Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Stavebnice Gravitrax – rozšíření Trampolína, Lopatka, Výtah a Tunely

gravitrax-vytah-15

Kuličky se stávají stále náročnější. Už jim nestačí jen svištět z kopce a občas být vystřeleny z katapultu. Jejich hlava si zvykla na bláznivé zatáčky a nečekané odbočky. Teď navíc touží po tmě tunelů a skákání přes překážky.

To všechno a více kuličkám dopřejí hráči, protože právě to nabízí nové rozšíření kuličkového systému Gravitrax od společnosti Ravensburger. Jedná se o novinky, které přidávaly nové prvky v průběhu roku 2019. Jedná se o menší rozšíření Trampolína a Lopatka, ale především velké krabice Výtah a Tunely.

gravitrax-vytah-03

Velikost ale neurčuje hodnotu rozšíření pro celkový zážitek. O tom svědčí už první destičky trampolíny, které jsou uvnitř krabice dvě. To není nijak dechberoucí z hlediska obsahu, protože uvnitř najdete v podstatě pouze dvě šestiúhelníkové trampolíny. Při vybalování si všimnete i dvou zelených destiček, ale jejich význam a hodnota vám na začátku nedojdou.

Teprve až se začnete snažit o trefení nebo dokonce zatočení s kuličkou, pak vám to dojde. Doplňkovými dílky lze skákadlo podložit a tím ovlivnit směr – kulička tak skočí buď rovně nebo do zatáčky, jak si hráči určí. Nejtěžší je na tomto rozšíření míření, podobně jako u minule recenzovaného Katapultu. Ale jakýkoliv prvek, který dostane kuličky do vzduchu, je plný napětí pro stavitele.

gravitrax-vytah-11

Druhým rozšířením menších rozměrů je Lopatka. Tu si hráči musí složit, ale dostanou ze stavebního hlediska pouze jednu destičku. Tentokrát nejde o klasické odrážedlo, ale lopatka umí zvednout kuličku o patro výš. Jako protiváha tu slouží dvě další kuličky, které elegantně překývnou rameno a prodlouží cestu kuličky postavenou tratí.

Aby ale hráči neměli špatný pocit z množství komponent, najdou uvnitř také několik kolejniček, kterých je při stavbě stále nedostatek. Proto je určitě každý budovatel kuličkových drak ocení jako výtečný přídavek.

gravitrax-vytah-10

deskové hry - TLAMA games

Obě malé krabičky obsahují i návod a v něm alespoň jeden nebo dva obrázkové příklady toho, jak může jednoduchá dráha s využitím rozšíření vypadat. Bohužel po sestavení už se nevejde Lopatka snadno zpět do malé krabičky.

Ale pro nás tím nejočekávanějším boxem byl bezpochyby Výtah. Možnost, jak udržet kuličku zdánlivě nekonečně ve hře je něčím, na co se musí těšit každý stavitel podobných drah. Nefunguje na baterky, ale na mechanické tlačítko, což je dobrá zpráva. Nepotřebujete být závislí na nějaké elektronice, ale sami si řídíte, kdy se kulička posune.

gravitrax-vytah-01

Celý výtah funguje na principu vytlačování, takže v něm musí vždy být plný počet pěti kuliček, aby bylo možné poslat cenný náplň nahoru a vpřed. Výtah je pro stavebnici opravdu důležitým přídavkem, který kromě samotného titulního dílku přináší také různé stavební dílky, ať už jde o pilíře, kolejnice nebo celé průhledné patro. Díky tomu mají hráči zase o kapku víc stavebních možností.

Poslední krabicí jsou Tunely. Ty přináší do hry zase především spoustu stavebního a propojovacího materiálu. Kuličky opravdu zásluhou zelených trubiček na chvíli zmizí hráčům z očí, přičemž i tunely jsou k dispozici v různých tvarech, aby je mohli hráči použít v libovolné situaci. Důležitými prvky jsou samozřejmě i nové kolejnice, ale potěší hlavně rozšiřující kartonové základny. Ty znovu znamenají, že hráči mohou rozšířit plochu svojí stavby o dalších více než dvacet krát čtyřicet centimetrů.

gravitrax-vytah-04

 

Moment, kdy kulička staviteli zmizí z oči je plná napětí. Nikdy nevíte, kdy a jestli vůbec na konci vyjede tak, jak jste jí to naplánovali. Pokud chcete vyrábět opravdu velké tunely, budete potřebovat hned dvě tyto krabice. Právě v tom je kouzlo Gravitraxu – pokud chcete, můžete mít komponent kolik je libo a vždy pro ně na stole najdete uplatnění.

Celá stavebnice Gravitrax je skvěle promyšlená a nádherně rozšiřitelná. I nové boxy to dokazují s naprostým přehledem. Všechny čtyři krabice jsou skvělé a potěší každého, kdo má stavebnici doma. Nejvyšší přidaná hodnota je určitě ukrytá ve Výtahu, z malých pak doporučujeme Trampolínu, která je extrémně návyková. Gravitrax znovu potvrzuje svoji špičkovou kvalitu mezi stavebnicemi a první pozici mezi kuličkovými drahami.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Slapshot – hokejové šílenství