco dobru stačí tři zničené plány (cíle) nepřítele, temná strana síly vždy pouze zdržuje a hraje o čas. Pokud totiž hráč na straně zla vydrží dostatečně dlouho a ukazatel dosáhne své maximální hodnoty dvanáct, on může slavit vítězství.

Star Wars: The Card Game působí možná až trochu překombinovaným, ale především opravdu propracovaným dojmem. Hra jde na to trochu jinak, než jsme normálně zvyklí. A ty novinky začínají už u samotného deckbuildingu, kolem kterého je celý koncept LCG postavený. Hráči sice dostanou v krabici hodně karet, ale dřív nebo později zatouží po nových. A rozšiřující balíčky mají jasně dané složení, takže nekupují nic naslepo.

star-wars-card-game-18

Ale zpět k tvorbě vlastního balíčku. Zatímco v konkurenčních hrách máte možnost sestavovat si balíček z libovolné sady karet, tady všechno určují karty cílů. K nim patří nerozlučně pět karet akce, které musí být součástí hráčova balíčku jen a pouze, pokud používá i odpovídající cíl. A když už se hráč snaží dobře poskládat karty, měly by spolu dobře spolupracovat. V partii si je totiž dobere náhodně a rozhodně ne pospolu.

Ale i samotné vyčerpání karet po jejich použití je tu řešeno velmi důmyslně a originálně. Karta totiž nemá jen dva stavy, tedy unavená a připravená, ale určité úrovně. To proto, že vyčerpání tu označují žetony soustředění, kterých může být na kartě víc. Ale vůbec není jednoduché se jich rychle zbavit, takže pak může hráč být snadno i několik kol bez svých karet. To je ale obvykle nutná oběť, pokud potřebujete zahrát nějakou hodnotnou kartu z ruky.

Samotné karty a jejich vlastní schopnosti jsou skvělé. Každá karta tak má svoje důležité místo v balíčku a nejsou tu žádné karty do počtu. Kromě zmíněných postav se v rukou hráčů mohou ocitnout také jednorázové události či vylepšení, které se přikládají k vyloženým postavám a s nimi také hru později opouští. Schopnosti často zahrnují také reakce na nějakou činnost protivníka, takže je třeba neustále sledovat průběh, i mimo svůj tah. To je při duelu ale vlastně tak trochu samozřejmé.

star-wars-card-game-15

Oba soupeři mají jasně daný cíl. Partie tak netrvá nijak přehnaně dlouho, protože obě strany se řítí mílovými kroky ke splnění své podmínky. Partie tak zaplní něco přes třicet minut vašeho času, což je pro duelovku naprosto ideální.

Právě souboje o výhodu v bitvě jsou příležitostí, kdy využít karty, které se vám zrovna nehodí do taktiky a nemá význam jejich vyložení klasickým způsobem. Jejich puntíky v levém horním rohu vám určitě pomohou. A tento prvek dodává budování balíčku ještě další rozměr. Hra je díky všem těm možnostem skvěle taktická.

Co bychom tedy hře vytkli kromě finanční zátěže pro peněženku? Tady bohužel musíme zmínit vyváženost, která hraje jasně ve prospěch temné strany. Pro kladné hrdiny není tak jednoduché vyhrát, protože čas na stranu hvězdy smrti prostě přibývá strašným tempem. Pravidla jsou samozřejmě dost složitá a znovu tu je řada časovacích problémů, na které narazíte až později a musíte se s nimi vypořádat.

star-wars-card-game-14

Je dobře, že designér zvolil pro svoji hru toto téma. Zpracování a pocit je fantastický. A to přesto, že ve výsledku by se na tomto mechanismu mohlo uživit prakticky jakékoliv jiné téma. Samotné provázání mezi mechanismy a světem hry neexistuje. To je trochu škoda u hry, kde byste podobný důraz tak nějak očekávali.

