Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Zooloretto XXL – extra velké rozšíření?

Jak se zoologická zahrada rozrůstá, přibývá v ní zvířat. Pokud se všechno daří dobře, narodí se čas od času nějaká mláďata, která jejich řady ještě rozšíří. A hlad návštěvníků po nových druzích je samozřejmě velký. Čím exotičtější zvířata, tím lepší.

Jenže protože máte spoustu mláďat, marně na svém pozemku hledáte místo pro nový výběh klokanů, když vám zabírají místo nově narozená divoká prasátka. A tak nezbývá než sáhnout po nouzovém řešení – dohodě s jinou zoologickou zahradou, které některého ze svých odchovanců darujete.

A samozřejmě zatímco jsou některá zvířata pro vás samozřejmostí, zoologické zahrady na druhé straně světa je mohou považovat za exotická a zajímavá. Proto jsou tyto oboustranně výhodné dohody vždy zajímavé pro chytře uvažující ředitele ZOO.

A mezi chytré ředitele ZOO patří i Michael Schacht, autor zábavné rodinné hry Zooloretto (recenze). Jak napovídají správně všechny indicie, staráte se v této hře o svůj malý podnik v podobě zoologické zahrady. Ve výběhu se vám může prohánět klokan, tygr nebo žirafa.

Vy si zvířata postupně dobíráte ze společné nabídky, kterou zrovna dovezl některý z dodavatelů. Na každém vozíku jsou celkem tři místa a plní se postupně. Lze si jej vzít k sobě pouze celý. Je pouze na vás, jestli budete čekat a riskovat, že vám vozík vyfoukne soupeř nebo si jej vezmete ve chvíli, kdy se na něm objeví vámi vytoužené zvířátko.

Zoologická zahrada se dělí na výběhy, které se postupně zaplňují. Pokud se vám podaří umístit do jednoho výběhu samce a samici, můžete se radovat z kulatého žetonu zvířecího miminka. Body získáváte podle zaplnění výběhů ve chvíli, kdy dojde nabídka zvířat.

Zooloretto se dočkalo o rok později také rozšíření, které ho zvětší. Proč? Protože se jmenuje Zooloretto XXL. V rodném Německu jej vydává společnost Abacus Spiele. U nás je nově jejich distributorem společnost REXHry, která provozuje internetový obchod Planeta her. Ti vydali před nedávnem vynikající časovou karetní hru Timeline: Vynálezy.

Jak už podtitul napovídá, mělo by toto rozšíření tedy být extra extra velké. Tomu neodpovídá krabička, která je o pět centimetrů menší v obou rozměrech. Ale tím se nenecháváme odradit. Obálka slona na krabici totiž napovídá, že i tak by se tam mohla velká zvířata vejít.

V tygrovaně vystlaném vnitřku krabice najdete několik kartonových archů pro vycvakání. Pokud se pod ně nejdříve podíváte, najdete na dně ještě pár dalších drobností. Samozřejmostí by se mohly zdát pravidla, ale v krabici se ukrývají jen originální barevná německá. Český překlad od REXHry najdete totiž přilepený v balíčku na krabici se hrou.

Spolu s pravidly se v chlívečku ukrývá dvojice hnědých přídavných vozíků pro hru. Ty využijete především ve chvíli, kdy hrajete Zooloretto ve dvou. Odpadne vám tak nepříjemné obsazování trojmístných vozíků ze základní hry, protože nabídku je třeba pro dva trošku snížit a upravit. Žádné jiné využití však na tomto drobném dárečku uvnitř krabice nehledejte.

Přízvisko XXL by naznačovalo, že by mohla krabice přinést do hry možnost rozšíření počtu hráčů. Žádné základní zoologické zahrady ale uvnitř nenajdete.

A teď konečně přijde řada na ty odložené kartony, u nichž vás čeká už tradiční vycvakávání. Pohled na nabídku možná zklame fajnšmekry, protože v balení Zooloretto XXL totiž nežijí žádné nové druhy zvířat, ale pouze se vám rozmnoží ty stávající. Ačkoliv se jedná o opravdu poctivé rozmnožení, přesto vás asi troška toho zklamání zasáhne.

