Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zvířata na palubě – zachraňte stáda!

zvirata-na-palube-01

Dnes se Noe probudil a všechny překvapil. Pryč jsou prohlášení o párech a přežití všech druhů. Je na čase zachránit stáda! A ty, která budou rychlejší, mají větší šanci, že na ně vyjde uvnitř archy místo. Ale některým lidem se to nelíbí. Kdo za to co Noemu slíbil? A bude tohle jeho rozhodnutí konečné a nebo zase změní názor?

Do záchrany druhů promluvila nejistota. Přinesla ji sem dvojice designérů Ralf Zur Linde a Wolfgang Sentker. Hru vytvořili pod záštitou firmy Eggertspiele a s ilustracemi od Alexandera Junga. Jedná se o novinku roku 2016, kterou si do svojí stáje vyhlédla společnost Albi. O několik měsíců později se pak hra v překladu Jiřího Klumpara dostala na pulty obchodů.

V krabici se zvířátky nastupujícími do Archy pod dohledem Noeho najdou hráči v první řadě hromadu kartonových destiček. No a na nich co jiného než právě tato zvířátka a to i s číselnou hodnotou od jedničky do pětky udávající velikost. Z dalších kartonových dílů si hráči postaví svoje archy. Pokud by je ale spustili na vodu, asi by jim tam dlouho nevydržely. To proto, že zobrazují pouze jednu stranu lodi a slouží spíš jako zásobník pro destičky.

zvirata-na-palube-05

Právě takovou pololoď si každý hráč vezme k sobě, spolu s bílou vlajkou a jedním žetonem žrádla. Ve středu stolu pak vytvoří dobírací hromádku určitý počet destiček závislý na počtu účastníků. Z něj každý účastník dostane po třech dílcích, z nichž si ale může ponechat pouze jednu (postaví ji do své lodě) a dvě zbývající položí každý obrázkem nahoru do středu stolu, na takzvané shromaždiště. Společnou zásobu vytvoří zbývající žetony žrádla.

Na tahu má hráč na výběr jednu ze dvou akcí. Tou první taktickou variantou je možnost vzít skupinu zvířat, destiček ležících pospolu, a rozdělit je libovolně na dvě části. Za to navíc dostane jeden žeton jídla. Tím se snaží vytvořit si výhodnou výchozí pozici pro druhou akci, kterou pro něj celé kolo končí. Vezme si jednu celou skupinu zvířat a všechny položí do svojí archy.

V každém kole mezi předepsaným počtem zvířátek (13, 11, 9 pro 4, 3, 2 hráče) leží také jedna otočená obrázkem dolů, o které hráči nic neví. Jakmile si hráč vybere dílky, jeho účinkování končí, ale ostatní stále pokračují, střídají se a dále rozdělují. Ovšem při dosažení horního limitu pěti žetonů žrádla musí hráči začít vracet. Jinak ale jsou v dělení omezeni pouze počtem destiček.

zvirata-na-palube-07

Ovšem vzít si zvířátka není jen tak. Hráč na to musí být připraven, protože za každý získaný kus musí vrátit do společné zásoby jeden dílek žrádla. Hráč pak naznačí vztyčením bílé vlajky, že jeho aktivita je v daném kole u konce. Nejrychlejší hráč získá roli začínajícího hráče pro následující kolo.

Poslední hráč bez nových přírůstků ale dostane pouze jednu akci. Buď si vezme zvířátka, nebo v tomto kole vyjde naprázdno. Hráči pak doloží nové destičky na výběr a partie pokračuje dalším kolem. Tak se střídá kolo za kolem až do chvíle, kdy jeden z hráčů nasbírá alespoň deset zvířat. Nastává čas posčítat získané body. Bezcenné jsou druhy zvířat, od kterých má hráč právě dva exempláře. Osamocená zvířátka přináší hodnotu podle číslovky na destičce, zatímco u skupinky má každé rovnou hodnotu pěti bodů. Další jeden dostanou za každou zbývající destičku žrádla. Vyhraje ten, kdo nasbíral nejvíce bodů celkem.

Zvířata na palubě na začátku každého kola lehce připomenou populární Zooloretto. Hráči takticky bojují a vytváří si skupinky tak, aby se jim co nejvíce hodily. Zatímco v Zoolorettu tak plní vozíky, tady za začátku identitu všech (téměř) zvířátek znají a pouze se snaží vytvořit pro sebe vhodnou skupinku. I tady ale koketují s rizikem, že jim takové uskupení někdo jiný vyfoukne.

zvirata-na-palube-11

Každý od začátku má svoje favority, kterými chce archu naplnit. Tato zvířátka mají pro hráče nejvyšší hodnotu, protože čím více stejných stvoření, tím více bodů. Počáteční dílek už pro hráče určí směr, ale neméně důležitá je také skladba dílků ve společné zásobě. Ta je vytvořena náhodně z mnohem větší zásoby a někdy se prostě nezadaří. Myslete ale na to, že vybrat si odsud musí všichni. Velmi výjimečně se pak vyplatí takticky počkat, dostat se na poslední místo a nevzít si nic.

