Recenze: Velké tajemství pohádkového lesa

Společenských her naleznete dnes ve světě opravdu spoustu druhů, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Ale kromě všech těch moderních deskových a karetních her z celého světa existuje ještě jeden druh deskových her, o kterých si dovolíme tvrdit, že jsou specialitou České republiky. Jsou to humorné hry, které většinou doprovází karikaturními kresbami.

Většina z nich je laděná dospěláckým stylem, ať už se jedná o Cestu manželstvím, která otestuje vaši připravenost na pevný svazek, nebo o hry s mírně lechtivou tematikou. Včetně posledních druhů, ve kterých si musíte pořídit ke každé partii také nějaký ten tekutý doplněk, jsou všechny tyto hry označeny jednoznačným razítkem 18+. K jejich hraní by se tedy neměly dostat děti.

Na rozdíl od nich je Velké tajemství pohádkového lesa nadepsané dětská stolní společenská hra a je plná strašidel a humoru.

Protože je dnes v kurzu móda „více her v jedné krabici“, přihodili nejmenovaní autoři z firmy Divja kromě samotných hracích plánů také několik dalších drobností. Po otevření krabice tak na vás bude čekat celkem sedm A4 listů papíru. Tři z nich rozstříháte na papírové obdélníčky, které využijete ve hře, zatímco zbylé dva jsou nadstandardním doplňkem. Najdete mezi nimi spojovačku, omalovánku, figurky ke složení a také už tradiční pexeso (to je ten šestý a sedmý list). U tohoto stylu hry samozřejmě nemůže chybět dřevěná šestistěnná kostka a také pětice člověčovských figurek, se kterými budete své dobrodružství na hracím plánu prožívat.

Se stříháním je poměrně hodně práce, ale především některé čáry na stříhání nejsou správně nakreslené, takže musíte kontrolovat list i z druhé strany, abyste nerozstřihli papír nesprávně.

Pravidla hry jsou naprosto jednoduchá – každý hráč postaví svoji figurku na start a pouze ten odvážný dobrodruh, který dojde na konec cesty jako první, se stane vítězem a uteče nástrahám nevypočitatelného pohádkového lesa. A kdo ví, třeba po cestě objevíte i to jeho přísně střežené tajemství.

Hra v sobě neobsahuje žádné novoty, stačí hodit kostkou, popojít o určitý počet polí, a pokud jste vstoupili na nějaké aktivní pole na plánu, musíte se řídit jeho pokynem. Nejvíce políček obsahuje slogan „Je čas na kartičku s úkolem“.

V tu chvíli tedy hráč sejme (nebo vylosuje) kartičku s úkolem, který bude muset splnit. Většinou se jedná o humorné povinnosti, které mají za úkol pobavit všechny zúčastněné. Mnoho z nich zapojí do hry nejen účastníka, který je na tahu, ale také jeho protivníky. Některé úkoly vás odmění za splnění a jiné potrestají za nesplnění.

Úkoly však nejsou jediné překážky, které se poutníkům postaví do cesty. Se svojí figurkou totiž můžete také skončit ve studni, nebo na bonusových políčkách, která mají pevně daná bonusová políčka s úkoly od ukousnutého prstu nebo hodného ducha. Poslední možností jsou pak kouzelná růžová políčka, která vás posunou vpřed nebo zpět.

Hrací plán je oboustranný a je provedený jako dvoudílné puzzle. Samotná trasa je stejná, ačkoliv grafika a především obtížnost odpovídá barvě. Zelená strana je jednodušší a připomíná spíš pohodovou cestu bez velkých nebezpečí, naopak červeno-černá strana je mnohem obtížnější.

Ilustrace na krabici je veselá a v dětech bude povzbuzovat fantazii, stejně jako grafika hracího plánu. Oproti tomu kartičky s úkoly žádnými ilustracemi nehýří, ačkoliv na nich mohlo být vždy nějaké zvířátko nebo kresba k tématu, kterým se karta zabývá.

Hráči se většinou nebudou nudit ani v průběhu soupeřových tahů, protože budou pozorovat aktivní dění okolo stolu nebo se jej dokonce zúčastní. A právě v tom je ukrytá největší porce zábavy, kterou Velké tajemství pohádkového lesa nabízí.

A kdyby se náhodou nudili, pak mohou skládat obrázky z kartiček s úkoly. Jejich vystříháním jste totiž před první hrou také rozstříhali obrázky na druhé straně listu papíru.

Kartičky nabízí někdy legrační a jindy strašidelné úkoly. Za všechny uvedeme několik příkladů:

Všechny postraš – kdo se nelekne, může se posunout o jedno políčko vpřed.
Vyťukej figurkou nějakou známou melodii. Pokud ji spoluhráči nepoznají, vrací se o políčko zpět. Pokud ji schválně zkazíš, vracíš se o políčko ty.
Rychle udělej kotoul, jinak se celý vesmír kvůli tobě převrátí naruby.
Poslepu prozkoumej chlupatost chodidel svých spoluhráčů a urči, který z nich je hobit.

Mnoho kartiček s úkoly však postrádá význam, protože nemají na sobě uvedený žádný postih pro případ, že se hráč nebude chtít úkolu zhostit nebo se mu nepovede. Ani pravidla tuto variantu nijak neupravují, takže je pouze na hráčích, aby si nějakou penalizaci určili. Nejvíce účinný je samozřejmě postih v podobě pohybu zpět na hracím plánu, ale někdy i to udělají hráči raději než úkol na kartičce.

Samozřejmě nikdo jim nemůže možnost odmítnout zadaný úkol zakázat. Z toho je také zřejmé, že zábava se bude výrazně odvíjet od zúčastněných hráčů. Pokud budou hrát děti otevřené legraci, které se znají, pak se asi při partii dost zasmějí.

Bohužel kartiček není zase tolik, aby se po několika hrách nezačaly opakovat. Tím hra začne ztrácet ten nejlepší náboj, kdy nevíte, co se na vás chystá. Mnoho úkolů již po několikáté nebude tak zábavných jako poprvé zvlášť, pokud budete hrát se stejnými lidmi.

Dospělí si s dětmi asi příliš nezahrají, protože většina úkolů jim bude připadat příliš dětinská. Stejně tak mezi dětmi budete muset složitě hledat správné cílové publikum, protože děti musí umět dobře číst, aby zvládly rozluštit text na kartičkách.

Problém u takovýchto her je, že jejich zábavnost je často založena a požívání alkoholu, který uvolňuje zábrany a lidé jsou ochotní dělat mnohem šílenější věci než normálně. Ovšem u dětské hry záleží pouze na samotném publiku, a proto je mnohem těžší, aby hráče zaujala.

Krabice kromě klasické chodící zábavy bez jakéhokoliv strategického vlivu nabídne i několik dalších hříček, které na chvíli zabaví. Pro správné děti může být Velké tajemství pohádkového lesa zajímavým zpestřením, které je párkrát zabaví, ale jak začnou znát kartičky s úkoly, jejich zájem pomalu začne upadat.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Recenze: Velké tajemství pohádkového lesa
Klady:

+ občas vtipné úkoly
+ kresby
+ více her v jednom
Zápory:

- nutnost stříhat
- špatné linky pro stříhání
- úkoly se opakováním omrzí
- zábava záleží na hráčích
- některé úkoly nezaujmou
- dospělí si nezahrají
- některé úkoly nemají postih
- vše o náhodě
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mit den Bären zählen lernen – matematika s medvědy