Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: What’s Missing… co mi chybí na obrázku?

whats-missing-01

Svět objevuje nový druh umění. Autor vytvoří kresbu, ale něco na ní úmyslně vynechá, ale tak, aby to nebylo na první pohled patrné. Diváci pak mohou spekulovat, jak měl ve skutečnosti obraz vypadat a co mělo být jeho tématem.

Podobně na tom budou i hráči nové party kreslicí hry What’s Missing, kterou pod hlavičkou společnosti Ludonaute vytvořil designér Florian Sirieix s pomocí ilustrátora Shanshan Zhu. Jejich společná hra se dostává do Evropy v distribuci společnosti Esdevium Games.

Trochu jinak to vidí víko žluté krabice, které nám ukazuje tajemnou postavičku, která krade kousek obrazu umělci pod rukama. Uvnitř hráči najdou sadu bločků, které kromě přední a zadní strany obsahují pouze jeden průhledný list. Jednotliví účastníci partie si každý vezmou jeden kus spojený kruhovou vazbou. K tomu musí dostat také fixu. Ve středu stolu je vytvořena zásoba karet zadání, které vytvoří obrázky zvolené obtížnosti (jedna až tři, dle počtu otazníků na zadní straně).

whats-missing-03

Partie trvá sedm kol. V každém z nich dostane každý z účastníků po jedné kartě, kterou si ukryje před ostatními a umístí ji pod průhledný list. S pomocí horního listu bločku si ukrývá obrázek před soupeři a s tím začnou všichni současně kreslit.

Úkol je možná na první pohled trochu zvláštní – využít kartu pod průhledným listem a nakreslit na něj všechno kolem tak, aby obrázek byl kompletní. Především musí ale dávat smysl i ve chvíli, kdy kolo skončí (všichni až na jednoho dokončí svoji kresbu) a hráči kartu s obrázkovým zadáním odloží stranou obrázkem dolů.

Jeden za druhým hráči odhalují svoji kresbu a úkolem všech ostatních je správně tipnout, co bylo základem a zadáním na kartě. Musí se to dovtípit podle nakresleného okolí, při tom mohou libovolně vykřikovat své tipy bez nějakého tlaku času. Ten, kdo uhodne, získá tuto kartu. Motivaci má ale i kreslíř samotný – tu negativní. V případě, že by nikdo neuhodnul téma, musí zahodit ještě jednu ze svých již dříve získaných karet (pokud takovou má). Po sedmi kresleních a odehraných kolech hráči posčítají nastřádané karty a jeden z nich slaví vítězství.

whats-missing-06

What’s Missing nabízí super nápad a zvrat z hlediska kreslicích her. Většinou přemýšlíte nad tím, jak někomu přiblížit slovo pomocí obrázku, ale při tom kreslíte přímo věc, o které se mluví. Tady je všechno obrácené vzhůru nohama, protože kreslíte to, co je kolem něj. Snažíte se tedy hledat vhodná spojení tak, aby ostatní podle okolí poznali a vyslovili potřebné slovo.

V každém kole kreslí všichni a všichni také hádají. Hráči jsou tedy neustále zapojení do akce a pořád se baví. Ať už se jedná o tvorbu obrázků, nebo hádání, vždy je zábava zaručená. Při tom ale to samotné kreslení není vůbec jednoduché, protože od hráčů vyžaduje spoustu představivosti a schopnosti improvizovat.

Hádání nemá asi čím překvapit. Hráči mohou vykřikovat všechna slova, která je napadnou a autor jim může odpovídat pouze jednoslovně. Motivace v partii je ale pro obě strany, což je důležité. Je potřeba kreslit opravdu podle svých nejlepších schopností, ačkoliv tak rozdáte protivníkům více bodů, než sami můžete reálně ztratit.

whats-missing-08

Jedinou výtkou tak je absence jakéhokoliv časového limitu. V průběhu kreslení na hráče nepůsobí žádný stres a nemůžete na ně zatlačit ani tím, že sami ukončíte. Až teprve předposlední kreslíř v tahu znamená, že začne odpočet. Navíc pro něj nejsou v krabici přesýpací hodiny a hráči si jej tedy musí zajistit sami.

Díky zmiňované skutečnosti se kreslířské fáze mohou protáhnout. Naštěstí i přesto se partie vejde do třiceti minut, což je pro takovouto zábavu opravdu dobré. Počet účastníků je omezený na šest bločky, které jsou ke kreslení nezbytné. Hráči potřebují někam uložit kartu s výchozím obrázkem. Ten si navíc mohou umístit na libovolné místo čtvercové plochy.

Vzhledem k herní náplni je minimální počet účastníků stanovený na tři, protože dva by měli vždy hádat proti sobě. Kooperativní varianta, která je dnes skoro povinností, se zde nenachází a ani nám nechybí.

whats-missing-09

Karty mají pěkné a jasné ilustrace, které jsou vhodné i velikostí pro všechno, co s nimi musíte dělat. Všechno je stylově žluté. Bločky s kroužkovou vazbou fungují dobře i jako zástěna tak, aby ostatní neviděli na vaši tvorbu, když kreslíte, a ještě máte na očích i kartu se zadáním.

What’s Missing je párty hra, u které oceňujeme nejvíce její nápad a originalitu. Z těch naštěstí plyne ale i dobrá hratelnost, která má trochu problém pouze s časovými limity. What’s Missing je kreslicí hrou, která se snadno stane populární.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFlorian Sirieix
IlustraceShanshan Zhu
VydavatelLudonaute, Happy Baobab, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2020
Počet hráčů3 - 6
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieHumor, Party Game, Real-time
MechanismyLine Drawing, Paper-and-Pencil
RodinaMechanism: Drawing
Alternativní názvy消失的主角, 미스터리 스케치

Více o hře.

Recenze: What’s Missing… co mi chybí na obrázku?
What’s Missing je velmi zajímavou kreslicí hrou, ve které se nebudete snažit ztvárnit téma z karty. Tento obrázek totiž už nakreslený je. Místo něj budou obklopovat ilustraci svými malůvkami tak, aby z nich šlo poznat, co by mělo být uprostřed. Hádání je zábava, stejně jako celá hra, pokud netrvají některá kola dlouho. Ve větším počtu se pořád hráči neustále zapojují do akce a What’s Missing je originální a zábavnou hrou pro všechny, kdo rádi kreslí a hádají.
Klady:

+ hádání podle okolí
+ hromada karet
+ tři obtížnosti
+ kreslení
+ bodování pro obě strany
Zápory:

- chybějící časový limit
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Century Zázraky východu – koření na druhou