Recenze: Yogi – hadí test

yogi-07

Starodávné slovo, které znamená „noha za hlavou a ruka za zády.“ Přesně to je Yogi. Podle tohoto umění trénovali všichni antičtí bojovníci, protože pouze tak se mohli stát těmi nejlepšími válečníky. Bez mrštnosti jste v aréně neměli šanci na přežití. A právě ohebnost vám zajistila nejen přízeň osudu a přežití, ale také náklonnost davů.

Hodně ohebný při tvorbě nové karetní hry pod záštitou společnosti Gigamic byl nejspíš také designér Behrooz Shahriari. O ilustrace k jeho nápadům se postaral Simon Caruso a celý výsledek jejich práce vyšel pod záštitou společnosti Gigamic. A právě tuhle plechovou krabičku s ohebným bojovníkem na víku si vyhlédla k lokalizaci společnost Albi.

Uvnitř se nachází více než padesátka karet ve dvou zásobnících, které jsou nakloněné a fungují jako přihrádky na karty i v průběhu partie. Hráči zamíchají kompletní sadu karet a rozdělí je na dvě přibližně stejně velké hromádky.

yogi-03

V partii se hráči střídají na tahu, na jehož začátku si vyberou jeden z balíčků a vezmou si z něj horní kartu do ruky. Všem protivníkům přečte její text, položí ji před sebe a poté on a pouze on splní její zadání. To obvykle znamená nějakou pózu nebo jiný příkaz, který jde splnit pouze s pomocí svého těla. Barva karet trochu napovídá, co s nimi bude hráč provádět. A tak zatímco zelené karty zůstanou vyložené na stole, aby ostatní měli pod kontrolou pravidla, jež musí hráč dodržovat, ty oranžové musí naopak přiložit někam na tělo, kde by měly zůstat až do konce.

Hráči se na tahu střídají, berou karty a plní jejich pokyny. Při tom nesmí ani na okamžik porušit kterýkoliv z pokynů. Může tedy dojít nejen k tomu, že na chvíli přestanou plnit zadání, ale třeba i k situaci, že nemají volnou ruku, kterou by si další kartu dobrali. Kdykoliv hráč jakýmkoliv způsobem poruší danou kombinaci jeho vlastních podmínek, z partie vypadává. Vítězí ten, kdo vydrží nejdéle.

Yogi není tak úplně karetní hra. Sice jsou karty jejím hlavním obsahem, ale ve skutečnosti tou nejdůležitější herní komponentou je vaše tělo. Pokud se tedy neradi hýbete, ohýbáte nebo nemáte rádi, když se vám ostatní smějí, pak se této hře vyhněte obloukem.

yogi-01

Ovšem právě ta poslední věta mohla vzbudit pozornost řady jiných hráčů, kteří se naopak rádi pohybují a dají si partičku Twisteru, kdykoliv můžou. Právě oni jsou tím nejvděčnějším publikem pro tuto novinku. Jedná se o velmi legrační party hru, ve které budete muset často zaujmout pozice, které nemají s lidskou fyziologií vůbec nic společného.

Ke konci každé partie získá velkou roli také pořadí, ve kterém hráči do partie vstoupili. Ti na konci pořadí totiž mají výhodu, protože zatím plnili pouze o jednu kartu méně. Proto je lepší po každém kole pořadí měnit.

yogi-06

Partie jsou pochopitelně rychlé, protože není možné plnit pravidla donekonečna. Hráči postupně vypadávají, ale nečekají na konec zbytečně dlouho. Hra je samozřejmě zábavnější s vyšším počtem soupeřů, ideálně tak v pěti nebo šesti. I mimo svůj tah se totiž nebudete nudit, zábava totiž pramení ze sledování ostatních hráčů, jak se snaží plnit svá pravidla. A navzájem se protivníci musí také hlídat, protože je snadné udělat chybu a třeba si toho vůbec nevšimnout.

Náplň jednotlivých partií jsou velmi variabilní. Kombinace jiných karet mají za následek jinou skladbu úkolů a tedy i jiné výzvy. Díky tomu se prostě ke hře budete rádi vracet i později. Navíc je jednoduché ji vzít s sebou klidně i na cesty, pokud máte dostatek kamarádů, kteří jedou s vámi. Ilustrace jsou sice pouze doplňujícím prvkem, který zde nemá velký význam, ale jsou humorné a drží se tak nálady celé hry.

yogi-04

Yogi tedy nese svůj praporec zábavy pro party hráče se ctí. Stává se skvělým zdrojem legrace, protože hráči musí svoje tělo ohýbat do prapodivných úhlů a pozic, aby splnili všechny zadané úkoly. A s Yogi je to všechno plné smíchu a zábavy.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBehrooz Shahriari
IlustraceSimon Caruso
Vydavatel999 Games, Albi, Gém Klub Kft., Gigamic, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Oliphante, Tower Tactic Games
Rok vydání2017
Počet hráčů3 - 12
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Card Game, Party Game
MechanismyPlayer Elimination, Take That, Team-Based Game
RodinaGame: Yogi
Alternativní názvyJógi, Yogi: Καλά Ξεμπερδέματα, 요기

Více o hře.

Recenze: Yogi – hadí test
Yogi použije vaše tělo jako svůj hlavní nástroj. Karty vás pouze povedou tím, jak ze sebe máte udělat tu správnou loutku. Současně je třeba být velmi ohebný a vynalézavý. Z toho všeho plyne spousta legračních situací a momentů, kterým se budete dlouho smát. Jenže tady právě nastává chvíle, kdy někteří hráči se prostě u odhalování karet v Yogi smát nebudou. Na většinu hráčů vyhledávajících trochu odlehčenou zábavu ale bude Yogi působit více než pozitivně.
Klady:

+ spousta legrace
+ zábava s tělem hráčů
+ dobré nápady na úkoly na kartách
+ prověří důmysl hráčů
+ rychlost partie (ani vyřazování nevadí)
Zápory:

- pouze pro hráče, kteří se rádi smějí a pohybují
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zapadákov – kniha s koltem proklatě nízko u pasu