Recenze: Veverčáci – bitva o oříšky

vevercaci-01

Veverky mají dlouhé ocásky, velké zuby, ale o to horší mají paměť. A tak každá zima je okamžikem, kdy se snaží v lese a okolí najít oříšky, které si zde poschovávali. Proč? Do pelíšku se všechny ty dobroty prostě nevejdou, takže mají tito mrňousci spoustu menších a větších skrýší, o kterých nikdo neví. Někdy dokonce ani oni sami.

Abychom věděli od začátku, s kým máme co do činění, pojmenovala autorská dvojice Blaise Muller (design) a Jonathan Munoz (ilustrace) svoji karetní hru Veverčáci. Jedná se o krabičku, která poprvé vyšla pod logem společnosti Jeux Opla a do češtiny ji přeložila společnost Albi. Uvnitř malého boxu na hráče čeká menší množství čtvercových karet – čtyři veverčáci, devět karet lesa a tucet oříšků.

Na začátku partie hráči připraví les tak, že rozloží jeho devět karet do čtverce o rozměrech tři krát tři. Dokola ke každému sloupci a řadě přiloží náhodně jednu kartu oříšku ze zamíchaného balíčku o dvanácti kusech. Každý z hráčů pak dostane svého vlastního veverčáka v podobě karty s konkrétní postavou. Nepoloží si svého zvířecího hrdinu před sebe, ale místo toho jej přiloží k některé kartě oříšku. Tím vyjádří svůj zájem o oříšek přesně na protější straně dané řady nebo sloupce.

vevercaci-08

Za tímto účelem musí projít celý les, tedy tři karty v řadě nebo sloupci, před kterým stojí. Na jedné straně karty veverky jsou nakreslené barvy, na druhé jsou naopak předměty, se kterými může přijít zvířátko do styku. Úkolem hráče je uhodnout, jaká barva nebo předmět (podle svojí karty) se ukrývá na kartě ležící před jeho figurkou.

Jakmile hráč vysloví svůj tip, zkontroluje jej otočením karty lesa. Tyto karty jsou oboustranné a prostředí se neustále mění. Pokud hráč hádal správně, může postoupit s veverkou vpřed a zkusit štěstí znovu. Jestliže se zmýlil, jeho tah končí. Až se veverka dostane na druhou stranu lesa, nemusí na oříšek jen toužebně koukat, ale hráč si jej může vzít k sobě. Poté posune své zvířátko vlevo nebo vpravo po obvodu lesa a veverku čeká nová cesta přes les a další hon za oříškem.

Při každém takovém úlovku musí navíc všichni jeho soupeři otočit svoje karty, čímž se jim změní podmínky hádání. Cílem hráčů je získat pět oříšků. Některé karty ale mají vyšší hodnotu, protože jsou na nich rovnou oříšky dva. O takové skrýše bude větší zájem. Partie končí ve chvíli, kdy si někdo do svého úlovku přidá kartu s pátým oříškem. Tento hráč vítězí.

vevercaci-03

Veverčáci jsou v prvních tazích hodně náhodnou hrou, kde vůbec nemůžete nic ovlivnit. Jenže jak partie postupuje a karty lesa jsou jedna za druhou odkryté, můžete zapojit paměť a najednou je to všechno ve vašich rukou.

Velký vliv na úspěch má ale také startovní umístění veverky. Hráči totiž pozici u lesa mohou klidně i sdílet, a pak jedno zvířátko vyjde při své pouti lesem zcela naprázdno. Je tedy zřejmé, že se taková situace nevyplatí. Hlavně na začátku partie, kdy je všechno o štěstí. Aby všechno nebylo pořád stejné, najdou hráči v pravidlech nějaké nové varianty, které životnost hry prodlouží.

V partii mohou soupeřit dva až čtyři hráči. Čím víc jich je, tím více kontaktů na plánu a tím více pohybů a otáčení karet. Všechno je to pak bláznivější, ale navíc dostanou hráči šanci rychleji otočit karty a nebýt tolik závislí na náhodě. Vyšší počet účastníků je z tohoto pohledu jasně lepší, ale i ve dvou je herní princip stále funkční. Herní doba je obecně stále velmi dobrá a k zisku pěti oříšků není potřeba víc než nějakých dvacet minut.

vevercaci-11

Veverčáci jsou fajn paměťovou karetkou, která je nenáročná a řadí se mezi příjemná překvapení vedle nedávno vydaného Na drátě. Potěší hlavně rodiny a děti, ale třeba i milovníky fillerů zaměřených na pamatování. Jednoduchý mechanismus znamená, že Veverčáci se určitě na trhu mrňavých her neztratí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBlaise Muller
IlustraceKatarzyna Babis, Jonathan Munoz
VydavatelAURUM, Inc., Eagle-Gryphon Games, Jeux Opla, Jolly Thinkers, Rebel Sp. z o.o., Zhiyanjia
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game, Memory
MechanismyMemory
RodinaAnimals: Squirrels, Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvyLe Bois des Couadsous, The Squirrel Mania, Wiewióry, 도토리 원정대, 도토리원정대

Více o hře.

Recenze: Veverčáci – bitva o oříšky
Veverčáci nám udělali radost v prvních několika partiích. Poté nadšení začalo klesat, jak si hráči začali pamatovat obě strany karet. Najednou to nebylo tolik o paměti. Pravidla sice obsahují varianty, ale základní mechanismus zůstává. Proto je potřeba dělat mezi partiemi delší pauzu v rámci dnů. Při opakovaném hraní není souboj tolik spravedlivý. Jinak je ale hra rychlá a originální. Pokud tedy neplánujete hrát Veverčáky každý večer, pak vám tuto malou karetní hru rádi doporučíme.
Klady:

+ malá karetní hra
+ paměť hraje důležitou roli
+ výborné v maximálních čtyřech (ale i v jiných počtech)
+ příznivá herní doba
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Leaping Lemmings – sebevražední lumíci jsou zábavní