Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Urban Sprawl – vesnice, města a velkoměsta

Urban Sprawl - balení

Vadil vám hluk velkoměsta, a proto jste se přestěhovali na jeho okraj. Jenže čas pracuje proti vám. I na periferii totiž neustále jezdí bagry, přestavují, renovují a město hrozí, že vás za chvíli znovu pohltí. Stačilo jen pět let, aby se město rozrostlo o další kilometr. Místo zástavby plné malých domů máte najednou za sousedy hasiče.

Někomu to může vadit a někomu zase ne. Ale jedno je jisté – rozmach civilizace nezastavíte. Domy rostou jeden za druhým a lidí na světě přibývá vysokým tempem. A i vy se dnes přidáte k rozvoji a pomůžete s vytvářením zástavby na jednom takovém klidném místě, které ještě nedávno bylo tichou vesničkou.

Urban Sprawl, neboli městský rozmach, je název nové deskové hry od společnosti GMT Games. Stojí za ní autor skvělých Dominant Species (recenze), které si nás svojí propracovaností a přitom jednoduchou hratelností rychle získaly. Jméno toho muže je Chad Jensen, který se tentokrát z milionů let historické evoluce přesunul do současnosti. Ovšem u evoluce stále zůstal – jen sleduje tu technologickou, díky které se města rozpínají na všechny světové strany od svého původně malého středu.

Urban Sprawl - připravená hra

Všichni chtějí bydlet ve městě, takže je neustále potřeba nových domů, ať už obytných nebo komerčních. A právě jejich umísťováním a získáváním bodů za plnění kontraktů se stavebními firmami si tentokrát zase prokoušete cestičku za vítězstvím.

Krabice Urban Sprawl vás nenechá vůbec na pochybách o tématu hry. Je na ní totiž nakreslený obrovský žlutý bagr. Box je stejně velký, jako ten od Dominant Species a je také podobně plný a to přestože tentokrát uvnitř najdete výrazně méně dřevěných komponent.

Mapa je ovšem podobně obrovská, ačkoliv takovým obrovským dojmem nepůsobí. Mohou za to okolní části, které jsou určené pro skladování karet. Stejně jako minule, ani tentokrát nebudete pro rozehrání hry potřebovat téměř žádný okolní prostor. Jen hráči si budou stranou schraňovat svůj nastřádaný majetek.

Urban Sprawl - připravená hra

A z čeho se jejich vlastnictví bude skládat? Kromě peněz a hráčských karet s nápovědou dostanou také dřevěné kostičky jedné barvy, kterými budou prohlašovat budovy za své. Mezi další herní součásti, které hráčům budou hodně procházet rukama, jsou peníze. Ty představují bankovky čtyř hodnot. Ale opět je vidět, že od GMT by se mohli ostatní vydavatelé učit, protože takhle by měly herní peníze vypadat – pevné a silné a skvěle se s nimi manipuluje.

Spousta dalších součástí bude svoji cestu hrou začínat na herním plánu nebo vedle něj v zásobě. Konkrétně se bavíme o obřích hromádkách karet, které vytvoří tři základní balíčky – vesnice, město a metropole. Kromě těchto karet, které obvykle představují kontrakty, najdete také balíček s povoleními a další s událostmi.

A nebylo by to GMT, kdybychom v krabici nenašli také spoustu žetonů – kulaté pro změnu hodnoty prestiže (vítězných bodů) nebo peněz, ale především různých tvarů a barev, představující budovy. Ty mají čtyři druhy – civilní, komerční, továrny a bydlení. Každý z dílků pak může mít různou velikost od jednoho po čtyři čtverečky hrací plochy.

Urban Sprawl - rozehraná hra

Když se společně podíváme na herní plán, uvidíme pětadvacet stavebních pozemků, rozdělených ještě každý na čtyři menší parcely. Mezi stavebními pozemky vedou silnice. A protože jsme v Americe, je všechno uhlazeně rovné, žádné zatáčky na ulicích nečekejte. Kolem stavebních pozemků se dokola vinou zelený a modrý pruh s hodnotami prestiže a peněz. Za postavení budovy na určité souřadnici dostanete odpovídající odměnu. Je důležité si uvědomit, že každá budova má sousední dílky nejen v rámci svého pozemku, ale i přes ulici, ale vždy se jedná o ty nejbližší sousedy v daném směru.

Po levé straně herního plánu je místo na položení čtyř stavebních povolení, která mají různou pořizovací cenu. Za nejnižší vždy platíte nejméně, protože je tam nejdéle. Stejné to je i napravo od plánu, kde se nacházejí kontrakty. Ty do hry přicházejí postupně ze tří balíčků vesnice, města a nakonec i metropole. Vedle těchto karet se nachází malé kolečko určující volební období. Po něm se bude na váš pokyn posunovat figurka a vyvolávat postupně volby různých městských funkcionářů.

