Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Unikat – jeden rozdíl povolen

Unikat - připravená hra

Vítá vás podivný barevný svět koleček, hvědiček a čtverečků. Je to země, ve které platí jiná pravidla, než která známe z našeho obyčejného života. Hlavním omezením jsou rodové rozdíly. Kolečka se mohou stýkat jen s jinými kolečky, velkými, malými nebo jiných barev. Ale vždy může být pouze jeden rozdíl.

Pokud by si třeba zelený čtvereček chtěl vyjít na skleničku vody (papír nic jiného nepije) s červeným trojúhelníkem, tak ho rodiče určitě nepustí. A dnes nás nečeká žádný příběh o Romeovi a Julii, ale budeme se držet přesně zákonů této země.

Řada znaků vás posune blíž k vítězství ve spoustě her. Jednou to mohou být kolečka, jindy křížky, ale vždycky musí spolu mít něco společného. No a podobně funguje i hra Unikat, která se v původní verzi jmenuje Unikato a vytvořil ji autoři Richard Polle a Bernhard Weber pro Huch & friends. Hra vyšla poprvé v roce 2009. V České republice ji distribuuje společnost Press Pygmalion, která nám přinesla Qubix (recenze), Duhu (recenze), Zajíce v pytli (recenze) nebo Bim bam (recenze).

Unikat - rozehraná hra

Krabice se shoduje velikostí s druhou novinkou Press Pygmalionu pro tento rok, hrou Trio (recenze). Uvnitř pak najdete spoustu čtvercových dílků, které ale nejdříve musíte vycvakat z archů. Jakmile tu záplavu žetonů vysvobodíte, objevíte v krabici také čtyři černé plastové stojánky, plátěný pytlík a pravidla. Tím bohatství balení končí a tyto dílky vám ke hře budou muset stačit.

A také bez problému dostačují, protože pravidla i hra samotná jsou jednoduché, jak už pro hry od tohoto distributora bývá zvykem. I Unikat se tak bude zaměřovat svým stylem na děti a trénink jejich schopností.

Každý čtvereček má čtyři vlastnosti – tvar, velikost, barvu symbolu a barvu pozadí. Těmito čtyřmi vlastnostmi se liší, podobně jako třeba ve hře Quixo (recenze) od Gigamicu. Zde je vše v podobě obrázku, na který musíte dávat pozor.

Unikat - rozehraná hra

Všechny dílky nasypete do plátěného pytlíku. Do začátku partie si vylosujete právě několik takových čtverečků, které si schováte na stojánek tak, aby vám ostatní nemohli na váš výběr koukat. Pak ještě jeden poslední dílek položíte do středu stolu. Kolem něj se začne odvíjet příběh barev a tvarů ve chvíli, kdy začnete hrát partii.

Na výběr v každém tahu máte ze všech čtverečků, které leží ve vašem stojanu. Vaším úkolem je vyložit jich co nejvíc na stůl. Jenže přiložit můžete dílek jen k takovému sousedovi, který se liší pouze v jednom znaku od nového, který pokládáte.

K velkému červenému kolečku se zeleným pozadím můžete položit třeba zase jen velké kolečko se zeleným pozadím, které bude modré. A podobně. Tím se na herním plánu vytváří had. V rámci svého jednoho tahu můžete přikládat tak dlouho, dokud budete mít možnost.

Unikat - rozehraná hra

Ovšem v jednom tahu musíte neustále navazovat na svoje přidané dílky a nelze přikládat jednou tam a pak jinde. Pouze první dílek v tahu lze přiložit libovolně, další musí vždy sousedit s tím předchozím. To znamená, že musíte mít trochu štěstí na správné dílky, ale potřebujete také postřeh a schopnost plánování.

Kromě tohoto jednoho základního pravidla podobnosti tu je pouze jedno dodatkové. Pokud se vám totiž podaří umístit žeton tak, že bude sousedit hned se dvěma (u obou musí odpovídat základním pravidlům hry), pak dostanete jako bonus nový tah. Tentokrát můžete umístit další žeton na libovolné místo a pokračovat ještě od něj znovu dál.

