Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: UEFA EURO 2012 – nejlepší fotbalová hra

UEFA EURO 2012 - balení

Od konce fotbalového mistrovství Evropy 2012 už uběhnul nějaký ten měsíc. Možná byste si řekli, že jen zakutálený míč si může vzpomenout na suverénní vítězství Španělska nad Itálií. Horkokrevní španělé ani jednou neprohráli a obhájili svoji pozici mistrů světa i úřadujícího mistra Evropy z roku 2008.

Nyní se můžete stát Vicente del Bosquem i vy, vzít do rukou jednu z reprezentací a dovést ji až do finále. Ačkoliv to je vlastně trochu nadnesené. V nové hře Football EURO 2012 od polské společnosti Trefl totiž odehrajete jen jeden konkrétní zápas. Ale jeho výsledek je opravdu jen na vás a vašich trenérských schopnostech.

Hra nese licenci UEFA, ale přitom uvnitř krabice nenajdete jediné jméno. Nálepka je tedy spíš na ozdobu a na to, aby hra opravdu mohla nést název Unie evropských fotbalových asociací (Union of European Football Associations). Vyšla u příležitosti polského mistrovství, ale k nám do redakce se dostala teprve na podzim spolu Expres Pošťákem (recenze), který při doručení toto hry trochu zklamal nebo strašidlem Boo (recenze).

UEFA EURO 2012 - herní plán

V krabici najdete pravidla v osmi jazycích, každý na čtyři stránky a pochopitelně také herní plán fotbalového hřiště. Ten je tentokrát rozdělený na šestiúhelníky, po nichž budou vaši kopáči běhat za kulatým nesmyslem.

Herní plán je zpracovaný věrně a obsahuje dokonce reklamy kolem hřiště. Šestnáctky mají rozměry čtyři na devet šestiúhelníků, branka je pak široká čtyři políčka. Jediné co nevyužijete jsou rohové praporky, které zde ale přesto jsou namalované pro autentičnost.

Právě hráči obou týmů jsou zde zastoupení v klasickém počtu 22 – deset žlutých, deset červených a k tom dva brankaři – fialový pro červený tým a zelený pro tým žlutý. Co nám ve výčtu nyní chybí? Samozřejmě míč, který je jeden a je bílý. Poslední a velice důležitou komponentou jsou žluté kostky, které za vás leccos rozhodnou. Pokud máte pocit, že do takovéto taktické hry nepatří, pak chvilku se svým ukvapeným rozhodnutím počkejte.

UEFA EURO 2012 - připravená hra

Football EURO 2012 se tváří jako malé nedochůdče. V podstatě nezajímavá snaha o simulaci sportu. Ale všechno pomine ve chvíli, kdy začnete studovat pravidla. My se do této fáze ale dostaneme až za chvilku, nejdříve musíme hřiště připravit k zápasu. Stačí rozložit plán, připravit kostky a především rozdělit týmy.

Každý hráč si vybere jedno mužstvo podle barvy a jeho členy rozloží podle vlastního uvážení a strategie na hřiště. Ve středovém kruhu musí stát dva muži z každého týmu, ale jejich pozice také není přesně předepsaná. Figurka brankaře stojí v pokutovém území.

Písk! Zápas začal a míč mají podle losu žlutí. Hráč, který je na tahu hodí oběma žlutými kostkami. Jeden z jeho mužů dostal míč, který nese na hlavě. Figurky totiž mají nahoře otvory, díky nimž míč snadno a efektně drží. Nemusíte si tedy dělat starosti s jeho neustálým kutálením.

UEFA EURO 2012 - připravená hra

Ale zpět k výsledku hodu obou kostek, který je třeba sečíst. Tím dostane hráč počet pohybových bodů, jež může ve svém tahu utratit k různým činnostem. První a základní je pochopitelně běh s figurkou v libovolném směru. Pohybovat může jak s figurkami bez míče, tak s hráčem, který má zrovna míč v držení. Ovšem je zde omezení, že hráč s míčem se může pohnout v jednom kole maximálně o tři pole.

