Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zvířátka na palubu! – ani jedno kopýtko ven!

zviratka-na-palubu-01

Vor, to není žádný parník. Unese vždycky jen pár zvířátek. Ale protože všichni spěchají a chtějí se přepravit co nejrychleji, potřebují nějakého koordinátora. A koho jiného by mohli zvolit, než myšky? Jsou nejmenší, nejlehčí a vždycky se na palubu vejdou.

A s malými navigátory budou plánovat rozmístění zvířátek také hráči. Tahle novinka se jmenuje Zvířátka na palubu! (Zoowaboo) Vytvořil ji od prvního písmenka autor Carlo A. Rossi a to pod hlavičkou společnosti Pegasus Spiele. Pro lokalizaci si ji pak vybrala společnost MindOK a v češtině vyšla teprve nedávno v roce 2016 (původní vydání je rok 2009). Celá hra má pěkné zvířecí ilustrace od Anne Pätzke.

Hře ve žluté krabičce vévodí dřevěné figurky. Ty zatím hráči odloží stranou, vytvoří hromádku kartonových vorů (každý vypadá trochu jinak) a horní položí do středu stolu. Nad ní vytvoří hromádku žetonů vítězných bodů. Teprve nyní zamíchají balíček třiceti karet, deset z nich rozloží kolem plavidla a na každou z nich postaví odpovídající postavičku zvířátka.

zviratka-na-palubu-06

Pak už začíná samotná hra, do které hráči vstupují vybaveni dvojicí žetonů odpovědi – ANO a NE. Všichni současně se mohou rozhodnout, jestli má aktuálně postavený vor šanci unést zvířátka na odhalených kartách. Teprve když všichni hlasovali, mohou společně odhalit a porovnat své odpovědi.

Právě na základě tří možných výsledků se rozhodne, jak bude partie pokračovat dál. Rozhodnutí může být jednohlasné. V případě, že se opravdu všichni shodnou, musí hráči přidat (ANO) nebo odebrat (NE) jednu kartu z voru. Poté opět následuje hlasování a to až do chvíle, kdy hlasování nedopadne jednoznačně.

Nyní je na skupině hráčů, kteří si myslí, že je vor dostatečně velký, aby dokázali, že mají pravdu. Mají minutu odměřovanou přesýpacími hodinami, aby všechny figurky vleže naskládali do otevřeného prostoru voru. Musí důmyslně využívat prostor a kombinovat tělesné tvary všech zvířátek, aby měli vůbec šanci uspět.

zviratka-na-palubu-09

Podle toho, jestli se jim to podaří nebo ne dostane jedna ze stran vítězné body. Jejich počet je určený pořadovým číslem hraného kola. Jakmile zvířátka odplula, je na čase naplnit další vor v pořadí. Hráči tedy znovu odhalí plavidlo, vylosují deset karet a hlasují. Partie pokračuje až do chvíle, kdy je naloženo všech šest vorů. Nyní si hráči sečtou vítězné body, které získali svými správnými tipy v průběhu partie. Vítězem se stává ten, kdo má bodů nejvíce.

A po popisu pravidel už není žádný důvod zatajovat, že tahle hra je parádní zábavou pro děti. V první řadě už proto, že hromádka dřevěných zvířátek je provedena parádně. Obsahuje dokonce lišku a prasátko! Jedno vedle druhého tu má svoje důležité místo.

Hra jako taková otestuje, jak mrňousové umí riskovat. Odhad je jedna věc, ale nikdy ten prostor nelze vytipovat úplně přesně. Tedy v prvních partiích. Postupně si hráči osvojí a zpřesní svoje vnímání, takže hra začne být přesnější a také vyrovnanější. Tady pak nastává teoreticky moment, kdy se ohraje. Jakmile totiž všichni znají sestavy a vzájemné kombinace zvířat, přestanou dělat chyby. A to se pak těžce hledá vítěz. Naštěstí tahle situace jen tak nenastane, protože kombinací deseti zvířátek a šesti vorů je opravdu přehršel. Je to ale pouze teorie, protože my se s ní nesetkali ani po odehraných dvaceti partiích. I tak ale platí, že s opakovaným hraním se ve hře i odhadech děti prostě zlepší a budou těžkými soupeři nováčkům.

zviratka-na-palubu-13

Šest kol zaručuje, že hra bude vždycky podobně dlouhá. A plnění voru zvířátky se příliš neliší ani napříč různými počty. S menšími skupinami je samozřejmě vyšší pravděpodobnost, že se hráči shodnou a tedy budou muset upravovat počet zvířátek, ať už nahoru nebo dolů. Naštěstí autor myslel i na situaci, kdy by dokola hráči volili NE. Po třech opakováních je třeba kompletně nahradit sadu karet.

Partie je napínavá a kromě správného odhadu prověří také skládací schopnosti hráčů. Všichni musí být šikovní, protože se čas od času určitě dostanou do situace, že budou jediným hráčem s odpovědí ANO a budou tedy muset skládat figurky. Jejich tvary jsou zvoleny výborně, takže do sebe různě zapadají.

zviratka-na-palubu-17

Zvířátka na palubu! je výtečnou dřevěnou zábavou. Děti se u ní skvěle pobaví a překvapivě si ji užijí i dospělí. Správná odpověď totiž není zřejmá z prvního pohledu, protože sestava zvířátek je pokaždé trochu jiná stejně jako tvar voru. Hráč musí svoji pravdu dokázat, takže potřebuje být i trochu šikovný. Chytrá kombinace mechanik dělá z této hry velmi příjemné překvapení a jasný hit dětských stolů. Tak šup: Hráči, na palubu!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCarlo A. Rossi
IlustraceAnne Pätzke, Gabriela Silveira
VydavatelCompaya.hu: Gamer Café Kft., Competo / Marektoy, Egmont Polska, Lautapelit.fi, Matagot, MINDOK, Pegasus Spiele, Rio Grande Games, Selecta Spielzeug, TWOPLUS Games, Vennerød Forlag AS, Zhiyanjia
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game, Nautical, Real-time
MechanismyBetting and Bluffing, Push Your Luck, Team-Based Game
RodinaSeries: Pegasus Children's Games (Matagot)
Alternativní názvyTutajra fel!, Tutajra fel!, Vlotte Vrienden, Zoobaloo, Zvířátka na Palubu!, Zwierzaki na tratwie, 動物泛舟

Více o hře.

Recenze: Zvířátka na palubu! – ani jedno kopýtko ven!
Zvířátka na palubu! je hrou s dřevěnými figurkami, které se budou vždy snažit dostat na volný vor. Jenže je na hráčích, aby určili, jestli se tam všichni vejdou. Právě tento správný odhad může být základem zisku nějakých bodů. Svůj správný tip ale hráč musí dokázat a položit figurky na vor tak, aby se mohly bezpečně plavit dál. Hra je to zábavná a tvoří výzvu hlavně pro děti. Zabavit ale umí i rodiče. Zvířátka na palubu! bude jedním z hitů dětských her pod stromečkem.
Klady:

+ moc pěkné zpracování pro děti
+ riskování i šikovnost
+ variabilní
+ hráči musí tipovat
+ pobaví i starší
+ s počty hráčů není problém
Zápory:

- hráči se učí a zkušenější mají výhodu
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Gold Nuggets – zlatá horečka