Ke každému ze stávajících zvířátek najdete v nové krabici nových šest dospělých (z toho vždy jednoho samečka a jednu samičku) a jedno mládě. Nechybí také jeden druh nového stánku ve třech exemplářích.

Ale k čemu vám vlastně je tolik zvířátek, když se nijak nezvětší prostor pro ustájení zvířat? Se základní verzí přece bez problémů svoje ZOO zaplníte. Kdo pozorně četl úvod článku, tomu je již jasné, že budete zvířátka rozesílat i po světě. Právě k tomu slouží kartonové destičky s názvy měst, které jsme zatím ve výčtu komponent zdárně přehlíželi.

V rámci svého tahu má hráč ke klasickým stavěcím možnostem také jednu novou volbu: darovat zvířata do zahraničí jiné spřátelené zoologické zahradě. Darovat však může vždy pouze kompletně zaplněný výběh, tedy takovou nějakou sběratelskou sadu zvěře – stádo, které je soběstačné a schopné se dále rozmnožovat a fungovat.

Právě tento princip umožní hromádkám se zvířaty být mnohem větší. I když zaplníte svoji ZOO, můžete ji zase vyprázdnit a výběhy přizpůsobit jinému živočichovi. Navíc když sbíráte některé zvíře, mnohem rychleji doplníte jeho výběh. A pro hru pochopitelně toto darování není bez důsledků. Každý, kdo se vzdá některého pracně vybudovaného výběhu, dostane ze společné zásoby kartičku ZOO s hodnotami šest, pět nebo čtyři body.

Rychlejší hráči sbírají vyšší hodnoty, aby hra motivovala soupeře k dřívějšímu darování zvířat a tedy i k rychlejšímu konci celé partie. Ta se s novými kousky zvířat patřičně protáhne a tentokrát si opravdu stavbu zoo užijete se vším všudy. Pryč je blesková půlhodinová hrací doba, která se protáhne minimálně o patnáct minut. Náročnost na věk se samozřejmě novinkou nijak nemění.

Jenže to není zdaleka všechno, co rozšíření nabízí. Pokud máte ještě modré Aquaretto s delfínem na obalu, můžete si užít i nové varianty hry. V krabici Zooloretta XXL totiž najdete několik dílků jako rozšíření právě Aquaretta. V redakci však Aquaretto nemáme a žádný z redaktorů jej nehrál, proto zůstaneme pouze u zmínky, že i k této hře získáte nové způsoby partie.

Zpracování zůstává stejné, jako v základní hře. Všechna zvířata od sebe jsou k nerozeznání a ilustrace jsou stále poměrně roztomilé. Jedinou vadou na kráse pak je, že rozšiřující kartičky nejsou nijak označené. Jejich třídění po zamíchání se základní hrou je tak v podstatě nemožné.

Jedná se o rozšíření především pro ty, kterým se zdá základní partie Zooloretta příliš krátká. Ovšem myslete na to, že pokud nevlastníte také Aquaretto, připravíte se o velkou porci novinek v Zoolorettu XXL. V takovém případě doporučujeme nasměrovat své rozšiřovací chutě právě k tomuto vodnímu rozšíření. Aquaretto XXL přesto nabízí poměrně zajímavý způsob, jak si prodloužit své zážitky ve společnosti zvířat ze ZOO.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Schacht
IlustraceDesign/Main
VydavatelABACUSSPIELE, Rio Grande Games
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAnimals, Expansion for Base-game
MechanismySet Collection, Tile Placement
RozšířeníAquaretto, Zooloretto
RodinaDigital Implementations: Tabletopia, Game: Coloretto
Alternativní názvyЗоолоретто XXL

Více o hře.

Recenze: Zooloretto XXL – extra velké rozšíření?
Klady:

+ prodlouží hrací dobu
+ nový princip darování zvířat
+ nový smysl stavění zahrady
+ varianty pro majitele Aquaretta
+ vozíky pro hru dvou hráčů
+ se zvířaty se na všechny dostane
Zápory:

- žádné nové druhy
- pokud nemáte Aquaretto, přijdete o polovinu zábavy
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Expres Pošťák doručuje psaníčka