Star Wars: The Card Game je fantastickou karetní hrou pro dva. Všechno je zde promyšlené, hra je dynamická, zábavná a plná nekompromisních konfliktů mezi dvojicí soupeřů. Nabízí samozřejmě spoustu drobných pravidel, které musíte zvládnout, abyste v ní byli opravdu dobří. To se projeví hlavně při učení nových hráčů. Ale Star Wars: The Card Game se vám odvděčí skvělým sci-fi zážitkem z ohromně populárního a pro rozšíření vděčného světa.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEric M. Lang
IlustraceChristopher Burdett, Tony Foti, Lucasfilm Ltd., Henning Ludvigsen, Vlad Ricean
VydavatelFantasy Flight Games, Edge Entertainment, Galakta, Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Korea Boardgames, Wargames Club Publishing, White Goblin Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 2
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(39 voters)
KategorieCard Game, Collectible Components, Movies / TV / Radio theme, Science Fiction
MechanismyCard Play Conflict Resolution, Force Commitment, Hand Management, Variable Player Powers
RozšířeníStar Wars: The Card Game – A Dark Time, Star Wars: The Card Game – A Wretched Hive, Star Wars: The Card Game – Aggressive Negotiations, Star Wars: The Card Game – Allies of Necessity, Star Wars: The Card Game – Ancient Rivals, Star Wars: The Card Game – Assault on Echo Base, Star Wars: The Card Game – Attack Run, Star Wars: The Card Game – Balance of the Force, Star Wars: The Card Game – Between The Shadows, Star Wars: The Card Game – Chain of Command, Star Wars: The Card Game – Champion Cards, Star Wars: The Card Game – Darkness and Light, Star Wars: The Card Game – Desperate Circumstances, Star Wars: The Card Game – Draw Their Fire, Star Wars: The Card Game – Edge of Darkness, Star Wars: The Card Game – Escape from Hoth, Star Wars: The Card Game – Evasive Maneuvers, Star Wars: The Card Game – Galactic Ambitions, Star Wars: The Card Game – Heroes and Legends, Star Wars: The Card Game – Imperial Entanglements, Star Wars: The Card Game – It Binds All Things, Star Wars: The Card Game – Join Us or Die, Star Wars: The Card Game – Jump to Lightspeed, Star Wars: The Card Game – Knowledge and Defense, Star Wars: The Card Game – Lure of the Dark Side, Star Wars: The Card Game – Meditation and Mastery, Star Wars: The Card Game – New Alliances, Star Wars: The Card Game – Power of the Force, Star Wars: The Card Game – Press the Attack, Star Wars: The Card Game – Promise of Power, Star Wars: The Card Game – Ready for Takeoff, Star Wars: The Card Game – Redemption and Return, Star Wars: The Card Game – Scrap Metal, Star Wars: The Card Game – So Be It, Star Wars: The Card Game – Solo's Command, Star Wars: The Card Game – Swayed by the Dark Side, Star Wars: The Card Game – Technological Terror, Star Wars: The Card Game – The Battle of Hoth, Star Wars: The Card Game – The Desolation of Hoth, Star Wars: The Card Game – The Forest Moon, Star Wars: The Card Game – The Search for Skywalker, Star Wars: The Card Game – Trust in the Force
RodinaCollectible: Living Card Game (Fantasy Flight Games), Game: Star Wars – The Card Game (LCG), Movies: Star Wars, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyStar Wars Caja Básica, Star Wars: Das Kartenspiel, Star Wars: El Juego de Cartas, Star Wars: Gra karciana, Star Wars: Het kaartspel, Star Wars: Il Gioco di Carte, Star Wars: Le Jeu de cartes, Star Wars: Карточная игра, Звёздные войны: Карточная игра, 星球大戰LCG核心裝, 스타워즈: 카드 게임

Více o hře.

Recenze: Star Wars The Card Game – síla je s námi
Star Wars: The Card Game je famózní karetní hrou a to přesto, že výhled na všechny ty zářící hvězdy a zážitky trochu kazí několik drobných výtek. Tou nejvýraznější je vyváženost obou stran. Cena už takovým problémem není, protože za investované peníze dostanete stále narůstající variabilitu. Hra nabízí skvělé nové přístupy k budování balíčku, využití nepotřebných karet a přidává novou úroveň taktiky k vyčerpání karet. Star Wars: The Card Game nás nadchla a vlastně ani tolik nezáleží na samotném tématu. Tady jde o hratelnost.
Klady:

+ zajímavý zvrat v budování balíčku
+ asymetrické úkoly obou stran
+ taktické vyčerpávání karet
+ solidní herní doba
+ hromada možností (i v základním balíčku šest příslušností)
+ bitvy o výhodu umožňují využít i nepotřebné karty k dobré věci
Zápory:

- dokupování rozšíření
- vyváženost není dokonalá
- složitá pravidla (a tedy těžké učení nových hráčů)
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dice Devils – čertovské kostky