Recenze: Zhan Guo – na výpravě do Číny

zhan-guo-01

Historie Číny je pro mnohé z nás opředena nejrůznějšími legendami a kolikrát i sami Číňané si rádi přimyslí nějaký ten heroický skutek prvního císaře Čchin Š‘-chuang-ti, který sjednotil válčící státy někdy mezi lety 230 a 221 př. Kr.

Autoři hry Zhan Guo se nesnaží o historickou přesnost, ale místo toho si berou barvitou historii Země středu, aby okolo ní vystavěli euro hru plnou těžkých rozhodnutí a nevyhnutelných následků vlastních činů.

Hra je určena pro 2 až 4 hráče, každý si na začátku hry zvolí barvu a vezme si žetony k ní náležící. V herní zásobě má hráč guvernéry, které bude moci nasazovat do provincií, paláce, které budou zvedat jeho věhlas, opevnění, která později vejdou ve známost jako Velká čínská zeď, pět kostek nepokojů a patnáct kostek úředníků různé barvy.

zhan-guo-04

Herní plán je rozdělen na provincie, kdy každá obsahuje místa pro guvernéry a paláce. Zdi se staví na vyznačená místa a je u nich vždy uvedena konkrétní výhoda, kterou hráč za stavbu získá. Na pravé straně herního plánu jsou vyznačeny úkoly, které hráči během hry plní a získávají za ně vítězné body. Jsou to výzvy typu postav palác v té a té provincii, pošli guvernéra tuhle a tamhle. A tak podobně.

Abyste měli o vítězných bodech přehled, je herní plán obehnán přehlednou stupnicí, kde budete moci pozorovat, jak vám soupeři utíkají. Stupnice je do 99 bodů, ale oběhnout se dá i vícekrát, rámci závěrečného vydatného bodování.

V levém dolním rohu herního plánu najdete počítadlo kol a pod ním další odměny, které hráči mohou získat. O něco výše je prostor nazvaný dvůr, kde se dějí ta nejzásadnější rozhodnutí. Z hlediska herní mechaniky to znamená, že tam hráči hrají karty a vyhodnocují jednotlivé akce. Vzhledem k tomu, že se jedná o klíčovou mechaniku hry, dovolíme si ji blíže popsat.

zhan-guo-06

Herní kolo se dělí na tři základní a v jádru jednoduché fáze: braní karet, hraní karet a odměny za sjednocení. Jak už to u euro her bývá… pravidlově to není těžké obsáhnout, ale herních rozhodnutí, těch budete mít opravdu nemálo a jak hra bude pokračovat, vše začne ještě narůstat.

Na začátku kola si vezmete 6 karet, ty mají v dolním rohu vždy uvedeno číslo a v horní polovině najdete symbol některé z akcí a bonus, který by vám případně karta dala, kdybyste ji měli vyloženou na své herní desce u nějaké provincie.

Ano, ano, ještě jsme to nezmínili, ale každý hráč má před sebou také menší herní desku s pěti vyznačenými provinciemi, které odpovídají těm na velkém herním plánu.

zhan-guo-07

Zásadní rozhodnutí vychází z toho, jak chcete své karty zahrát. Nejčastější užití je položit kartu do dvora a vybrat si některou z dostupných akcí. To, kterou akci si můžete vybrat, je právě dáno číslem v dolní části karty. Například pokud toužíte postavit chrám, musíte do oblasti dvora položit kartu s vyšším číslem, než je ta, která tam aktuálně leží. Jinými slovy musíte přebít kartu, kterou tam zahrál některý z vašich soupeřů. jiné akce ale mohou mít opačný požadavek, například jmenování guvernéra vyžaduje kartu s nižším aktivačním číslem.

A jsme u toho. V podstatě velmi jednoduché pravidlo typu, potřebuješ udělat toto, přebij, potřebuješ udělat tamto, podbij. Ale vaši soupeři mohou chtít to samé, případně vám tam mohou zahrát cíleně kartu tak, aby vám znemožnili zahrát akci, po které toužíte. Musíte hodně taktizovat a velkou roli hraje, kdy a v jakém pořadí akce hrajete.

