Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tilt – hlavolam na nakloněné plošině

Tilt - balení

Nepředvídatelné pohyby. Naklonit doleva, teď doprava. Takový svět by se vám asi nelíbil. Představte si, že místo toho, aby se Země točila kolem, tak by se nakláněla do stran. Samozřejmě by to vyžadovalo jiný tvar – místo koule bychom byli jednoduchá placka. Ráno by naše planeta byla natočená na východ, v poledne na jih a večer na západ. O noc by se pak svým chladem postaral sever.

Takový svět by byl bláznivý, ale určitě by se líbil Vesovi Timonenovi a Timo Jokitalovi, kteří vytvořili nový skvělý hlavolam společnosti ThinkFun. Její produkty u nás v České republice prodává společnost Corfix Distribution a nejinak tomu je i s touto novinkou roku 2012, hrou s názvem Tilt, bláznivé logické bludiště (teetering logic maze).

A právě tato krabička s podivně nakloněným herním plánem na titulním obrázku je dnes předmětem naší recenze. Podobně jako v předchozích recenzovaných Turnstile (recenze), Unhinged (recenze) nebo Swish (recenze) se i u této novinky pokouší slavní výrobci hlavolamů o novátorský přístup a elegantní principy. A to se jim daří.

Tilt - připravený hlavolam

Uvnitř krabice na vás čeká nahoře zajímavý herní plán rozdělený na čtverečky. Uprostřed má ale nepřehlédnutelnou černou díru. Právě tento otvor je cílem vašeho úsilí, podobně jako třeba výjezd ven v případě Bláznivé křižovatky (recenze).

Deska má spodní stranu zakulacenou, ačkoliv přesto bez problémů stojí na stole. K jejímu využití ale budete potřebovat ještě protičást, kterou je kolébka s gumovými puntíky v rozích. Díky tomu vám nebude plán nikam putovat, když s ním budete provádět jeho hlavní smysl – luštění úkolů.

Zajímavé na tomto plánu jsou ale také samotné plastické bílé čtverečky. Ty totiž nejsou celé a u kraje na všech čtyřech stranách je najdete zapuštěné hluboko do stěn. Z toho vyplývá, že nepůjde přímo o ně, ale o něco, co po nich bude jezdit. Čtverečky vytváří jen dráhy.

Tilt - průběh řešení

Právě k nim patří šedý plastový pytlík, v němž najdete čtyři světle modré puntíky a dva zelené. K nim patří také šestice čtvercových šedých dílků, které mají ale na herní desce funkci jinou. Nebudou po ní bezhlavě pobíhat, ale naopak budou tvořit pevnou základnu, o niž se ostatní kulaté dílky mohou bez problémů zapřít.

Po zasazení plánu do kolébky v ní takřka tancuje. Stačí zatlačit na jednu ze čtyř stran a on popojede po hladkém povrchu spodního dílu, takže se celý nakloní právě v tom směru, kam jste zatlačili. No a pochopitelně právě na tomto principu je založený celý hlavolam. Naklápění je zde jedinou možnou cestou k vítězství.

Poslední součástkou (nepočítaje kompletně do češtiny přeložená pravidla) je krabička naplněná až po okraj čtyřiceti kartami zadání. Ty jsou, jak jsme u ThinkFunu zvyklí, rozdělené do čtyř obtížností od Beginnera, přes Intermediate a Advanced až po nejtěžšího červeného Experta. Každá náročnost obsahuje přesně stejnou porci desíti úkolů.

Tilt - připravený hlavolam

Co se tedy po vás, jako po luštiteli chce? Máte za úkol jeden nebo dva zelené puntíky provést bezpečně až do kulatého otvoru ve středu. Díky tomu mohou bezpečně vystoupit z tohoto bláznivého naklánivého světa. Navíc spadne barevný žeton do spodní části plánu, kde na vás počká až do chvíle, kdy vyřešíte úkol docela.

Samozřejmě vám kromě této barvy nesmí vypadnout nic jiného. Takže všechny modré puntíky oklamaných policistů hlídajících naklánějící se svět musí zůstat nahoře. Jinak vaše uprchlíky chytili a vrátí je zpět do jejich vězení.