Právě to je velice důležité pravidlo, které nutí hráče ke kombinační hře. Samozřejmě si mohou nabíhat na přihrávky s ostatními svými svěřenci. Kdykoliv totiž mohou využít pohybové body také k přesunu samotného míče – tedy k přihrávce. Jakmile kulatý nesmysl dosáhne některého dalšího hráče, ten si jej znovu položí na hlavu a může s ním dál popoběhnout. Samozřejmě může míč zůstat také ležet nekontrolovaný na hřišti.

Protivníci se takto střídají v tazích, kdy se snaží nahrávkami a kombinací přetlačit protivníka. Pokud se dostanete na tah v situaci, kdy má míč protivník, můžete se pokusit jej hráči sebrat. Doběhnete s některým ze svých mužů do těsného sousedství a vyhodnotíte souboj – každý hráč hodí jednou kostkou. Ten, kdo hodil vyšší hodnotu, vyhrál a tedy buď ubránil nebo získal míč.

UEFA EURO 2012 - herní plán

Nejzajímavější situace ale nastává ve chvíli, kdy oba hodí stejně. V takové situaci hráč při obírání protivníka fauloval. Tah hráče takovýmto nedovoleným zákrokem okamžitě končí a všechny nevyužité pohybové body propadají.

Nejdůležitější ale je brankař a jeho svatyně. Zde totiž znovu do hry vstoupí kostky, ale také rozhodování útočníka kdy a odkud vystřelit. Pokud se ocitnete se svým hráčem držícím míč ocitnete poblíž soupeřovy branky, můžete vystřelit. Nemusíte být v pokutovém území, v této hře lze střílet i dalekonosné střely ve stylu Roberta Carlose.

Musíte ale počítat s tím, že čím dál od branky stojíte, tím větší má šanci brankař míč chytit. Nejdříve tedy střílející hráč ohlásí svůj úmysl útočit na branku. Pak hodí kostkou nebo kostkami. Jejich počet závisí čistě a pouze na tom, jestli střílí z pozice mimo pokutové území (= 2 kostky) nebo se nachází blíž (jedna kostka).

UEFA EURO 2012 - rozehraná hra

Tyto body vezme (případně sečte) a s jejich pomocí začne pohybovat míčem směrem k brankové čáře. Za každé políčko, přes které míč přejde, odečte od čísla jeden bod. Pokud dosáhne hranice branky, ohlásí protivníkovi zbývající sílu střely.

Bránící se hráč může nyní zareagovat svým brankařem, ale pochopitelně jen v situaci, kdy jej má stále v bráně. Gólman se musí nacházet v pokutovém území, aby se mohl pokusit zabránit vstřelení gólu. Obránce má k dispozici vždy stejný počet kostek jako útočník, tedy jednu nebo dvě v závislosti na místě, odkud vyšla střela.

Pokud obránce hodí alespoň stejné číslo, pak gólman míč chytil bezpečně do náručí a nic se neděje. V případě, že útočníkovo číslo zůstalo vyšší, podařilo se mu vstřelit branku! Radost je určitě na místě.

UEFA EURO 2012 - rozehraná hra

Ale je tu ještě jedno speciální pravidlo, které se týká celé šestnáctky. Uvnitř najdete barevná pole s odstupňovanou zelenou barvou a čísly +1 až +4. To jsou bonusy pro střelce, pokud se pokouší o gól právě z tohoto místa. Partie končí po uplynutí stanovené doby nebo po dosažení předem určeného počtu gólů.

Football EURO 2012 nás překvapil svým důrazem na sportovní dojem. Ten ze hry opravdu máte a celá hra si udržuje opravdu fotbalový nádech. Všechna ta náhoda zde má jen vedlejší roli, a pokud budete hrát opravdu dobře, můžete ji využít ku svému prospěchu.

Pohyb hráči je důležité promýšlet dopředu. Díky omezení držení míče v jednom tahu musíte nabíhat, kombinovat a vymýšlet uličky na volné hráče. Celkově to opravdu působí jako fotbal. Nejdůležitější ale je obírání, které není zdaleka tak jednoduché. Právě jeho zásluhou mohou padat branky a nejedná se pouze o hloupé přetahování o míč.

