Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Zombie Fluxx – chraňte si své mozky

Zombie Fluxx - balení

Máte rádi zombíky? Nejsou to zrovna stvoření, která byste si vzali domů jako koníčka, chodili s nimi na procházky, krmili je a nechávali je spát ve svojí posteli. Ne. Jsou to tupá a pomalá stvoření, jejichž jediným cílem je sežrat vám mozek. Jejich existence nemá žádný jiný cíl. Šouravý krok doprovázený táhlým chrčením vás před nimi obvykle varuje už na dálku, ale pokud by vás náhodou přecejen jeden takový zelený nekňuba chtěl napadnout, poskytneme vám teď příručku, jak se před ním bránit.

Ta příručka se jmenuje Zombie Fluxx a nabízí přesně ten chaos, který by zavládnul ve společnosti, kdyby mrtví vyšli do ulic. Jejím autorem je Andrew Looney a jedná se ve skutečnosti o karetní hru. Fluxx má dlouhou historii, o které jsme se už zmiňovali v naší minulé recenzi věnované Star Fluxxu (recenze).

Zombie Fluxx - rozehraná hra

Tentokrát se tedy vrátíme na Zem, ale ta není taková, jakou ji známe. Obývají ji totiž kromě lidí také nebezpečné, i když poměrně pomalé, obludy. Jmenují se zombie a živí se lidským masem a mozky. A na vás je, abyste se pokusili v tomto světě přežít a zároveň ještě vyhráli a jako první splnili cíl. Čtení této recenze dál vyžaduje znalost principů Fluxxu, které si můžete přečíst v naší recenzi na Fluxx (recenze).

I Zombie Fluxx dorazí ke svému majiteli v malé karetní krabičce rozdělené na dvě hromádky. Uvnitř najdete klasické karty akcí, pravidel, goalů (cílů), keeperů (pašáků) a creeperů (strašáků). Tedy všechno, na co jsme zvyklí z klasického Fluxxu.

Jenže možná už při listování těmi sto kartami si všimnete několika zásadních rozdílů – většina karet změny pravidel se jmenuje odlišně. A karty mají na sobě také několik ikonek – POW na keeperech znamená, že kartu lze použít jako zbraň. Smajlíci na dalších kartách jsou jen pro přehled – buď budete profitovat z přítomnosti zombíků ve hře, nebo ne.

Zombie Fluxx - karty

Základní herní princip je ale úplně stejný. Především Fluxx zůstává stále tou karetní hrou, která nemá na začátku v podstatě žádná pravidla, a teprve hráči si sami podle svojí taktiky vykládáním karet určují směr, kterým se bude partie ubírat. Až pak zjistíte, jaký limit karet v ruce musíte dodržovat, změní se vám počet dobíraných i hraných karet. A mnoho dalších vychytávek speciálně vyladěných na boj se zombíky.

Do začátku však všichni hráči dostanou tři karty. Ale oproti známému začátku, pokud vám nyní přijde do ruky karta creepera, tak si zombíka vyložíte před sebe na stůl a dobíráte si z hromádky tak dlouho, dokud v ruce opravdu nemáte tři karty (jiné než creepery).

Hráči tedy opět dobírají a hrají karty, kdykoliv se jim dostane do ruky nějaký ten zombík, musí jej okamžitě vyložit před sebe a místo něj si dobrat další kartu. Jenže zombíci jsou tentokrát současně také společným nepřítelem.

Zombie Fluxx - rozehraná hra

Můžete se setkat se čtyřmi druhy zombíků podle velikosti skupinky – od jednoho do čtyř. Zatímco jednoho a dva v pohodě zlikvidujete ve svém tahu použitím nějaké zbraně, trojice a čtveřice jsou mnohem nebezpečnější. Pokud se vám podaří někoho z nich zastřelit, celá skupinka se vyleká a přeběhne k některému z vašich soupeřů.

Samozřejmě i ostatní zombíci a akční karty vám umožňují zbavovat se creeperů nebo je předávat protivníkům. Jakýkoliv vyložený zombík vám obvykle brání ve vítězství. Ale jsou karty, které vám z nich udělají přátelské příšerky nebo naopak cíle, které dosáhnete jen v případě, že nějakého toho mozkožrouta vlastníte.

