Recenze: Thunder & Lightning – Loki proti Thorovi

thunder-and-lightning-01

Stačila chvilka nepozornosti a najednou se celá nebesa otřásají. Asgard je vzhůru nohama a všichni jsou na nohou do toho posledního strážce. Thor byl povolán ze svého stanoviště na Zemi a dostal jasný úkol. Vypátrat Odinovu korunu a potrestat toho, kdo tohle bláznovství má na svědomí. Nikdo to nechce vyslovit, ale jsem si jist, že za tím nestojí nikdo jiný, než zrádný Loki.

A tak tu v záplavě blesků dostáváme deskovou hru Thunder & Lightning. Jejím autorem je Richard Borg a jedná se o přepracování hry, která vyšla už jednou v roce 2000 pod názvem Hera and Zeus. A nyní v roce 2016 jsme se dočkali nové verze od Z-Man Games, kterou distribuuje společnost Esdevium Games. Ilustrace nové verze dostal na starost Chris Quilliams.

Hra zaujme už svým titulním obrázkem souboje havranů s božským kladivem. A vnitřek boxu ani o trochu nezaostává. Jsou tu úhledně roztříděné dva balíčky karet, každý s odlišně zabarvenou zadní stranou (modrá a červená silueta). Ve středu mezi nimi pak jsou dvě malé přihrádky s dřevěnými kameny, opět jeden pro Thora a druhý pro Lokiho. Většina karet z balíčku má číselnou hodnotu, která vyjadřuje její sílu.

thunder-and-lightning-05

Na začátku každého duelu si oba hráči musí dohodnout na straně, kterou budou zastupovat. Mezi sebou si pak představí virtuální herní plán. Do ruky si ale z poctivě zamíchaného balíčku vezmou každý devět karet, zatímco zbytek vytvoří dobírací hromádku.

Každý z účastníků si vybere tři z devíti karet. Z nich vytvoří svoji základní bojovou řadu.  Za ní se v průběhu partie budou moci seřadit další tři řady, ale zatím mají hráči k dispozici pouze menší armádu. V jakýkoliv okamžik souboje pak jednotlivé řady mohou obsahovat maximálně tři karty, ale teď už zpět k tomu, o co vlastně oběma soupeřům při vykládání jde.

V tahu má hráč k dispozici vždy několik akčních bodů. Jejich počet je určený tím, kolik má zrovna na stole vyložených sloupců. Toto číslo může nabývat hodnot jedna až tři, což je současně také počet bodů, které může rozdělit mezi čtyři aktivity. Tou nejjednodušší je dobrání horní karty z vlastního balíčku a tím zvýšení výběru pro další průběh.

thunder-and-lightning-07

Potom už se všechno točí pouze okolo hraní karet. V tuto chvíli je možné vzít libovolnou kartu z ruky a zahrát ji na bojiště a to do řady nebo sloupce. Na výšku ale v řadách nesmí být žádný prostor. Je možné přikládat nejen do zadní řady, ale i posunout karty dolů a vložit novou mezi ty stávající, klidně i do první linie. A co je ještě důležitější, nelze začít novou řadu, dokud ta předchozí není naplněná. V nabídce jsou ale také mytologické karty, které nabízí speciální schopnosti a jsou ihned odloženy na odhazovací hromádku.

Se svými stávajícími jednotkami se pak mohou hráči pokusit vyzvat soupeře na souboj. Tu lze provést pouze v rámci jednotlivých sloupců, kde na sebe karty útočí. Do té doby jsou však jejich hodnoty zakryté. Hodnoty obou soupeřících karet jsou pak odhaleny a vyšší hodnota vítězí v malém souboji, zatímco ta poražená se přesouvá okamžitě na odkládací hromádku svého majitele. Všechny ostatní karty v daném sloupci se ihned posunou kupředu, aby zaplnily volné místo.

Poraženým se stane ten, kdo ztratí i poslední kartu na bojišti. A nezáleží ani na tom, kolik karet má v ruce nebo balíčku. Vždy se počítá pouze momentální stav bitvy. Druhou možností je ale také ztráta vzácného artefaktu, který byl u zrodu konfliktu. Jakmile jeden z hráčů přijde o ten svůj, jeho soupeř se okamžitě stává vítězem, bez ohledu na stav bojiště.

thunder-and-lightning-11

Thunder & Lightning je chytrá a elegantní karetní hra pro dva soupeře. Ale zatímco ve své době byla objevná a jedinečná, teď má na trhu řadu soupeřů, ať už hry Lords of War nebo Summoner Wars. Karetního duelování je prostě už dostatek. O to víc jsme ale byli zvědaví, jestli se tato novinka dokáže prosadit.

