Recenze: Strážcové lesa – stromy volají o pomoc

Každý les je potřebuje. Ať už se snaží stromy bránit před lidmi, duchy nebo ohněm, slyší jejich nářek ve větru a přispěchají na pomoc. Stromy naříkají a dokáží svoje zoufalství vysílat do dálky tak, aby se o něm strážcové lesa dozvěděli. I když jich je málo, nikdy ani na chvíli nezaváhají a vyrazí neohroženě do boje.

Lesy i zvířata v něm uvítají vaši pomoc, pokud se pustíte do bitvy za přírodu v deskové hře Strážcové lesa, kterou vytvořil Aske Christiansen a vydala ji firma Ludonaute. Z francouzského jazyka doputovala k nám do Čech a přeměnila se kompletní lokalizací od společnosti MindOK. Obě věrze zdobí stejné krásné ilustrace od Apolline Etienne.

Hra rozměrem své krabice jasně naznačuje, že půjde o zábavu velkolepou, právě jako je každý trochu rozrostlý les. Na hráče uvnitř čeká v první řadě spousta kartonových desek – tu kruhovou položí do středu a s ním vnikne na stůl koloběh života. Další kartonová plocha, pro kterou musí být prostor uprostřed, je deska zvířecích strážců, kterou zabydlí žetony ohňů rozdělených podle síly a balíčkem karet strážců od první do třetí úrovně. Z každého vyloží čtyři karty do řady.

Při tomto dělení zůstanou volné další karty zvířecích strážců, které patří jednotlivým hráčům a konkrétnímu duchu přírody. Svůj balíček připojí hráči k desce lesa, kterou si položí před sebe. Získají také tři žetony vítězství. Figurku svého ducha přírody postaví na kameny koloběhu a počáteční destičku ochranného stromu zase do středu svého lesa.

Všem se pak ještě nabídne dvojice zásobníků ochranných stromů, do kterých roztřídí hráči stromy podle jejich ceny. Uprostřed je ještě doplní malá deska salamandrů, kterou zaplní hráči jejich kartami a žetony úlomků.

Hráči se budou snažit ochránit les a budou tak činit postupně v rámci jednotlivých kol. Jejich počet není předem jasný, ale každé se dělí na tři fáze. Vše začíná tou první, která se dá hrát společně, než si začnou předávat akce. Ze svého balíčku si tak hráči dobírají kartu zvířecího strážce za kartou, a to do chvíle, než se rozhodnou skončit. Konec ale za ně může zařídit i otočení třetí karty se symbolem samotáře, které znamená konec dobírání. I tomu se lze bránit s pomocí žetonů úlomků, pokud je hráč má, protože může kartu odhodit a otáčet další.

Jakmile mají všichni vytvořenou svoji řadu pomoci a přestali dobírat karty, nastává čas na fázi akcí. Pokud hráči příliš v minulé fázi riskovali a nyní mají v řadě tři samotářské strážce a nemají žádné strážce s družnou povahou, které by jejich vliv vyrušili, budou moci provést v tahu pouze jednu akci. Jestliže mají méně samotářů, mohou provést akce dvě.

Na akce mají vliv symboly, které poskytují strážci stojící v hráčově právě vybudované řadě pomoci. Je jich na výběr celkem pět, přičemž bez jakékoliv útraty jen za samotné provedení akce si lze vzít jeden žeton úlomku.

Mnohem častěji se ale hráči budou snažit přilákat zvířecí strážce s pomocí symbolu slunce. Každý má svoji cenu, jíž je třeba jej oslnit, v pravém dolním rohu. Pořízené karty si položí na svůj dobírací balíček. Už v příštím kole mu tito noví kamarádi dokáží přinést nějaké nové symboly, a tedy i možnost dalších akcí.

Místo toho mohou vzít všechnu vodu, kterou jim strážci v řadě přinesli, a hasit s ní oheň. Jejich počet v nabídce je omezen, ale i tak lze získat až takový součet ohňů, kolik má hráč k dispozici vody. Hráčům zde nejde ani tolik o jejich hodnotu, jako o počet, protože pokud jich nasbírají dvanáct, mohou se stát vítězi.

Pokud mají hráči dost symbolů větru, mohou zvážit akci cesta po koloběhu života. Nejenže dostanou šanci provést bonusovou akci kamenu, na kterém skončí, ale pokud přeskočí ducha jiného hráče, mohou mu ukrást jeho žeton vítězství.

S pomocí symbolů rostliny lze zasadit ochranný strom o hodnotě stejné nebo nižší, než je počet těchto symbolů v řadě pomoci hráče. Tuto destičku si hráč položí do svého lesa, přičemž musí sousedit celou stranou s některou již položenou destičkou. Na stromech rostou další body elementů, které mohou hráči pak každé kolo využívat ve svůj prospěch a přičítat je k těm získaným z pomocníků.

V průběhu partie lze získat bonusy nejen tancem po koloběhu života, ale třeba i skládáním řad a sloupců v lese nebo sázením stromů do rohu desky. Hráči tyto odměny vidí přímo na svojí destičce a mohou je využít, když se jim podaří splnit jejich podmínku.