Hra končí ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří zbavit všech dílků v zásobníku. To ovšem neznamená, že by se museli hráči probrat všemi dílky v pytlíku. Právě naopak. Pokud totiž v tahu zvládnete odehrát víc než jeden dílek, tak se přiblížíte k vítězství. Na konci svého tahu si totiž losujete vždy pouze jeden nový.

Unikat - dílky

V tom je právě největší kouzlo a jedinečnost herního systému Unikatu. Herní doba se totiž může u některých partií výrazně odlišovat. Jak se všem hráčům ztenčují zásoby na stojáncích, zvyšuje se napětí. Přitom ani skutečnost, že máte u sebe poslední dva dílky, vás ve skutečnosti tak úplně nepřibližuje k vítězství. Ostatní vás stále mohou porazit, protože nejdřív musíte najít způsob, jak se jich obou zbavit v jednom kole.

Pokud se vám tyto dva dílky od sebe odlišují, je jediným způsobem získání bonusového tahu. Musíte tedy hledat takové místo, kam by se dal některý z nich přiložit tak, aby sousedil hned se dvěma příbuznými.

Jinak je samozřejmě herní systém poměrně jednoduchý a určitě se nejedná o první deskovou hru, která se takovou tématikou zabývá. Stačí třeba zmínit Genial (recenze) od Reinera Knizii, který se nyní prodává jako Kaleidoskop (recenze) v distribuci společnosti MindOK.

Unikat - rozehraná hra

Tvary a barvy jsou prostě oblíbeným tématem, který je vhodný pro logiku a současně vám dokáže snadno zamotat hlavu. A to je i případ Unikatu. Jeho jediným nedostatkem tak je, že kromě schopností hráče záleží také na štěstí, jaké dílky si daný účastník vylosuje. Zajímavou variací je také hra s otevřenými zásobníky, kdy si navzájem hráči vidí na žetony. Tím se podpoří větší soupeřivost, ale také se prodlouží samotná herní doba, protože se mohou hráči blokovat.

Unikat je jednoduchá logická hra, která tím plní základní předpoklad – je vhodná pro děti. A potrénuje jim logické myšlení. Zpracování vás sice tentokrát nijak neuchvátí, ale dobře plní svůj účel. Unikat tak představuje další hru plnou znaků, ve které potřebujete logiku, předvídavost i představivost. Jen tak se můžete stát unikátním vítězem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRichard Polle, Bernhard Weber
IlustraceRichard Polle
VydavatelDr. Wood Challenge Centre, Granna, HUCH!
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismySet Collection, Tile Placement
Alternativní názvyUnikat, Unikát, Unikat, Unikat, Unikat, Уникат

Více o hře.

Recenze: Unikat – jeden rozdíl povolen
Unikat je jednoduchou rodinnou logickou hrou, podobně jako její sesterské Trio. Hra se nesnaží zaujmout nějakými propracovanými a složitými herními principy, ale místo toho před vás staví jednoduchou volbu. Přikládejte vylosované dílky ze stojánku tak důmyslně, aby na sebe navazovaly a sousední se přitom nelišily ve více než jedné vlastnosti. To vyžaduje dokonalý a neustálý přehled o hrací ploše a především postřeh, protože rozdíly se často špatně hledají. Pokud chcete hru, která vyzkouší vaši pozornost, logiku, plánování i štěstí a je vhodným tréninkem pro děti, pak je tu právě Unikat. Není výjimečný, ale jedná se o pěknou hru.
Klady:

+ dílky se mohou lišit pouze v jedné vlastnosti
+ pěkný herní systém
+ při spojení dvou dílků dostanete bonusový tah
+ variabilní délka hry
+ napínavý konec
Zápory:

- slabší zpracování
- partie se může protáhnout
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Stavebnice Gravitrax – rozšíření Trampolína, Lopatka, Výtah a Tunely