UEFA EURO 2012 - připravená hra

Ve hře má překvapivě svoje pevné místo taktika. Musíte mít zajištěnou obranu a nelze se jen tak bezmyšlenkovitě vrhnout se všemi hráči vpřed. U EURO 2012 je třeba přemýšlet. A to nebývá u dětských her až tak úplně pravidlem, často se jedná o hod kostkou a postup vpřed. Tady je to úplně jinak.
Vynikající pak je systém střelby na branku. Gól může padnout opravdu odkudkoliv, pokud budete mít trochu štěstí. Právě jako v reálu. Ale čím blíž k bráně se dostanete, tím má vaše střela větší razanci a šanci na úspěch. Jenže občas se vyplatí ostřelovat brankaře z dálky.

Dříve jsme tu již měli jeden fotbal, který nesl název Chytrý fotbal (recenze). Tvářil se jako šachy, měl promyšlené principy a pocházel od českých tvůrců. Jenže teprve nyní jsme poznali, že mu chyběla sportovní duše. Chybí mu zážitky, které můžete získat jen při sportu. A ty tady jsou.

Přesto má ve hře náhoda vliv a někdy docela zásadní. Především na střelbu gólů, ačkoliv poziční hra útočníka je také důležitá. Obránce však nemá ve chvíli, kdy míč letí směrem na bránu, už žádnou šanci takticky odvrátit šanci na branku. Měl zachytit útok dřív. Teď už může spoléhat pouze na štěstí v hodu kostkou.

UEFA EURO 2012 - rozehraná hra

V pravidlech není jasně řečeno, jestli se míč musí pohybovat pouze v rovné linii. My jsme to tak ale vždy hráli, protože nám nepřijde vzhledem k tématu vhodné, aby míč při svojí cestě nějak zatáčel.

Football EURO 2012 je hrou pro děti, kterou jim během několika chvil vyfouknou tatínci a budou bojovat vyrovnané bitvy mezi sebou. Ovšem skvěle se u ní pobaví právě i menší hráči. Pravidla jsou sice tentokrát trochu složitější, ale vše je logické a dává smysl. A celé to má za úkol pouze a jen jednu věc – abyste si užili pořádný fotbalový zápas. Tak už se nenechte zdržovat a běžte taky čutat!

Recenze: UEFA EURO 2012 – nejlepší fotbalová hra
UEFA EURO 2012 je koncipovaná jako dětská hra od polského vydavatele k pořádání mistrovství Evropy ve fotbale. Jenže tenhle kousek se povedl tak, že ho dětem možná budou brát tátové a sourozenci. Fotbalisti se pohybují po hřišti složeném z šestiúhelníků a snaží se prokombinovat až k brance soupeře. K tomu jim slouží dvojice kostek, která udává počet bodů pohybu. Ty ale mohou libovolně rozdělit mezi svoje hráče, ale pohybují za ně také s míčem, když není zrovna na ničí kopačce. Tak máte mnohem lepší kontrolu nad celou hrou a můžete opravdu kombinovat. Pokud skončíte s míčem na kopačce, protivník vás musí obrat za pomoci hodu kostkou. Nejlepší je ale střelba na bránu, která opravdu zohledňuje vzdálenost od brány a dává gólmanovi šanci míč chytit. Náhoda k tomuto sportu patří, takže nelze hře vytýkat její vliv. Škoda jen, že když už má licenci na název, neobsahuje i nějaké ty konkrétní týmy se jmény. Ale to nevadí, polepit hráče si můžete sami a užít si zatím asi nejlepší fotbalovou hru, která tak tak nepřeskočila laťku s hodnocením výborná..
Klady:

+ cena (lze koupit i za 299,-)
+ jednoduché zpracování
+ chytré využití kostky
+ náhoda se většinou vyrovná
+ pravidla pro střelbu
+ platíte nejen za pohyb hráčů, ale i míče
+ obírání o míč kostkou
+ lze pohybovat i hráči bez míče (nabíhání)
+ polepkami můžete z figurek udělat konkrétní hráče
Zápory:

- náhoda občas zamíchá kartami
- hra mohla obsahovat licenci na jména
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arktia – mrazivá a nehostinná Země