Kvůli velkém počtu součástek není příprava Urban Sprawl úplně jednoduchá. Hráči si vyberou jednu barvu kostiček, vezmou si k sobě svůj herní plán a do začátku dostanou nějakou tu hotovost a také karty s povoleními (nazývané plánovací). Všichni položí jeden dřevěný dílek na počítadlo prestiže. Podle pokynů vytřídíte z domů dvanáct základních a rozložíte je na herním plánu na vyznačená startovní místa. Nyní se každý z hráčů jedné z nich zmocní tak, že zaplatí jejich cenu (pretiž+cena v souřadnicích umístění) do banku.

Urban Sprawl - rozehraná hra

Nejsložitější část rozložení vás ale čeká, když přijde řada na čtyři herní balíčky. Z nich je totiž třeba vytřídit určitou kartu a zamíchat ji do spodní části balíčku. Tím zaručíte, že tato karta přijde až později ve hře a že všechny tři části hry budou trvat podobně dlouho. Další čas je třeba věnovat hromádce politiků a hlasovacích lístků. A teď už v podstatě máme hotovo, protože všechny ostatní budovy leží v hromádkách po straně.

Ve svém tahu hráči utrácejí akční body. Každý z hráčů má k dispozici právě šest akčních bodů, které může rozdělit mezi čtyři volitelné činnosti. Ovšem všechny se týkají využití karet, které jsou v nabídce na herní desce. Můžete tak pořizovat za akční body nějaké ty povolenky. Právě za jejich využití pak můžete postavit některý z kontraktů v pravé části plánu.

Povolenky však na sobě mají zóny, pro které je lze využít, ale také svoji hodnotu udanou v počtu úřednických lejster. V dolní části navíc mají počet financí, které můžete získat, pokud ji místo využití na začátku svého tahu prodáte. Navíc v dolní části mohou mít ještě další ikonky, o kterých si povíme za chvilku.

Urban Sprawl - karty

Jakmile máte dostatek povolení, můžete s jejich využitím postavit nějakou budovu z dostupného kontraktu. Opět musíte nejdříve zaplatit akčními body podle polohy karty na plánu. Karta má na sobě zónu (tedy barvu budovy), kterou s jejím využitím můžete postavit a především požadavek, kolik povolení na ni budete potřebovat. Platí pravidlo, že čím větší budova rozlohou (jeden až čtyři čtverečky), tím více povolení vyžaduje.

V dolní části karty jsou opět nějaké efekty. Za postavení některých budov dostanete volební lístky, které vám mohou pomoci v nastávajícím volebním období. To pak můžete obsadit některý z důležitých postů na městské radnici. Kromě toho získáte také za její postavení rovnou nějaké body prestiže a spustíte akci, která je na kartě napsaná. Ta se může týkat jen vás nebo všech hráčů a představuje obvykle nějakou výplatu nájmu za budovy konkrétního typu. Na budovu si položíte kostičku svojí barvy, abyste ji označili jako svoje vlastnictví.

Právě platbu nájmu v penězích i v prestiži získáte za všechny vaše budovy hodnoceného typu. Jejich hodnota je určená souřadnicemi – součtem všech čtyř stran, se kterými je stavba kolmo spojená. Právě jejich součet dostanete vyplacený z banky nebo si o něj posunete svoji figurku na počítadle prestiže.

Urban Sprawl - rozehraná hra

Jenže stavba budovy není tak jednoduchá a má svoje omezení. Vždy totiž musí budova při stavění sousedit alespoň s jednou budovou stejného typu. Budovy můžete také sobě nebo ostatním při budování bourat. Na konci každého kola se posunou karty podle daného vzorce dolů. Zajímavé to je především na pravé straně v místě tří balíčků. Jak postupujete hrou, otevírají se vám nové balíčky, ale i z horních zůstávají v nabídce nějaké budovy. Jen jich nebude tolik.

Čas od času vás potkají volby. Volební lístky vám ale pomohou pouze k titulu starosty. Ostatní pozice jdou vždy tomu z hráčů, který od odpovídajícího typu budovy vlastní nejvíce bloků. Každá z postav má svoji speciální výhodu.

Hráči tak postupně staví budovy až do chvíle, než se z balíčku metropole objeví karta Olympijské hry. V tu chvíli hra končí a následuje poslední výplata. Hráči získají body také za nastřádanou hotovost, případně za schopnosti politiků. Ten, kdo pak má nejvíce bodů, se stává vítězem celé partie.
Urban Sprawl opět patří k těm hrám, které na první pohled působí složitě. Možná se zaleknete počtu komponent, délky pravidel nebo vás odradí dlouhá příprava. Jenže když hře věnujete dostatek času na prvních několik partií, vše vám přejde do krve.

Urban Sprawl - karty

Stejně jako u Dominant Species i zde všechny akce dávají logický celek a dohromady vytvářejí pocit z opravdového budování města. Atmosféra tedy hře rozhodně nechybí. Můžete se spolehnout, že se vám podaří vytvořit metropoli, ve které byste třeba i rádi bydleli.

