Recenze: UFO farmář – létající talíře plné zvířat

ufofarmar-18

Pamatuji časy, kdy povolání farmáře bylo poklidným povoláním, ve kterém si člověk užil pobyt v přírodě a ještě si mohl pohrát se zvířaty. Když jsem si konečně po dlouhém směňování a šetření pořídil prvního koně, netušil jsem, že se v naší oblasti přemnoží vlci. Zvířat mi zbyla jen polovina, ale pohromu jsem přežil. Už se mi zase začínalo dařit, když přišli oni. Snesli se z oblohy a začali unášet jedno zvíře za druhým. Proč to dělají?

I my se staneme návštěvníky z jiné planety a budeme paprsky odnášet zvířátka. Stanou se z nás UFO farmáři. Stejnojmenná hra se na naše stoly dostává zásluhou společnosti Pygmalino jako distributora polského vydavatele Granna. Novinku vytvořil Helmut Ast na motivy slavné a oblíbené hry Karola Borsuka Superfarmář. Tahle novinka na sobě má ale nálepku roku 2015 a je ozdobena krásnými ilustracemi Piotra Sochy.

Ještě než budeme pokračovat, raději se rychle podívejte, kolik máte končetin. Máte dvě ruce a dvě nohy? Hm, zvláštní. Přísahal bych, že jsem tam viděl dva páry navíc. Hlavní hrdinové, zelení mimozemšťané, mají totiž tři páry rukou a tři páry nohou. Na víku krabice nás čeká panika, která zavládla mezi zvířaty. Kravička je zrovna nejčerstvějším úlovkem.

ufofarmar-04

 

Krabice ale není nějak extrémně velká, což je dobře. Její prostor odpovídá rozměrům komponent, které se uvnitř nachází. Jsou tu samozřejmě návody, ale především šedé létající talíře. Ty jsou zespodu duté, aby mohly bez problémů polknout nějaké to zvířátko. Z kartonových archů hráči vysvobodí zvířátka na malých kulatých žetonech, které jsou vyrobeny z pořádně silného kartonu.

A totéž platí i pro stříbrné herní desky představující interiér vesmírné lodi. Je to skladiště, kam si hráči budou ukládat svoje úlovky. Mohou to být koníci, kravičky, ovce nebo zajíci s růžovými oušky. Poslední komponentou je zelený talíř, který označí začínajícího hráče.

Začátek partie záleží na počtu hráčů, protože v nižším než plném množství je potřeba některé žetony zvířátek položit zpět do krabice. Všechna zbývající zvířata vyrazí na pastvu, kde je hráči rozloží včetně dvojice vlků, kteří se zrovna vydali na lov. Každý z účastníků dostane jedno skladiště a také tři plastové vesmírné lodě.

ufofarmar-06

Začínající hráč, který se po každém kole změní, vezme jeden ze svých talířů a zakryje jím libovolný jeden žeton zvířátka na pastvině. Tím na zvíře namířil paprsek a začal jej přitahovat dovnitř. Mezitím než bude přitaženo až na palubu lodě mohou pokládat svoje lodě i ostatní. Hráči tak pokračují, dokud nevyužijí všechny svoje talíře.

Jenže najednou nastává zmatek. Hráči si musí vybrat jeden z rozmístěných létajících talířů. Nemusí to být ten, který sám položil v první fázi kola. S lodí posouvá po stole tak, aby nikdo neviděl, co za zvíře se v jeho nitru ukrývá. Tak si postupně všichni zase rozeberou plavidla zpět, aby měli každý v držení stejný počet vesmírných plavidel.

Teprve teď mohou všichni odhalit, co za zvířata se jim vlastně podařilo ulovit. Na tom bude také záviset jejich úlovek, protože pouze některé si mohou ponechat na palubě. V případě, že se podařilo hráči přitáhnout hned tři stejná stvoření, může si z nich ponechat rovnou dva exempláře a přesunout je do svého skladiště. Kombinace tří různých zvířat přinese vesmírnému lovci pouze jedno zvíře. Poslední možná kombinace (dvě zvířata jednoho druhu a třetí jiného) znamenají, že mu nezůstane vůbec žádné!

ufofarmar-12

Role začínajícího hráče se posune a nastává další lov. Partie pokračuje dalšími nálety talířů. V případě, že některý z pilotů chytí vlka, nečeká ho žádný velký trest. Ovšem zubatou příšeru si nemůže ponechat, ale vrací se vždy na stůl. Vlka nelze chytit, protože si procvaká svoji cestu ven na svobodu. Partie končí ve chvíli, kdy už není možné využít k lovu všechny lodě (= je méně volně pobíhajících zvířat než lodí). V takovou chvíli nastává čas bodování. Každý hráč si roztřídí žetony podle druhu zvířete a každý počet umocní na druhou. Součet všech čtyř hodnot pak určí vítěze, toho s nejvíce body.

