Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Zoo! – balónkový festival se zvířaty

Zoo - balení

Konečně je to tady! Balónková slavnost. Těším se, až si u výběhu pandy pověsím svůj oblíbený modrý balónek. Jenže každé zvířátko má v zoologické zahradě svoje jasně dané místo. Nejdříve musíme navštívit opičky, potom medvědy a teprve na konec přijde na řadu bíločerná panda. Už odmala jí tam balónek větším na jednu větev. Panda si jej vždy vezme, dlouho si s ním hraje a pak na mě vděčně kouká. Tady je zkratka, honem, musíme tam být dřív než ostatní!

Právě balónky jsou tím hlavním, kolem čeho se točí příběh nové dětské hry Zoo! od vydavatelství Trefl. Hra patří do oblíbené série Smart Koala a krabice nabízí rovnou čtyři jazyky (kromě češtiny i slovenštinu, polštinu a maďarštinu). U nás hru distribuuje společnost CTW Toys a to platí i pro tuto novinku.

Podobně jako ostatní hry z této řady, i Zoo! má na víku pestrobarevné ilustrace postav s velkýma lesklýma očima. Do krabice s ouškem nakoukneme horní po odklopení víka. Pod tučnými pravidly se nachází dvanáct šestiúhelníkových dílků. Každý z nich má na sobě jeden až tři výběhy podle velikosti zvířete. Kolem něj pak vždy vede kamenitá cesta.

Zoo - připravená hra

Úplně na dně krabice pak na hráče čekají čtyři barevné figurky, jedna kostka, ale také hromádka žetonů. Ty vysvobodí z archu a dostanou tak právě ty balónky. Dvanáct oranžových a šest červených. Na jejich druhé straně jsou vždy obrázky některého ze zvířátek, na velkých pak hned dvě, z nichž si hráč může vybrat.

Na začátku partie hráči najdou mezi destičkami tu startovní, která nemá na sobě žádný výběh, ale jen kamenem vydlážděný vstup do zoo.Zbývající dílky zoo zatím zůstanou stranou, stejně jako malé i velké žetony. Každý z hráčů si vybere jednu barvu figurky a postaví ji na startovní políčko. Tím je zdánlivě vše připraveno k zahájení balónkovému festivalu.

Ovšem ještě zdaleka nemůžeme vyrazit. Hráči nejdříve musí vylosovat z dílků zvířátka, které bude jejich úkolem navštívit. Podle počtu hráčů se jejich počet mírně liší. Postupně pak hráči vybírají z destiček zoo a přikládají je tak, aby na sebe navazovaly cestami. Samotné rozložení zahrady ale závisí pouze na hráčích.

Zoo - rozehraná hra

Teď už mohou konečně všichni vyběhnout. Jakmile na ně přijde řada, hodí kostkou a posunou svojí figurkou po cestičce o daný počet kroků. Směr posunu si ale může hráč v každém kole vybrat ještě než se rozběhne.

deskové hry - TLAMA games

Hráč navštíví zvířátko jen tak, že ukončí svůj pohyb právě u jeho výběhu. Pokud je to jeden z jeho úkolů, předá zvířátku balónek do výběhu. V příštím kole bude pokračovat v doručování dalšího balónku a to až do chvíle, než se někomu podaří splnit všechny zadané úkoly. Takový hráč ale ještě musí dorazit zpět ke vstupu do zoo. Teprve hráč, který sem dorazí, se může radovat z vítězství.

Zoo! je velmi jednoduchá procházecí hra ve stylu hoď – přesuň se. Už tady je zřejmé, že se zaměřuje na ty úplně nejmenší hráče. Přesto je ve hře podíl plánování. Hráči si musí vybrat správnou a nejkratší cestu, což nemusí být pro malé děti v zoo plné cestiček úplně jednoduché. Figurky se ale navzájem nijak neblokují, takže se všichni mohou pohybovat svobodně.

Zoo - rozehraná hra

Přesto ve hře je jedno důležité blokování a týká se velkých žetonů s úkolem. Každá dvojice je ve hře dvakrát, takže se může stát, že oba hráči vyrazí za stejným zvířátkem. Balónek může ale u každého výběhu být pouze jeden a pomalejší ze soupeřů se musí otočit a doběhnout za druhým zvířátkem z žetonu.

Hráči mohou bojovat také v postupném roznášení balónků, kdy si sami vybírají, jestli vezmou hodnotnější velký nebo malý za pouhý jeden bod. Tahle varianta ale je stále stejná jako základní hra a tu si děti užijí určitě víc.

V pravidlech je několik chyb. První z nich je jeden polský odstavec navíc, který zde zůstal po překladu. Ten ale nevadí tolik, jako chybějící množné číslo ve větě „Kdo se jako první zbaví žetonu a vrátí se na startovní pole, vyhrává.“ Správně je samozřejmě „žetonů“ a věříme, že tento omyl všichni hráči při učení odhalí.

Zoo - dílky

K hraní potřebují děti pouze umět počítat. Pohyb figurek pak jednoduše zvládnou už šikovné čtyřleté děti. Počet hráčů na dojem ze hry nemá žádný vliv, protože ve skutečnosti si každý hraje sám na sebe a figurky se na hracím plánu nijak neovlivňují.

Zpracování je pěkné. Především kvalita kartonových komponent si zaslouží pochvalu. Co ovšem všechny určitě zklame, jsou obyčejné figurky. Jejich zařazení mají na svědomí malá políčka cestiček po zoo. Škoda, kartonové figurky na stojáncích by určitě vypadaly lépe.

Dětská hra Zoo! je jednoduchou chodičkou, ve které je jediná taktika v plánování cest. Vše ostatní závisí na štěstí při rozdání balónků a poté při házení kostkou. Děti ale baví a může za to především variabilní herní plán, který si samy sestaví. Zoo! tak je příjemnou, ačkoliv ničím výrazně originální, zábavou pro děti.

Recenze: Zoo! – balónkový festival se zvířaty
Zoo! nás zve mezi zvířátka. Ale tentokrát si je nebudeme jen prohlížet. Místo toho budeme vyzdobovat jejich výběhy na blížící se festival. Takové zdobení je ale současně i závod, protože balónek si ke každému zvířátku může umístit jen ten nejrychlejší. Hráči musí mít štěstí, protože o rozdání žetonů i pohybu rozhoduje náhoda. Při plánování pohybu je třeba využívat krátké cesty. Hráči se navzájem nemusí vyhýbat a hra neobsahuje téměř žádné konflikt. Každý závodí sám se sebou a svojí smůlou. Bohužel figurky jsou jen plastové a nezajímavé a učení trochu znepříjemní tisková chyba. Zoo! je ale jinak pěknou hrou pro děti, která ale ničím zásadně nevyniká a řadí se pouze do průměru pro ty úplně nejmenší hráče.
Klady:

+ modulární herní plán
+ jednoduchá hra pro děti
+ trocha taktiky
+ dvě verze balónků
Zápory:

- chyba v pravidlech
- čistě o náhodě
- obyčejné figurky
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Co na to Češi – Zapeklité vztahy