Ve hře je skvěle vyřešena interakce nejen tím, že si hráči navzájem spouštějí výplaty, ale také bouráním budov za pomocí karty Urban Renewal. Tu si musíte samozřejmě pořídit. Ale i bourání má svá pevně daná pravidla, která musíte dodržet. Stále ale můžete naštvat soupeře tím, že mu srovnáte se zemí budovu v nějaké atraktivní lokalitě.

Hráči navíc sami za pomoci žetonů prestiže a peněz mění hodnoty jednotlivých sloupců. To má opravdu velký vliv na celý průběh hry a na následující výplaty. Z toho je zřejmé, že se často přelévá vedení a hra je opravdu hodně vyrovnaná.

Urban Sprawl - rozehraná hra

Svůj důležitý podíl na tom mají také role politiků. I ty jsou skvěle připravené tak, že není možnost, aby je získal jeden hráč. Obvykle jsou spravedlivě rozdělené mezi soupeře a velké bitvy se chystají o úřad starosty. Každá postava má svoje výhody, takže je dobré snažit se mít nejvíce těch budov, které se nejlépe hodí k vaší strategii.

Protože ale celou hru absolutně řídí nabídka karet, která ovlivňuje veškeré dění na stole, má na partii opravdu velký vliv náhoda. Ale není to takový vliv, který by mohl mít za následek, že jeden z hráčů uteče. Většinou mají všichni stejné rovné šance a pouze svými rozhodnutími a přizpůsobením se situaci mohou utéct ostatním. Samozřejmě občas přijdou výplaty budov, které se hodí jedné straně, ale to se obvykle během času dorovná. Přesto může někomu přítomnost velkého množství náhody vadit.

Urban Sprawl je pokročilá strategická hra a tomu odpovídá i její herní délka. S tou se rozhodně nevejdete do hodiny a spíše doporučujeme počítat se 120 minutami. Pokud se partie účastní více hráčů než dva, tak sice mizí karty rychleji, ale ve skutečnosti hráči přemýšlejí až ve chvíli, kdy se dostanou na řadu. Tahy tak partii výrazně prodlouží, což představuje problém především při hře ve čtyřech.

Urban Sprawl - bankovky

Zpracování hry je opravdu na vysoké úrovni. Herní plán je pevný a všechno na něm je přehledné. Jsou zde velké mezery mezi jednotlivými lokacemi pro karty, což přispívá k tomu, že se zorientujete na první pohled. Kartonové dílky budov jsou jasně barevně označené, dřevo vás nezklame a rozhodně potěší kvalitně provedené bankovky.

Ať se koukáme na Urban Sprawl z jakékoliv strany, hra je to opravdu povedená. Sice to není taková pecka jako Dominant Species, ale Chad Jensen rozhodně nezklamal, jak mnozí na internetu tvrdí. Urban Sprawl je prostě jiné. Obsahuje více náhody a přitom stále závisí na rozhodnutích hráčů a především na jejich schopnosti přizpůsobit se změnám na plánu. Jejich cenné lokality totiž mohou během několika okamžiků ztratit hodnotu. Vše dotváří politické pozadí a možnost bourání budov soupeřů. Urban Sprawl rozhodně potěší všechny, co mají rádi zajímavé náročnější hry.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChad Jensen
IlustraceChad Jensen, Rodger B. MacGowan, Chechu Nieto, Eric Williams (I)
VydavatelGMT Games
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba180
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(21 voters)
KategorieCity Building, Economic
MechanismyAction Points, Area Majority / Influence, Open Drafting, Square Grid, Tile Placement
RodinaComponents: 12 x 12 Grids

Více o hře.

Recenze: Urban Sprawl – vesnice, města a velkoměsta
Urban Sprawl je hra o evoluci města. Od malinké vesničky na plácku za lesem se s vaší asistencí rozroste až do obrovské prosperující metropole. Budete muset plnit kontrakty, získávat pro ně povolení a stavět bloky komerční, obytných, ale i výrobních budov. A za to nad nimi získáte kontrolu, což z vás může udělat vysoce váženého občana města. Strategie, která v této hře má výrazné místo, je hodně ovlivňována kartami, které chodí zcela náhodně. A to i události, které leccos ovlivní. Přesto hráči mají nad hrou neustále kontrolu a všichni mají stejné šance na vítězství. Urban Sprawl je výbornou hrou pro pokročilé hráče, obzvlášť pokud máte rádi stavěcí hry ve stylu SimCity..
Klady:

+ propracovaná simulace růstu velkoměsta
+ možnost získat různé pozice na radnici
+ široké strategické možnosti
+ hráči se musí umět adaptovat na náhodnou nabídku karet
+ parádně zpracované bankovky
+ obrovský herní plán a spousty dílků
+ skvěle zpracovaná pravidla
Zápory:

- pro někoho příliš náhody
- hráči přemýšlejí ve chvíli, kdy jsou na tahu
- hra se protahuje
- ve čtyřech opravdu dlouhá partie
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Klondike 1896 – pro všechny zlatokopy