No a aby toho nebylo málo, máte ještě druhou možnost, jak karty zahrát. A to jako sjednocovací akci. Karty lze totiž zasouvat pod vaší herní desku, vždy k některé z pěti provincií. Dokonce takto můžete postupně zužitkovat i více karet a vytvořit si velmi efektivní komba. Každá karta totiž má nějaký bonus, který se vztahuje k obecným akcím. Od velmi prostých, typu získej tři vítězné body, kdykoliv stavíš palác, po akce umožňující vám přesouvat zdroje mezi provinciemi.

zhan-guo-05

Ve hře je toho ještě mnohem mnohem více. Zmínili jsme se, že třeba pro stavbu paláce či zdí musíte mít nějakou pracovní sílu? A ta síla musí být z větší části právě v provincii, kde chcete stavět? Že abyste mohli jmenovat guvernéra, musíte mít v provincii dostatek řadových úředníků? Další rozměr spočívá v tom, že sbíráte žetony sjednocení, abyste je každé kolo vyměnili za další bonusy. Musíte také hlídat nepokoje v jednotlivých provinciích, protože proces sjednocení se neobešel bez občasné nevole běžného lidu. Prostě… tohle je velmi komplexní hra. Ale!

Jedna z nejlepších, jaké jsme kdy hráli. Herní rozhodnutí mají hloubku, rozhodně to není jen prosté vyhodnocení, co je pro vás nejlepší. Na základě karet, které máte na ruce si musíte vytyčit cíl a vytěžit z toho maximum. Postupně si budujete nějaké zázemí a každé kolo se vám spouští více a více bonusů, které vám otevírají další a další možnosti.

Všechno to uřídit stojí nemálo mozkových závitů a tak se připravte, že z Zhan Guo vás může šeredně bolet hlava. Herní partie v plném počtu hráčů (což je ideální počet hráčů) vám zabere hodiny a během toho se ani na okamžik nezastavíte. K vítězství musíte sledovat i své soupeře, účinně jim blokovat akce a plánovat několik kol dopředu.

zhan-guo-03

Zhan Guo je těžká euro hra, do které není jednoduché proniknout, ale svou hloubkou si nezadá s nejlepšími představiteli žánru. Jistě… ono téma sjednocování států je v podstatě zaměnitelné a z hlediska herních mechanismů postradatelné. Také vizuální zpracování příliš nenadchne, tam kde by herní plán mohl být opulentní orgií pro oční bulvy, setkáme se s fádní vyhnědlou malbou, která neurazí, nenadchne. Ale třeba časem vyjde nějaká deluxe edition, do té doby s díky budeme vracet na herní stul Zhan Guo tak jak je, protože tohle je prostě pecka.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarco Canetta, Stefania Niccolini
IlustraceMariano Iannelli
VydavatelWhat's Your Game?, Asmodee, Ghenos Games, hobbity.eu
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(19 voters)
KategorieAncient
MechanismyArea Majority / Influence, Hand Management
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2015, ZhanGuo: Brettspiel Adventskalender 2015 Promo, Zhanguo: Expansion
RodinaComponents: Multi-Use Cards, Country: China, History: Warring States Period of China

Více o hře.

Recenze: Zhan Guo – na výpravě do Číny
Čas od času se objeví hra, která má potenciál vám usmažit mozkové synapse nebývale příjemným způsobem. Naposledy jsme se takto krásně vyšťavení cítili u Terry Mysticy, ale Zhan Guo přichází vybavena těmi nejtěžšími kalibry. Minimum náhody, těžká herní rozhodnutí, spousta cest k vítězství, dlouhodobé i krátkodobé plánování, nevzhledné herní komponenty - eurohráči budou mokvat nadšením.
Klady:

+ postupné rozvíjení vašich možností
+ více způsobů jak hrát karty
+ několik cest k vítězství
+ svižná hratelnost
+ hloubka herních strategií
+ i přes celkově delší herní dobu odsýpá
Zápory:

- vizuálně nepříliš působivé
- pravidla na poprvé hůře stravitelná
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shinobi Clans – vražda je jen prostředek