Hra je to velmi jednoduchá, jak je patrné z popisu pravidel. Naučí se ji všichni, ale taktiky v ní zase tolik nenajdou. Partie je více náhodná a to i proto, že vlastně nemáte jakoukoliv šanci ovlivnit volbu ostatních. A ti vám mohou zvířátka rozdělit jinak nebo vyfouknout. Hráči pak jsou postaveni před volbu menšího zla, ze kterého se snaží vytěžit co nejvíce bodů.

Na taktiku má zásadní vliv také jídlo. Hráči musí na začátku dělit, což jim vlastně zaručí, že v nabídce budou dostatečně malé skupinky a hra neskončí předčasně. Jídlo lze získat snadno, ale jeho počet je určující pro hráčovy možnosti.

zvirata-na-palube-08

Čím více hráčů se partie účastní, tím je tento efekt markantnější. A to přesto, že nabídka dílků se s počtem hráčů zvyšuje. Partie je rychlá, protože hráči se bleskově střídají na tahu s jasným cílem. I díky tomu se pak herní doba udrží pod třiceti minutami.

Aby to ale čeští hráči neměli jednoduché, objevily se v nabídce hned dvě hry s podobným názvem. Dnes tu máme Zvířata na palubě, ale aby se to nepletlo, vydala firma MindOK hru Zvířátka na palubu. Obě hry jsme otestovali a můžeme prohlásit, že se jedná o opravdu rozdílné hry. Pouze jejich názvy jsou matoucí.

Zpracování hry je určitě fajn. Velkým kladem pro celkový dojem jsou samotné archy, které vlastně ve hře ani nemusely být. Fungují ale výborně a určitě hráčům pomáhají ve vnímání jejich úkolu. Samotné téma je samozřejmě chabé. Noe a jeho zvířátka, to jsou už tradiční úniková slova, pokud si autor neví rady. Určitě šlo vymyslet něco zajímavějšího. Ovšem co je zase pro děti a rodiny zajímavější než zvířátka, že ano.

zvirata-na-palube-16

Zvířata na palubě jsou rodinnou pohodovkou, která vám spraví náladu. Nenabízí ovšem nic zásadně nového ani taktického, spíš boj s náhodou a soupeři. Na druhou stranu herní doba i bodování pozitivně ovlivňuje dojem a Zvířata na palubě pasuje do role další zvířátkové hry bez problémů vhodné na rodinné večery.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWolfgang Sentker, Ralf zur Linde
IlustraceAlexander Jung
Vydavatel999 Games, Albi, Ediciones MasQueOca, eggertspiele, G3, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Ludicus, Matagot, Pegasus Spiele, Piatnik, Stronghold Games, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAnimals
MechanismyI Cut, You Choose, Set Collection
RodinaAnimals: Alligators / Crocodiles, Animals: Apes / Monkeys, Animals: Camels, Animals: Elephants, Animals: Foxes, Animals: Giraffes, Animals: Hippopotamuses, Animals: Pandas, Animals: Rhinoceroses, Animals: Tigers, Animals: Turtles, Animals: Zebras, Religious: Noah and the Ark, Religious: The Bible
Alternativní názvyÁllatok a fedélzeten, Animal à bord, Animale la Bord, Animales a Bordo, De Ark is Vol!, Noa, Zvířata na palubě, Zwierzaki na pokład, 諾亞鬧方舟, 방주에 탈 동물들

Více o hře.

Recenze: Zvířata na palubě – zachraňte stáda!
Zvířata na palubě jsou takovou základní rodinnou hrou, která většinu svého fungování staví na náhodě. Dává ale hráčům alespoň pocítit taktické možnosti. Bojují především s nervy a rizikem, že jim cenné dílky vyfoukne někdo jiný. Rozdělování skupinek je zajímavé a stejně tak bodování založené na počtu zvířátek daného druhu. Zvířata na palubě jsou rodinnou hrou, která si stoupne do řady takových těch klasických her a tady se určitě dočká řady spokojených hráčů.
Klady:

+ dělení skupinky zvířat
+ zajímavé bodování
+ rychlé i ve více hráčích
Zápory:

- náhodné
- čistě rodinná hra (nic pro zkušenější)
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hrdina v kostce – recept na dobrodružství