Každá ze čtyřiceti karet představuje jednu ze čtyřiceti čtvercových zemí. Jiné rozestavení šedých bloků, které představují domy, za něž se můžete při naklánění zapřít. K celému luštění ale můžete používat pouze naklánění desky, žádné jiné pomůcky nejsou dovolené.

Tilt - karty zadání

Musíte si tedy za pomoci gravitace vytvořit svoji vlastní cestu, pomoci si o figurky policistů i sami o sebe, abyste se dostali na úroveň kruhového otvoru ve středu. Ten je právě proto, že je uprostřed, velice obtížně dosažitelný ve všech vyšších obtížnostech.

V naší redakci jsme zařadili Tilt v rámci obtížnosti velmi vysoko, protože hra je opravdu těžká na uvažování a kombinaci jednotlivých náklonů. Kolečka vás nechtějí poslouchat a dělají si, co jim gravitace poručí. A nijak nehledí na vaši představu, že by měly vyputovat kruhovým otvorem ve středu.

Každý hlavolam je opravdová výzva. A jakmile vás prvních deset úkolů naučí základy, pak už vás čeká náročnější druhá desítka. Ale druhých dvacet úkolů představuje mnohem větší problémy a pořádné oříšky k vyluštění.

Tilt - připravený hlavolam

A kdybyste si náhodou nevěděli rady, můžete se obrátit o radu na druhou stranu karty zadání. Tam na vás čeká nejen obrázková nápověda, ale také šipkami naznačený celý průběh řešení. Díky tomu není postup na první pohled jasně viditelný. Proto se nemusíte bát kartu opravdu otočit, protože vám poradí jen částečně a ne jako u ostatních podobných her.

Bohužel u Tiltu si mnoho z úloh zapamatujete. Jsou totiž založené na konkrétních fintách, kde se kameny navzájem přehazují, kombinují a podporují. Proto si některé úkoly na druhý pokus už tak nevychutnáte.

Tilt na hráče útočí především svým vzhledem a jednoduchým spoléháním se na gravitaci. Samozřejmě byste stejně tak mohli hrát Tilt na rovné desce a hýbat dílky sami. Jenže takto je to mnohem efektnější a na první pohled zaujme právě toto zpracování děti. Ty si opravdu díky hře pořádně zapřemýšlí a potrénují své základní schopnosti.

Tilt - karty zadání

Tilt je zpracováním vynikající logickou hrou. Na pohled vás zaujme a zabaví na dlouhou dobu. Ze všechno největším lákadlem je naklápěcí herní plán, ze kterého budou unešení všichni bez ohledu na věk. Jen škoda, že řešení mnoha úloh si zapamatujete. Přesto je Tilt novinkou vhodnou pro všechny milovníky přemýšlení, která je přivede na nakloněnou rovinu..

Recenze: Tilt – hlavolam na nakloněné plošině
Tilt je hlavolam, který vás uchvátí na první pohled především svým systémem a zpracováním. K jednotlivým řešením se dostanete prostým nakláněním desky do stran. Na každý náklon se přesunou všechny barevné kameny po vodících drahách a zarazí se až o první překážku. Vaším úkolem je dopravit jeden nebo dva zelené kameny do středového otvoru. Ačkoliv to zní a vypadá jednoduše, opak je pravdou a celkových 48 úkolů vám pořádně zatopí. Jen pokud nemáte kameny posunuté do přesné pozice, mohou se zaseknout a budete jim muset pomoci rukou. Ale to stále nijak výrazně nekazí dojem z jinak skvěle promyšleného herního principu..
Klady:

+ parádní nápad s nakláněním plánu
+ náročné úkoly
+ řešení na druhé straně karty není patrné na první pohled a nezkazí vám hru
+ pytlík umožní hru snadno vzít s sebou
+ perfektní kvalita zpracování
Zápory:

- dílky se občas při naklonění zaseknou
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Túry Můry aneb podvádění povoleno