Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zum Kuckuck! – ptačí hnízdo

zum-kuckuck-01

Takové ptačí hnízdo musí být postaveno velmi poctivě. To ví každý správný pták, jenže Hedvika je kukačka. A kukačky hnízda samy nestaví, protože pro svá vajíčka hledají místa v cizích domečcích z větví.

Do kůže malých kukaček se budeme muset vcítit v nové deskové hře Zum Kuckuck! od společnosti HABA. Hru vytvořilo duo autorů Josep Maria Allué a Viktor Bautista i Roca. Jejich výtvor ilustrovala rozevlátým stylem Gabriela Silveira.

Hra dostala do vínku uníkátní belní ve vysoké plechové krabičce. To proto, že její spodní díl bude současně tvořit základ hnízda pro partii. Do něj hráči zamíchají a rozevřou kytici špejlí s barevnými konci na obou stranách. Každý z hráčů pak dostane několik (stejný spravedlivě rozdaný počet) plastových vajíček a hlavní dřevěná figurka kukačky začne hru vedle plánu.

zum-kuckuck-06

Ve svém tahu se všichni snaží vajíček zbavit. K tomu, aby ale mohl hráč umístit vajíčko do hnízda, potřebuje nejdříve vytáhnout správnou špejli. To je taková, která má stejnou barvu špičky nahoře i dole. Vtip je v tom, že hráči při vytahování vždy vidí pouze jednu část, zatímco druhá je ukrytá hluboko v plechovce.

Každé kolo na to má hráč tři pokusy. Kromě první je ale každá další volba omezena pouze na takové špejle, jejichž horní barva souhlasí se spodní špičkou předchozí vytažené špejle. Ať už hráčovo hledání skončí dobře nebo neúspěšně, vždy může všechny špejle vzít a horizontálně je rozmístit mezi ostatní špejle do vějíře. Tím začne opravdu vznikat ptačí hnízdo, které by v budoucnu mělo unést i nějaká ta vajíčka.

Jakmile se totiž hráči podaří najít správně na obou koncích zabarvenou tyčinku, může po jejich přiložení vzít jedno svoje vajíčko a pokusit se pro něj najít bezpečné místo v hnízdě. Pokud tam zůstane, je všechno v pořádku. Každé vejce, které ale z hnízda spadne zpět na stůl, si musí aktivní hráč vzít zpět. Pokud naopak nově nakladené vajíčko klese do nitra krabičky, nebude jej hráč lovit, ale místo toho si vezme jedno vejce od soupeře, který jich v danou chvíli má nejvíc.

zum-kuckuck-07

Hráči se tak všichni střídají, tahají tyčinky, vrací je zpět do hnízda trochu jinak a snaží se při tom vytvořit pořádné ptačí hnízdo. A to přesto, že to předtím nikdy nedělali. To ale nevadí, protože i neúspěch je krok kupředu. Vítězem se ale nakonec stane ten, kdo se jako první zbaví všech svých vajíček. Možná. Musí totiž ještě jako závěrečný tah umístit na vajíčka figurku kukačky. Teprve ten, komu se to podaří a figurka nespadne, může slavit.

Zum Kuckuck! je hra zaměřená především na děti. Středem celé zábavy jsou šikovné prsty. Není vůbec jednoduché neudělat chybu, neshodit vajíčko nebo jej naopak umístit na správné místo. A jako taková hra bude v dětech trénovat důležité kvality – trpělivost, přesnou motoriku a také taktiku (správný výběr místa).

Hra je přímým soubojem všech soupeřů. Hráči si ve svém tahu připravují hnízdo pro vlastní vajíčko, ale současně v případě neúspěšného tahu (kdy nepokládají nové vejce do hnízda) se snaží nenahrát ostatním k jejich úspěchu.

zum-kuckuck-09

Při tahání tyčinek je třeba mít ale pořádné štěstí. Špejlí je v krabičce dost, takže hnízdo se časem stává pevnějším a pevnějším. Jenže vajíček není také zrovna málo, takže děti zažijí při partii překvapivě hodně napětí.

Na krabičce se dočteme věkového doporučení od čtyř let. Hra je tak jednoduchá, že se s tímto číslem ztotožňujeme i my. Pro správné soupeření potřebují děti pouze znát barvy. Ze znalostí vlastně nic víc nepotřebují, ale přesto to není jen nějaká bezhlavá hra, jak už jsme před chvíli naznačili. Naopak má rozhodně smysl a dětem i něco dá. A to i během těch deseti minut, které jednotlivé partie trvají. To je tak akorát.

Zum Kuckuck! je hra, ve které se ptačí hnízdo neustále hroutí. Ale je to legrace, protože jak se kutálí vajíčka po stole, hráči si je musí vzít. A jsou tak vlastně trestaní za svoji nešikovnost. Právě hbité prsty a opatrnost jsou důležitou součástí úspěchu. Hra Zum Kuckuck! se dětem rozhodně líbí, ačkoliv dospělí z ní tak nadšení nebudou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJosep M. Allué, Víktor Bautista i Roca
IlustraceGabriela Silveira
VydavatelDevir, HABA
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Party Game
MechanismyStacking and Balancing
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D)
Alternativní názvyEl cuco Kiko estrena nido, Il cuculo cerca nido, Kiki Koekoek, Kikou le coucou, El niu del cucut, Zum Kuckuck!

Více o hře.

Recenze: Zum Kuckuck! – ptačí hnízdo
Zum Kuckuck! je zvuk, který přivolá kukačky. A ty nakladou vajíčka přímo do vašeho hnízda. Měli byste se tedy snažit a pořádně ho postavit. Hráči k tomu používají tyčinky, které vytahují z plechovky. Pro pokládání vajíček ale potřebují zachovat klid a mít šikovné ruce. Díky riziku pádu děti hra baví a jen tak neomrzí, pro dospělé ale nepředstavuje žádnou výzvu. Zum Kucuck! jsou úspěchem u dětí a rodiče by měli být rádi, že se jejich potomci zase něco nového naučí.
Klady:

+ plechová krabička
+ mikádo tyčinky vytváří hnízdo
+ napínavé pokládání vajíček
+ ještě figurka kukačky na závěr
+ hra trénuje děti
Zápory:

- náhoda při tahání tyčinek
- dospělé tolik nezaujme
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Take a Train – vláčky na prodej