Recenze: What the Food?! – boj (s) jídlem

what-the-food-19

Mám plný batoh jídla. Doma si rodiče mysleli, že jsem se zbláznil. Nacpal jsem si batoh po okraj ovocem, zeleninou, přihodil několik jogurtů, láhev džusu a do postranních kapes nacpal několik banánů. Teď jsem konečně připraven na všechno.

Právě přípravu nesmíte podcenit, když jdete do takové potravinové bitvy. A to přesně nás naučí Peter Vaughan v deskové hře What the Food?! Nejspíš jste o ní ještě neslyšeli, protože prošla přes server Kickstarter tiše se ziskem 22 tisíc dolarů (dvojnásobek požadovaného, 431 fanoušků) v polovině roku 2013. Nakonec vyšla koncem stejného roku pod hlavičkou společnosti Squirmy Beast Games, s ilustracemi od Jean-Sebastien Duclos, Janelle Tibbetts-Vaughan a také sám autor. A my ji díky jeho laskavosti získali na testování.

Všechno to jídlo připravené k bitvě se ukrývá v podélné krabici orientované na výšku. Na jejím víku jsou všichni největší favorité a hrdinové posledních bitev. Uvnitř hnědého balení nás čekají bílá pravidla a karty úhledně uspořádané do dvou komínků. A v sousedních přihrádkách jsou červené kulaté žetony a také jeden plastový hamburger (chuťově nic moc) sloužící jako žeton začínajícího hráče.

what-the-food-05

Těch karet je ale pořádná hromádka přesahující stovku a deset druhů. Jsou tu nejen postavy, každá se svojí speciální akcí, ale také události a akční karty. A pak je tu to jídlo. Každé má na kartě vypsaný počet bodů ponížení, které zásah přinese.

Na začátku partie si každý z účastníků vybere jednu identitu a k ní dostane i sadu startovních akčních karet. K míření bude používat další speciální kartu zaměřování. Z ostatních zamíchaných karet dostanou hráči do ruky dvě karty a dalších pět vyloží na stůl jako otevřenou nabídku. Začínající hráč získá hamburger a může začít čestným prvním hodem.

Ale to není úplně jisté, protože v každém kole má kromě házení hráč na výběr i další aktivity. A hráči se ve skutečnosti nestřídají. Všichni si vyberou svůj cíl pro dané kolo (namíří na něj kartu cíle), tři karty akcí (sebrat, hodit, skrčit se) seřadí podle pořadí, v jakém je chtějí provést, a položí před sebe obrázkem dolů.

what-the-food-07

Všichni odhalí svoji horní kartu a provedou (v pořadí od začínajícího hráče) její akci. Když někdo hází, vybere z ruky jednu kartu jídla (k ní může přidat polevu a vlastnost) a pošle svoji střelu směrem na určený cíl. Pokud se napadený hráč v daném kole nesehnul, projektil složený z různých dobrot jej zasáhl, rozplesknul se na něm a tím mu přidělil několik bodů ponížení. Hráč si vezme odpovídající počet červených žetonů.

Aby se mohli připravovat na další kola, mohou hráči naplánovat mezi trojici akcí také sebrání. To jim umožní získat jednu z karet v nabídce. Po vykonání akce všemi hráči je čas vyhodnotit druhé a poté i třetí naplánované karty. Poté následuje nové kolo, ve kterém se změní začínající hráč. Jídlo létá tak dlouho, dokud se někomu nepodaří posbírat celkových deset bodů. Ten hráč není vítězem, ale poraženým. Radovat se může ten, kdo byl ponížen nejméně.

What the Food?! je krutá hra karetního ponížení. Přesně jako by hráči dělali ve skutečnosti, i tady se snaží prokouknout jeden druhého. Je to hra náznaků a nervů. A odhadů. Ty mnoho hráčů nemá rádo a tím se nám určitě také profiltrovalo publikum, které bude číst následující řádky. Bez trochy toho nakukování do hlavy a štěstí daleko nedojdete.

what-the-food-14

 

Ale to nevadí, protože tato hra je designovaná právě jako taková relaxační zábava. Plná legrace a posměšků směřujících k ostatním. Na hráče v balíčku čekají nové akce, které si mohou zařadit do ruky a tím vylepšovat svoje možnosti a stát se méně průhlednými.

Karty se v nabídce neustále točí, takže je z čeho vybírat. A hráči by se nikdy neměli dostat do situace, že mají nedostatek jídla v ruce. Výběr je zásadní, protože hráči pak mohou s pomocí polevy a vlastnosti vytvářet komba, která pak dají trefeným hráčům pořádně zabrat.

Hra se líbí dětem především díky svému námětu a průběhu. Házet po jiných jídlo, i když pouze kreslené, je prostě dalším ze splněných dětských snů. A tak se připravte na salvy smíchu a to snadno už s malými hráči od šesti let, protože zde není nic složitého. Jen trocha anglického textu nám to v našich končinách znesnadní. Naštěstí prakticky nejsou třeba (kromě akcí a událostí), se kterými pomohou dospělí. Obrázky jsou ale jinak dostatečně jasné.

what-the-food-16

Ovšem celkově je hra lepší ve větším počtu hráčů, ale i minimální trojice si legraci užije. Herní doba závisí na tom, jak moc budou hráči plánovat a diskutovat o aliancích v rámci kol. V takovém případě se partie může protáhnout na 45 i trochu více minut. Pokud ale nebudete příliš váhat, dostanete se i blízko udávané půlhodiny.

What the Food?! má překvapivě taktické vyznění. Nemohou za to jen karty plánování, které je tajné a zaručuje napětí, ale především volba cíle. Ta už dopředu leccos napoví a hráči si z toho mohou vzít důležité informace pro svoje vlastní rozhodnutí. Šipkami se ukazuje v pořadí od začínajícího hráče, takže někdo bude vždycky v nevýhodě, ale karty se brzy otočí. A právě díky tomu je What the Food?! nakonec zábavnou a příjemnou karetní zábavou, které ocení mnoho hráčů.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPeter Vaughan
IlustraceJean-Sebastien Duclos, Janelle Tibbetts-Vaughan, Peter Vaughan
VydavatelSquirmy Beast
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 8
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieCard Game, Fighting, Humor
MechanismyAction Queue, Hand Management, Simultaneous Action Selection, Variable Player Powers
RozšířeníWhat the Food?! Bonus Players, What the Food?! Special Edition Expansion, What the Food?! Winter Promo Pack, What the Food?! Zombie Edition, What the Food?! “O Canada!”
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Theme: Food / Cooking

Více o hře.

Recenze: What the Food?! – boj (s) jídlem
What the Food?! je parádní hrou pro určité publikum. Konkrétně zaujme rodiny, děti, a pak větší skupinky dospěláků. Každý si na ní najde svoje, pokud mu nevadí odhadování tahu soupeře. Děti si ji užijí díky tématu a spoustě legrace a to už odmala. Ale starší hráči zase najdou ve hře překvapivé taktické možnosti. A všichni budou nadšeni z její jednoduchosti a opakované hratelnosti, díky které se budou k What the Food?! rádi vracet.
Klady:

+ skvělá rodinná zábava
+ děti si ji užijí
+ téma
+ tajné plánování a volba cíle
+ přehledná a jednoduchá pravidla
+ pobaví ve všech počtech
Zápory:

- není pro hráče, kteří neradi odhadují, co zahraje soupeř
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Key – Sabotage at Lucky Llama Land