Recenze: Stíny – když svítí sluníčko

stiny-01

Znáte je všechny. Králíka, kaktus i kačenku. Jenže stačí, aby zasvítilo ostré sluníčko a přes zamhouřené oči se můžete spolehnout pouze na stín, který vidíte vedle sebe. Tak co, už máte jasno?

Ono ale nejde ani tak o vás, čtenáře, ale především o malé děti. Právě ty docení stíny nejvíce v této hře, která nese právě takový jednoduchý název – Stíny. Vydává ji společnost Alexander, ale v češtině je přináší firma Pexi a to se štítkem Hra školou, tedy upravenou klasickou hláškou, kterou všichni známe.

stiny-04

V krabici s odklopným víkem najdeme spíš hříčku nebo hru. Před děti kolem věku tří lety vysypete celkem 48 destiček. Polovina z nich má na svém povrchu natištěné plnobarevné obrázky, zatímco druhá polovina ukáže pouze tajemné siluety.

 

Úkolem dítěte je najít páry destiček, které k sobě patří. Staršímu hráči nebo dospělému to může připadat jako jednoduchý úkol, ale odhalit v černých tvarech ten správný obrázek pro děti určitě není ničím samozřejmým. Hračka tedy trénuje jejich správné vnímání svého okolí. Na rozdíl od nedávno recenzované hry Kontrasty tentokrát ale děti samy přiřazují destičky k sobě.

stiny-06

Není při tom pochyb, že krabička v dětech vzbuzuje samé dobré vlastnosti a trénuje ty důležité schopnosti. Především jde o hledání souvislostí mezi oběma obrázky. V hromádce dílků to není pro děti jednoduché a kromě toho to v nich trénuje také trpělivost.

Destičky jsou pevné, takže jsou připravené i na ostřejší manipulaci od menších hráčů.  Obrázky jsou barevné a pěkné. Hlavní ale jsou zářezy na dílcích, díky kterým opravdu do sebe padnou jen správné odpovědi, ale nekladou dětem zbytečný odpor. Jedná se jen o lehce vykroužené výřezy, které stačí opravdu hladce přiložit.

stiny-10

Stíny jsou prostorem, aby se děti blýskly svými schopnostmi porovnání. A to je dobře, protože takové hry mají na stole každé rodiny své nezaměnitelné místo. Soupeřit bude jen samo se sebou a s pomocí rodičů nakonec rozezná i delfína od vany. Stíny jsou krásnou dětskou hračkou, která se hodí každému, kdo vychovává nějakého mrňouse.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Im Wald da sind die Räuber – lupiči na svobodě