Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zip Zap – blesky sem, blesky tam

Zip Zap - balení

Kouzla mohou být zdrojem světla. Ale co když je právě světlo zdrojem kouzel? Bleskoví mágové, tak se jim říká. A není to kvůli jejich rychlosti, to nám věřte. Jsou to totiž speciálně trénovaní mistři kouzel, kteří umí krotit blesky. Slouží jim k tomu dvě magické formule: ZIP, která blesk udělá krotkým a ZAP, která jej pošle novým směrem. Díky tomuto tajnému řádu, o jehož existenci ví jen pár vyvolených, vznikla karetní hra Zip Zap.

Jejím autorem jsou Amy a Brian F. Weinstockovi a do své distribuce jej navzdory varováním z asociace bleskových mágů zařadila společnost GameWright. Je dobře, že má pro strach uděláno, protože tato blesková hra srší energií. Grafika je velice jednoduchá a její autorkou je Lisa Goldstein.

Krabice svými rozměry odpovídá těm malým klasickým hrám od GameWrightu (Spící královny, Zeus na útěku, Piráti). Uvnitř najdete jednu přihrádku, která v sobě zadržuje všech 56 karet. Z nich je rovných padesát očíslovaných od jedničky do desítky a to v pěti různých barvách – modré, zelené, žluté a červené. Pátá barva je duha složená ze čtyř předchozích, doplněná o fialovou.

Zip Zap - připravená hra

Stejně jako pátá mixovaná barva vypadá i zbývající šestice karet. Ty se jmenují ZAP a mají na sobě toto slovo také napsané. Tyto karty jsou magickými žolíky, kterými lze nahradit libovolná jiná karta v balíčku.

Na to, abyste si mohli bleskovou partičku Zip Zap zahrát, stačí zamíchat balíček karet bez šesti ZAP karet a každému z hráčů rozdat karty v počtu podle pravidel. V menším počtu hráčů se navíc některé barvy nebudou partie účastnit. K těmto kartám pak každý z hráčů dostane také jednu ZAP kartu. Všechny zbylé nebudou ve hře potřeba a můžete je vrátit zpět do krabice. Poblíž ještě položte tužku a papír, na které si budete zapisovat skóre.

Několik karet vám vždy zbude, takže z nich vytvoříte dobírací hromádku uprostřed stolu. Horní kartu z ní otočte obrázkem nahoru. Tato karta tvoří první podmínku pro vykládání. Nyní je dobré, aby měli hráči chvíli na zorganizování karet v ruce. Seřaďte si je podle barev a v rámci nich podle čísel, hra se vám pak bude hrát mnohem lépe.

Zip Zap - rozehraná hra

Nyní se připravte k souboji. Pořádně se nadechněte, protože v Zip Zap hrají všichni současně a není příliš času na nějaký odpočinek. První karta na stole ukazuje nějaké číslo a barvu. Ve chvíli, kdy hráči společně partii odstartují, mohou na ni začít pokládat karty tak, že tvoří postupku. Karta tedy musí být vždy o jedna vyšší, ale současně musí dodržet barvu předchozí.

Kromě karet stejné barvy můžete na současnou kartu zahrát také o jedna vyšší kartu duhy se všemi barvami. To umožňuje pak elegantně změnit barvu, protože i na ni můžete položit libovolnou kartu. Vždy tedy musíte dodržet pouze zvyšující se číslo o jedna.

Ve chvíli, kdy přičítání dosáhne desítky, může hráč, hra se na chvíli zastaví. Ten z účastníků, který vyložil desítku, má nyní možnost vyložit libovolnou nižší kartu a to jakékoliv barvy! Jakmile kartu vyloží, mohou opět všichni pokračovat ve vykládání.

Zip Zap - rozehraná hra

Poslední výjimkou z tohoto pravidla je ZAP karta, kterou má každý ze soupeřů pouze jednu a může ji zahrát jedenkrát za kolo. V tuto chvíli přeruší zvyšující se sérii a můžete na ni zahrát jakoukoliv kartu z ruky, jako byste právě zahráli desítku. Tuto silnou schopnost však můžete využít pouze jedenkrát za kolo a je velice důležité si promyslet, kdy je to vhodné.

Čas od času se může samozřejmě stát, že ani jeden ze soupeřů nemůže zahrát následující kartu. I na to naštěstí pravidla myslí, dostane ještě jednu šanci ten z hráčů, který vyložil kartu naposled. Vybere jakoukoliv kartu z ruky a položí ji na hromádku. Pak hra normálně pokračuje dál. Pokud by vám vadila výhoda, kterou tento hráč získá, můžete kartu místo toho otočit z dobírací hromádky.