Vítězem se stává první z hráčů, kterému se podaří splnit aktivní cíl. Ovšem všichni hráči mohou být přemoženi zombies a prohrát, pokud v jednu chvíli je na stole více než pět z nich a přijde vám konkrétní karta, která se jmenuje UNGOAL.

Zombie Fluxx - karty

Zombie Fluxx přináší do světa této chaotické karetní hry vlnu změn. Hra samozřejmě stále je především o tom, že se hráči snaží splnit svůj cíl, držet si ho v ruce a vyložit jej společně s potřebným keeperem. Ale současně už se tolik nemůžete soustředit pouze na sběr karet, protože vliv strašáků je mnohem větší než kdy předtím. Především je karet s černým pruhem (creeperů) mnohem více, než v předchozích hrách z rodiny Fluxx. A zombíci vám tak úspěšněji brání ve vítězství.

S počtem nepřátel dále narůstá také náhoda. A protože v balíčku je jiný poměr karet, není zde tolik cílů, kolik jsme zvyklí. Partie se tak trochu více protáhne, především zásluhou vyložených zombíků. Ale na druhou stranu hráči se musí snažit je střílet a likvidovat (= na odkládací balíček), jinak riskují týmovou prohru.

Zombie Fluxx je také prvním hrou z této řady, která by v podstatě s určitými úpravami umožňovala kooperativní hraní. Stačilo by odhalit jeden náhodný cíl partie a vyložit na stůl pět zombíků. Pokud se hráčům podaří s nimi společnými silami vypořádat dříve, než jejich počet naroste na šest nebo dokud přijde UNGOAL, pak vyhráli.

Zombie Fluxx - ukončená hra

Kresby i texty jsou jako vždy plné nadsázky a humoru, takže se často opravdu dobře pobavíte. Zároveň často ve hře vznikají samovolně humorné situace, na což jsme si ale u Fluxxu už zvykli.

Zombie Fluxx je úplně jiný Fluxx. Je napínavější, delší a mnohem více bláznivý. V celé hře ještě více narůstá chaos a hráči si neustále předávají karty nemrtvých mezi sebou. Situace se tak mění vyloženě každým tahem a vítězství zde není ani trochu výsledkem nějakého plánování nebo strategie. Ale Fluxx je už prostě takový a pokud ho máte rádi, pak právě pro tuto bláznivou nepředvídatelnost. A možná proto nám Zombie Fluxx připadá opravdu povedený.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
IlustraceDerek Ring
VydavatelBlack Monk, Edge Entertainment, Hobby World, Looney Labs, Pegasus Spiele, Raven Distribution
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 6
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(22 voters)
KategorieCard Game, Zombies
MechanismyHand Management, Set Collection, Take That
RozšířeníFluxx Dice, Fluxx Promo Cards, Fluxx: BoardGameGeek Expansion, Solo Fluxx, Zombie Fluxx: Flame-Thrower Expansion Pack
RodinaCreatures: Zombies, Game: Fluxx
Alternativní názvyFluxx Zombi, Fluxx zombie, Fluxx Зомби, Zombi Fluxx

Více o hře.

Recenze: Zombie Fluxx – chraňte si své mozky
Zombie Fluxx je Fluxx každým coulem a ještě víc. Přináší víc všeho, co máme na Fluxxu rádi – víc bláznivých situací, víc humoru a především víc chaosu. Strategie zde nemá žádné místo. Neustále se po stole sunoucí zombíci vám překazí každé plány. Všemu vládne náhoda. Tak proč nás to pořád baví? Asi to budou ty neustále se měnící pravidla, možná to téma a nebo rychlá herní doba. S tou to zase až tak slavné u Zombie Fluxxu není, ale pořád partičku stihnete do čtvrthodinky. Jenže to množství chaosu má za následek také méně kontroly hráčů nad výsledkem hry. Zombie Fluxx vám přinese novou dávku adrenalinu do karetní hry, která byla zatím jen o kytičkách, zvířátkách a hvězdičkách.
Klady:

+ vtipně zpracované téma
+ možnost střílet zombíky
+ hráči mohou společně prohrát
+ různé druhy zombíků mají různé vlastnosti
+ zajímavé karty
+ partie se neustále mění
Zápory:

- méně karet cílů = delší herní doba
- více náhody
- v pokročilé hře mají hráči zmatek v kartách nových pravidel
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Wrong Chemistry – hra vytvořená chemickou reakcí