UFO farmář nás vrací na louku se zvířátky. Tentokrát se ale nebudeme snažit je rozmnožit a získat po jednom exempláři od každého z nich. Místo toho se staneme nosatými mimozemšťany, kteří tyhle šetřivé superfarmáře terorizují ze vzduchu. A ačkoliv to není tolik o počítání (až na závěrečné vyhodnocení), ale spíš o paměti, i tak je hra stále zábavná.

Hráči musí v první fázi dávat velmi dobrý pozor. Je dobré vědět, kam umístili svoje talíře i ostatní, protože někdy budete chtít raději odletět s jejich strojem. Jde přece nakonec jen o zvířátka, která se třepotají na paprsku pod nimi. Ale tady musíte mít opravdu dobrou paměť, protože ve chvíli, kdy je na pastvině všech dvanáct talířů, je to pěkný chaos.

ufofarmar-15

Tady je zásadní rozdíl mezi hrou ve třech a čtyřech. Méně talířů znamená nižší obtížnost, takže pokud chcete pořádnou výzvu, doporučujeme hrát v maximálním počtu s dvanácti talíři. Ve dvou pak je plavidel jen osm, ale každý má čtyři. Hráči si berou zpět pouze tři, které vyhodnocují stejným způsobem, jako v partii více protivníků. Bohužel ještě menší počet talířů znamená, že těžko udělají chybu.

Není ale neobvyklé, že některý z účastníků vybere úmyslně vlka a snaží se ho podstrčit ostatním. Stačí protivníkovi ukradnout jednu jeho loď a už musí také ukázat, jak dobře si pamatuje. Hra tedy není jen o lovu vlastních talířů, záleží pouze na taktice hráče.

Partie jsou rychlé. Hráči se neustále střídají, protože pokládají nebo berou vždy pouze jeden talíř. Tak je zaručeno, že se nikdo nenudí. Všichni se navíc snaží sledovat pastvinu, aby si udrželi přehled o pozicích zvířátek a neulovili špatnou kombinaci. Za úspěch či neúspěch si tady mohou hráči sami, protože ve hře není žádný vliv náhody.

ufofarmar-16

Hru opět zdobí parádní zpracování. To exceluje především na samotné krabici, kde najdeme létající talíře pronásledující zvířátka. Na malých žetoncích příliš prostoru pro obrázky není, takže tu najdeme jen portrét každého ze zvířátek. To ale hře neubírá nic na roztomilosti.

UFO farmář je paměťovou hrou, ve které si hráči sami vyberou žetony ve středu, a pak se je snaží získat zpět. Často se ale musí vyrovnat s tím, že jim někdo jejich talíř vyfoukne. V takovou chvíli musí ukázat přehled, protože body na konci závisí na tom, jak dobře se podařilo hráčům sbírat sady stejných zvířátek. Stačí jen dávat pozor a budete vědět, které zvířátko se kde ukrývá. UFO farmář je skvělou zábavou pro děti, které mohou i porazit rodiče. Užijí si ji především, když jich je víc.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHelmut Ast
IlustracePiotr Socha
VydavatelGranna, Red Glove
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAnimals, Science Fiction
MechanismyMemory, Set Collection
RodinaTheme: UFOs
Alternativní názvyUFOfarmář, Ufofarmer

Více o hře.

Recenze: UFO farmář – létající talíře plné zvířat
Ve hře UFO farmář se na louce pasou zvířátka, která jsme nasbírali ve hře Superfarmář. Ovšem fanoušci této původní hry mohou být trochu zklamaní, protože kromě zvířátek s ní nemá nic společného. Tady hraje hlavní roli paměťový prvek, ve kterém se hráči snaží získat s pomocí vesmírných lodí správné sady zvířátek. Jenže na pastvině je v jednu chvíli hromada talířů a nikdo si nemůže být jistý, který je ten jeho. Bohužel v menším počtu hráčů je partie jednodušší, což je škoda. UFO farmář je příjemnou paměťovou hrou pro děti a rodiny.
Klady:

+ žádná náhoda (hráči si mohou vše pamatovat)
+ bodování s důrazem na sbírání sad
+ v jednu chvíli až dvanáct lodí na pastvině
+ rychlé tahy
+ všichni musí neustále dávat pozor
+ krásná grafika
Zápory:

- odlišná obtížnost podle počtu hráčů
- s původní hrou nemá příliš společného
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Téte de la Course – oficiální rozšíření pravidel a nové mapy