Recenze: Tin-Tastic Trivia Game – plechtastická kovová krabička

Tin-Tastic Trivia Game - balení

Ve světě kovu, kde se všechno musí neustále mazat olejem, vzniklo nové slovo. Plechtastický. Mělo označovat všechno, co je vyrobené z kovu a přitom je opravdu super. Dlouho se metalurgové dohadovali, kterou věc jím označit jako první. Co takhle plechtastický most? Nebo raději plechtastický soustruh? Nakonec ale souboj vyhrála mrňavá krabička s trochou karet uvnitř. Jestli zaslouženě, to si povíme v dnešní recenzi.

Plechtastické, neboli tin-tastic, hry jsou řada vydavatelství Paul Lamond Games z Velké Británie. Nám se dostala do ruky ta s velkým nápisem TRIVIA na přední straně. Doprovází ji také čtyři W: kdo, co, kde a kdy. Z Londýna nastoupila krabička dlouhou cestu a vydala se do Prahy, kde ji ve své nabídce má Angličtina-hry.cz.

Jenže tím putování hry neskončilo, protože odsud se musí rozběhnout do svých domovů. A jedna taková malá plechová krabička dorazila i k nám do redakce. Je opravdu mrňavá a vešla by se do trochu větší kapsy, protože má rozměry cca 8×8 centimetrů.

Tin-Tastic Trivia Game - rozehraná hra

Na titulním obrázku dominují otazníky a také obrázek naší planety. V prostoru mezi dnem a víkem uvidíte i v zavřeném stavu tenkou oranžovou čáru. Ta naznačuje barvu výstelky uvnitř, která je provedená z měkkého plastu.

Uvnitř pak drží losovací kolečko, na které musíte rovnou umístit černou šipku. Není to jednoduché a její zacvaknutí vyžaduje dost síly. Nakonec se vám to ale podaří a všimnete si, že ručička má na druhé straně rozšířený konec, který působí, jako by byl opeřený. Celá rafička tak je v podstatě šíp, který za vás vždy probodne jedno z témat.

Na vysokém losovacím kole z kartonu je jich osm – sport, historie, příroda, kultura, lidé, místa a kotlík štěstí. Chybí nám osmá výseč, která znamená náhodnou volbu. Hráč sám si může vybrat kategorii, ačkoliv nezná předem pokládané otázky.

Tin-Tastic Trivia Game - rozehraná hra

Příručka pravidel má celkem asi tři malé odstavečky. Na samotné hře v principu totiž nic není, jak si brzy povíme. Ale spolu s nimi se v krabičce ukrývá také bloček papírů. K nim v krabičce chybí tužka a budete potřebovat opravdu malou obyčejnou tužku, aby se vám do krabičky ještě spolu s ostatními předměty vešla.

Posledním a tím nejdůležitějším obsahem jsou karty. Je jich padesát, a protože každý obsahuje rovných sedm otázek, přivádí nás to k celkovému součtu 350, což není na tak malou hru vůbec špatné číslo.

Partie samotná není nic, co byste nečekali. Na začátku si musíte nastavit nějaký limit, do kterého chcete hrát. Ať už bude stanovený na jedno protočení celého balíčku, konkrétní časový limit, určitý počet získaných bodů nebo prostě a jednoduše vezmete z balíčku jen náhodný počet kartiček. Doporučujeme alespoň kolem poloviny karet, protože jinak bude partie u konce hodně rychle.

Tin-Tastic Trivia Game - karty

V každém kole se jeden z hráčů chopí čtení otázky s možnostmi a druhý – jeho soused – bude odpovídat. V případě správné odpovědi může hrát znovu, jinak je na řadě další hráč. Za každou správnou otázku si může nechat kartu nebo napsat čárku do bločku.

Souboje pokračují tak dlouho, dokud nedosáhnete předem určené konečné podmínky. Pak už je snadné určit vítězného hráče, který nasbíral nejvíce bodů. V případě rovnosti doporučujeme rozstřel mezi těmito dvěma protivníky.

Tin-Tastic Trivia Game je jednoduchou kvízovou hrou, která vás zaujme šíří témat. To všechno v malém kapesním balení, které do posledního centimetru využívá prostor v krabičce. Navíc zde dostanete náhodný losovač témat a opravdu jednoduchá pravidla, která nemusíte ani nikomu vysvětlovat.

Tin-Tastic Trivia Game - ruleta

Konečnou podmínku partie si pak určují sami hráči, což má svoje podstatné výhody. Můžete si snadno nastavit hru podle toho, jak se vám to zrovna hodí a to je pro hráče takovýchto jednoduchých her často to nejvhodnější řešení.

Témata jsou zajímavá a otázky jsou samozřejmě kompletně v angličtině (na náročnější úrovni). Ale protože se jedná o britskou hru, musíte počítat také s velkým podílem otázek věnujících se tamní kultuře. To nemusí být nutně nevýhodou, třeba když se otázky ptají na Doktora a Daleky, ale větší problémy nastanou už třeba s Oswaldem Mosleym a dalšími jmény. Naštěstí většina otázek je univerzální.

Jednotlivá témata mají svoji určenou barvu, která je dodržená i na druhé straně. Tam jsou rozepsané vždy tři možnosti, ze kterých může mít hráč na výběr (pokud mu je dáte). Zde se otevírá další prostor pro rozšíření pravidel. Bez možností může například hráč získat dvojnásobek bodů, zatímco s nápovědou už dostane pouze jeden.

Tin-Tastic Trivia Game - karty

Jedna z možností je zvýrazněná barevně. To je pochopitelně ta správná. Text ale vidí pouze čtenář karty. Na odpovídajícím je, aby namáhal svoje mozkové závity a pokusil se podle svého nejlepšího přesvědčení odpovědět.

Tin-Tastic Trivia Game je prostě jednoduchou hrou o znalostech. Pokud hledáte vědomostní hru s výukovým prvkem jazyka, pak by vás právě tahle mohla přesvědčit nejen svojí jednoduchostí a rozměry, ale také cenovkou, která je víc než příznivá.

Recenze: Tin-Tastic Trivia Game – plechtastická kovová krabička
Tin-Tastic Trivia Game by zapadla mezi řadu dalších kvízových her, nebýt jejích malých rozměrů. Ty jsou navíc uzavřeny v pevné kovové krabičce, která se vejde do každé kapsy. Můžete si tak vzít vědomosti na cesty a nepotřebujete k tomu téměř žádný prostor. Všechno hraní pak je pouze o otázkách, odpovědích a získávání bodů. Téma si losujete za pomoci rulety a na každé kartě je sedm otázek, což zaručuje dlouho trvanlivost i při celkově nižším počtu karet, které se do tak malé krabičky mohou vejít. Bohužel hra pochází z Anglie, čemuž odpovídá složení otázek. Mnoho z nich hráči z našich končin prostě nemohou vědět, protože se zabývají známými osobnostmi ostrovního státu. Přesto je Tin-Tastic Trivia Game díky svým kompaktním rozměrům a opravdu příznivé ceně pěknou volbou.
Klady:

+ cena
+ malá kovová krabička
+ variabilní herní doba
+ dostatek otázek
+ losování tématu
Zápory:

- hodně otázek na britskou kulturu a osobnosti
- zase jenom kvízovka
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hexeto – sněhové vločky na stole