Kolo končí ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří vyprázdnit karty z ruky. Všichni ostatní dostanou trestné body za karty, které jim zůstanou v ruce. Pokud hrajete s menšími dětmi, můžete naopak hrát pouze na vítězství a sbírat body za jednotlivé výhry v kolech, tedy prosté čárky u jména. Pro děti to bude mnohem jednodušší než složité sčítání bodů, ve kterém jsou různé druhy karet za různé počty bodů.

Zip Zap - karty

Hlavní důvod ale je, že než se děti hru naučí a zvládnou orientaci v číslech a barvách, bude to chvilku trvat. Abyste jim tedy nevzali motivaci tím, že budou bodově daleko pozadu (trestné body se dávají za karty zbylé v ruce), můžete to takto trošku zakamuflovat.

Zip Zap není nijak složitá hra. Bere herní systém klasického Prší nebo Una (recenze) a převádí jej do partie, ve které se hráči nestřídají, ale hrají současně. K dodržování barvy přidávají také podmínku pro číslo. Díky tomu je zahrání karet těžší a je mnohem důležitější plánovat, jaké karty máte v ruce a jak je postupně využít.

Mezitím se vám do toho budou ale motat i ostatní, kteří se snaží zbavit karet stejně jako vy. Jedinou jistotu tak máte v tom, že každá kombinace číslo-barva je v balíčku pouze jednou a že karty, které už jednou někdo vyložil, znovu nepůjdou.

Zip Zap - rozehraná hra

Právě s touto vědomostí je důležité pracovat a pamatovat, které karty už šly. Podle toho můžete upravovat svoji strategii, protože víte, že tuhle kartu nikdo další nemá. A když toho správně využijete a budete poslední, kdo vyloží kartu před slepou uličkou, můžete hrát ještě jednou. A taková jedna jistá vyložená karta navíc může znamenat velký rozdíl.

Hráči mají na začátku v ruce 8 až 12 karet v závislosti na počet účastníků celé partie. Podle toho se také odvíjí délka celého souboje. Vzhledem k tomu, že všichni hrají současně pouze s občasnými přestávkami je ale jasné, že jedno kolo nebude nijak dlouhé. A dobu než se někdo stane vítězem, si můžete sami nastavit stanovením cílové bodové hodnoty.

Ve hře je možné strategicky plánovat pořadí karet, využívat takticky pauzy a dvojí hraní a v neposlední řadě také využívat ZAP kartu. Celkově se akce točí ne kolem postřehu, ale schopnosti rychle reagovat na vývoj. Hrát lze snadno i s menšími dětmi, kteří už znají čísla do deseti. Právě ty bude Zip Zap bavit nejvíc.

Zip Zap - karty

Zip Zap je jednoduchá a pěkná hra, která si nás nakonec získala svojí rychlostí a přímočarostí. Přestože nemáme nějak v oblibě karetní hry, ve kterých se všichni hráči perou současně o svoje místo na slunci, Zip Zap se stal příjemnou výjimkou. Možná za to může ta trocha ukryté strategie, která je tentokrát potřeba a také lepší systém pro hraní karet než jiné, chaotičtější hry. Právě tento nedostatek chaosu umožní hru lépe hrát také dětem. A právě proto bude bavit i vás. Šance na zasažení bleskem je malá, ale o to větší je šance, že vás bude bavit Zip Zap.

4. 10. 2012 – doplněn odkaz na e-shop

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBrian Weinstock
IlustraceLisa Goldstein
VydavatelGamewright
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieCard Game, Children's Game, Number, Real-time

Více o hře.

Recenze: Zip Zap – blesky sem, blesky tam
Zip Zap je překvapivě podařená hra, ve které se všichni současně snaží zbavit karet z ruky. Musí vykládat postupku, která se vždy zvyšuje o jedna. Ve hře je přítomná také strategie, pokud dokážete sledovat, které karty už byly hrané. Ten, kdo vyloží desítku, zahraje ZAP kartu nebo je posledním, kdo zahrál kartu a ostatní nemají vhodnou kartu k pokračování, může hrát ještě jednou. To je prostorem k taktizování, ale nesmíte se současně zdržovat. Hráči získají trestné body, pokud jim zůstanou v ruce karty. Celá partie je velká zábava, protože často zablokujete šanci soupeřům a můžete pozorovat výraz na jejich tváři. Při zachování jednoduchosti je hra stále výzvou i pro dospělé, kteří ji sice nebudou aktivně vyhledávat, ale rádi si ji s dětmi zahrají..
Klady:

+ jednoduchá, rychlá hra
+ originální nápad s vytvářením postupky
+ strategické možnosti
+ všichni hrají současně
+ hra o rychlosti
+ vhodné i pro menší děti
+ ZAP karta pro každého
+ cena
Zápory:

- smůla ovlivní váš výsledek v rozdání karet
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dva bratři – a půl království k tomu