Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Na drátě – s ptáčky

whats-up-01

Ptáčkové ze všeho nejraději sedí na drátě. Jenže i to má svoje pevně daná pravidla. Skupinky se musí seřadit podle barev, protože jinak by v tom byl strašný chaos, kdykoliv přijde pošta nebo čas vzlétnout.

A s ptáčky budeme na drátech sedět i my v karetní hře What’s Up, kterou si pro nás připravilo malé a nově vzniknuvší vydavatelství Strawberrry Studios.  Hra vznikla v roce 2016 a vytvořila ji dvojice Dennis Kirps a Jean-Claude Pellin, ovšem významně při vývoji pomohli i Andrei Novac a Blazej Kubacki. Grafiku vytvořila Magdalena Markowska.

Malá krabička obsahuje třicítku oboustranných karet klasického rozměru. Hráči celý balíček pořádně zamíchají a rozloží do pěti řad po šesti kartách. Ještě předtím si ale všichni účastníci dobře prohlédnou karty a zjistí, že obě strany jsou provázané. Každý obrázek poskytuje nápovědu, co by se asi tak mohlo nacházet na sousedním obrázku – buď stejný počet ptáčků jiné barvy, nebo naopak stejná barva, ale počet pípajících stvoření je odlišný (od jednoho do tří).

whats-up-06

Hráči se budou střídat ve svém snažení. V každém kole tak mohou otočit jednu kartu, kterou si vyberou právě podle nápovědy na horní straně. Pokusí se tak získat pro sebe úvodní kartu do barevné sbírky. Před sebou má každý z účastníků volný prostor na čtyři řady karet, které musí sbírat postupně od jednoho ptáčka přes dva až po tři. Každá barva pak má svoji vlastní řadu.

V případě, že hra navazuje na již existující řadu nebo zahajuje jinou, může si hráč kartu ponechat. Jinak ji vrátí a to novým obrázkem nahoru. Tady přichází zajímavý moment, protože všichni hráči najednou vědí, co se na její druhé straně ukrývá. A této znalosti určitě v následujících tazích využijí.

whats-up-03

Partie tak pokračuje sbíráním sad karet o jednom, dvou a třech ptáčcích a to od každé barvy. Teprve když některý z účastníků nasbírá několik řad (dvě ve čtyřech hráčích až čtyři ve dvou), stává se vítězem. Partie může skončit ovšem i vyčerpáním zásoby karet ve společné nabídce. Tentokrát vyhraje ten, kdo má ptáčků nejvíc.

What’s Up je vlastně jednoduchou pexeso hrou, ve které nepotřebujete dvojici. Stačí najít vždy tu jednu správnou kartu a přidat si ji do své sbírky. Je to jednoduchý úkol, ale najít ty správné karty není především zpočátku partie nic jednoduchého.

whats-up-08

Není to ale výběr karet úplně o náhodě. Místo toho hráči mohou tušit a dokonce dedukovat, co se na druhé straně nachází. To proto, že některé kombinace ptáčků jsou na plánu rovnou viditelné, protože karty jsou náhodně zamíchané i otočené a jejich počáteční rozložení poskytne často nějakou tu nápovědu. Právě tyhle chytré možnosti jsou zárukou zajímavých chvil u partie.

Průběh hry je velmi rychlý, hráči se střídají v otáčení karet. Postupně se před nimi vytváří barevné řady a na dohrání obvykle stačí bez problému čtvrt hodiny, ve výjimečných případech o trošku více. Čím více hráčů v partii je, tím více nápovědy se všichni dočkají pro své vlastní tahy. Z toho je jasné, že hra ve dvou bude o drobet náhodnější.

Takto jednoduchá hra potěší především děti, ale pobaví se u ní i rodiče. Tahle chytrá karetní zábava nabídne příjemné odreagování všem, kdo ji vezmou do ruky. A to bez rozdílu věku.

whats-up-12

Elegantní jednoduchost What’s Up potěší všechny, kdo mají rádi jednoduché karetní hry. Pouze trocha ilustrací stačí, aby vše vypadalo pěkně barevně. Hráči si to celé opravdu užijí a dětem What’s Up udělá opravdu radost.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDennis Kirps, Jean-Claude Pellin
IlustraceMagdalena Markowska
VydavatelAlbi, Boom Boom Games, Bureau de Juegos, Chronicle Games (Board Game), Cranio Creations, Games Factory Publishing, Ideal Board Games, Jolly Thinkers, Last Level, Ludolux, Strawberry Studio, Zhiyanjia
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieAnimals, Deduction, Memory
MechanismyMemory, Set Collection
RodinaAnimals: Birds, Crowdfunding: Kickstarter, Misc: LongPack Games
Alternativní názvyCare-i Treaba?, Na Drátě, No co tam?, Uccellini, 怎麼鳥

Více o hře.

Recenze: Na drátě – s ptáčky
What’s Up je nenáročnou karetní hrou, ve které hráči sbírají barevné ptáčky. Musí je získávat postupně do barevných řad. Hráči potřebují kapku štěstí, ale mohou také dedukovat identitu skryté strany. Právě tu musí hráč použít, pokud může. A určitě se tomu bránit nebude. Brzy se vždy hráči dočkají rozuzlení celé hádanky a zjistí vítěze, protože hra je rychlá. A není jen pro děti, protože je dostatečně zajímavá i pro dospělé. What’s Up je prostě fajn karetní hrou.
Klady:

+ mnohem méně náhodná, než by se zdálo
+ pěkně barevná hra
+ krátký herní čas
+ pobaví i rodiče
Zápory:

- lehce náhodné
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Unearth – civilizace v ruinách