Na konci každého kola zaútočí duchové Onibi na les. Každý hráč v tu chvíli musí mít dostatek vody k tomu, aby uhasil žetony ohně, které zůstaly ležet ve středu koloběhu života. Pokud voda nestačí, pak si musí přidat do své odkládací hromádky karty salamandrů. Navíc se nové ohně na konci kola objeví ve středu koloběhu života a o jejich počtu rozhoduje síla zvířecích strážců, které hráči v aktuálním kole přilákali.

Hráči si vyčistí svoji řadu strážců a jejich karty si odloží na svoji odhazovací hromádku. Kdykoliv je dobírací prázdná a hráč si má vzít další kartu, musí zamíchat svůj odkládací balíček a vytvořit z něj nový lízací. Ve společné nabídce strážců zaplní volná místa a partie pokračuje dalším kolem. Boj o záchranu lesa končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dokázal nastřádat tucet ochranných stromů, posvátných květů nebo žetonů ohňů. Tento hráč se stává vítězem.

Strážcové lesa jsou hrou plnou ohňů a salamandrů. Šíří celým lesem paniku a je na hráčích, aby zažehnali zkázu s pomocí vody. Volají na pomoc stromy i pradávné strážce, aby jim stáli po boku a nakonec společnými silami zachránili les i jeho obyvatele, ačkoliv z toho boje může vzejít jen jeden vítěz mezi hráči.

V každém tahu si hráči budují svůj seznam spojenců, které ale překvapivě pokládají na dobírací balíček místo toho odkládacího. A hlavně si ze svojí hromádky karet pak dobírají ne pevně určený počet karet, ale tolik, kolik se odváží. Čím víc jich doberou, tím víc se staví do rizika, že budou moci provést místo dvou akcí jen jednu, a to je docela znatelná nevýhoda. Často se ale může stát, že hráč pak má k dispozici mnohem více zvířecích pomocníků, a to je hodně originální přístup.

Především je třeba zdůraznit, že dobírání karet a pokoušení štěstí v dobírání není tak úplně nevratné. Hráči mají o svém balíčku přehled, takže vědí, co jim tam zbývá. K tomu ale dostávají dodatečnou kontrolu nad kartou až poté, co si ji doberou, kdy ji mohou odhodit a tím se vyhnout nepříjemnosti. Pokud jsou na tuto situaci připraveni.

Zajímavé je, že v nabídce je hned trojice vítězných podmínek a každá znamená úplně jiný přístup. Hráči si navzájem musí jeden druhého hlídat, aby mu nepovolili se příliš odvázat v té jeho sledované cestě, protože jinak nemusíte být dostatečně rychlí. To platí především u ohňů, které se mohou kontrole ostatních soupeřů vymknout docela rychle. Jakmile ale na tento fakt přijdete (třeba i tvrdou porážkou někoho s ohněm), budete muset mnohem lépe zvažovat, jaké karty nakupovat, protože to pak ovlivňuje přidávání ohně a tím podporuje snahu soupeře o vítězství.

Partie se před vámi krásně rozevírá, jak se do hry dostává více karet. Dalším prvkem, který postupně roste s ubíhajícím časem, je stavba vlastního lesa. Důležitý element, pokud chcete efektivně sbírat potřebné ikony. Přesně jak byste předpokládali, stromy to umí zařídit.

Herní doba je překvapivá a partie skončí už po nějakých pětačtyřiceti minutách. Navíc je pěkně hratelná už od dvou soupeřů, ačkoliv nejlépe vítězné podmínky a celá bitva zazáří ve vyšších počtech, ideálně ve čtyřech.

Ačkoliv na první pohled může hra vypadat složitě, ve skutečnosti je docela snadná na pochopení i naučení. Ikony jsou jasné a přehledné a hráči toho nemusí sledovat zase tolik. A při tom je souboj napínavý až do konce, díky počtu podmínek i jejich otevřenosti všem.

Celkový dojem pak ještě dotváří krásné zpracování. Hra vám spokojeně zabere pořádnou část stolu a dokáže při tom vypadat opravdu elegantně. Navíc ilustrace jsou kouzelné a kvalita všech komponent je výborná.

Strážcové lesa jsou zajímavou deckbuildingovou hrou, která mixuje mechanismy podle svého a tím se z ní stává takový ten skrytý drahokam. Budete ho neustále vyhledávat a vracet se k němu, protože tohle je jedna z těch výtečných rodinných her, kde s trochou zkušeností proniknete hlouběji a budete si ji užívat ještě víc. Strážcové lesa jsou pro nás jasný rodinný hit.

Recenze: Strážcové lesa – stromy volají o pomoc
Strážcové lesa nás zvou mezi stromy a umí udělat skvělý dojem. Se zvířátky v zádech se budou hráči snažit zahnat nebezpečí v podobě duchů Onibi, ale vyhrát může i přes záchranu lesa pouze jeden z nich. Hráči k tomu mají vícero prostředků a celá hra je s tématem překvapivě pěkně propojená, což jí propůjčuje společně s krásným zpracováním výtečnou atmosféru. Strážcové lesa dorazily do souboje o místo pod stromečkem trochu opožděně, ale určitě si ho zaslouží.
Klady:
+ skvělé spojení mechanismů
+ krásné zpracování
+ dobírání karet pokoušením štěstí
+ příjemná herní doba
+ přístupná rodinám s dětmi
+ pěkný vývoj partie
Zápory:
= do hry a jejich vítězných podmínek je třeba trochu proniknout
4.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smoothie – z karet umixovaná dobrota na pití