A světe div se, jednoduché číselné reprezentace a žádné zapojení kostek ji dělá dostatečně unikátní vzhledem k soupeřům. Hra si stále zachovává důraz na poziční hru jako její konkurence, ale současně je ještě jednodušší. Tedy do chvíle, než přijde řada na mytologické síly. Těch je totiž v nabídce celá řada a všechny nějak manipulují těmi základními pravidly ve váš prospěch. Karty tak mohou vytvářet blokády, ničit je, nebo manipulovat s balíčky. Možností je dostatek a právě tyto dovednosti jsou tím, co dělá hru variabilní.

Devět karet v ruce na začátku je dostatečná volba na to, aby hráč nebyl jakkoliv limitován náhodou. Navíc veškeré akční body může rozdělovat podle svého uvážení, takže může ještě dále rozšiřovat nabídku ve své ruce. Všechny čtyři akce jsou důležité, ale pouze útok je tou opravdovou cestou k úspěchu.

thunder-and-lightning-16

Hra je tedy velice konfliktní a k vítězství nutí hráče, aby se navzájem napadali. Útok tak střídá další útok a hráči se snaží nad svým soupeřem získat převahu. Je tak třeba poctivě doplňovat svoje řady a vybírat řadu, ve které se vojska utkají. Tady je také moment, kdy kromě taktiky vstoupí do hry náhoda. První souboj s kartou je vždy naslepo, ale pokud neuspějete, už budete vědět, proti jakému soupeři stojíte a příště se na to můžete patřičně připravit. Karty je možné vykládat i do první řady, takže se situace mění s každým kolem.

Hru řídí pouze několik základních pravidel, která ale bohatě stačí. Trochu složitější jsou mytologické karty, ale vysvětlující text je přímo na kartách a v pravidlech jsou případná ujasnění. Vše je tedy jasné a partie plyne rychle, jak se hráči střídají ve vykládání karet. Každý souboj je napínavý, protože proti sobě stojí stále ti samí dva protivníci. Celá partie pak je otázkou zhruba půlhodinové bitvy, což je asi trochu víc, než jste podle popisu čekali.

thunder-and-lightning-18

Thunder & Lightning je hra s tajnou informací ohledně identity karet. Hráči na sebe útočí v taktickém rádu, ale musí vždy počítat s možným překvapením. Hra má krásné ilustrace, což ale k podobným duelovým bojovým hrám nerozlučně patří. A přesto je v této oblasti konkurence silná, Thunder & Lightning si rozhodně umí získat vaši pozornost a pobavit dva hráče vyrovnanými souboji.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRichard Borg
IlustraceChris Quilliams
VydavatelFilosofia Éditions, Z-Man Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 2
Herní doba40
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(2 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Fantasy, Mythology
MechanismyAction Points, Hand Management, Secret Unit Deployment
RodinaMythology: Norse, Players: Two Player Only Games, Theme: Vikings

Více o hře.

Recenze: Thunder & Lightning – Loki proti Thorovi
Thunder & Lightning je lehká karetní hra, ve které se utkají dva soupeři tváří v tvář. Pouze jeden z bohů ale nakonec zůstane stát, ať už vyhraje jakýmkoliv způsobem. Boj je nedílnou součástí, stejně jako chytrá poziční hra. Všechno se točí kolem skrytě hraných karet, které se odhalí až při souboji. Úspěch tak ovlivňuje nejen taktika. Do partie ale vstupují také okamžité mytologické karty. Hra může někomu připadat delší, ale je zajímavá a moc pěkně vypadá. Thunder & Lightning určitě není zbytečná předělávka a patří mezi lepší hry pro dva.
Klady:

+ krásné zpracování
+ vyvážená hra pro dva
+ napínavé souboje
+ dostatečný vliv na vývoj
+ zajímavý princip řad a sloupců
+ mytologické karty dodávají na variabilitě
Zápory:

- náhoda v podobě utajené identity soupeřova vojska
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Baron Voodoo – jmenuje se Samedi