Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Rozhovor s Janem Diveckým o karetní hře Fluxx

Dnes tu máme na rozhovor pana Jana Diveckého, který mluví jménem firmy MWE. Ta je u nás oficiálním distributorem originálních her od firmy Looney Labs. Především hovoříme o vynikajícím karetním Fluxxu, ale v sortimentu najdeme například i dětský Aquarius. Zcela z jiného soudku pak jsou Pyramidky (Treehouse), kterým se však budeme věnovat ve zvláštním článku i ve zvláštním rozhovoru.

Co si tedy na nás Looney Labs, potažmo MWE, v příštích měsících chystá a na co se můžeme těšit? Snad napoví následující rozhovor.

1) Jak jste se o hře Fluxx dozvěděl a co vás vedlo k tomu, ji u nás distribuovat?

Ke hrám Fluxx jsem se dostal přes pyramidky Treehouse, jiný produkt americké firmy Looney Labs.

2) Čím je podle Vás Fluxx nejzajímavější?

Myslím, že geniální je nápad umožnit hráčům během hry měnit cíl hry. Velmi se mi líbí metoda skládání cílů ze dvou vyložených karet. A pak mě, z profesionálního zájmu, baví sledovat vývoj hry. Cilování grafiky, začlenění negativních karet (tzv. Strašáků), rozšíření balíčku karet. Výběr tematiky pro jednotlivé verze.

3) Fluxxu je již hodně verzí, většina je k dostání prostřednictvím Vaší firmy MWE. Přitom je každý Fluxx jiný díky odlišným akčním kartám i kartám cílů. Která verze je Vaše nejoblíbenější a proč?

Asi vás zklamu. Nemám jednoznačného favorita. S dětmi hrozně rád hraji EcoFluxx. S nejmenším synem se zatím ani nenamáháme s plnohodnotnou hrou a vrháme se rovnou na Fluxxeso – výbornou variantu pexesa, hranou s fluxxovými kartami. Jako fanoušek Monty Pythonů nedám dopustit na Monty Python Fluxx s artušovskou tematikou. Zombie není můj šálek čaje. Nejčastěji asi hrajeme klasický Fluxx. Čistě jako nápad se mi nejvíc líbí Marťanský Fluxx a už se těším na ohlášenou novinku – Pirátský Fluxx.

4) Jednotlivé balíčky Fluxxu lze také kombinovat dohromady. Jaké s tím máte zkušenosti a co to do hry přináší nového? Jedno z kouzel Fluxxu je rychlost partií, nemá to na ni negativní vliv?

Kombinovat balíčky jde, karty mají stejný rub, ale nevím, proč by to někdo dělal. Dnes má každý balíček sto karet a to bohatě stačí. Navíc kombinace smaže kouzlo zvolené tematiky. Kombinovat má smysl maximálně základní hra s jednou jinou verzí. Ale sám bych to nikomu nedoporučoval.

5) Komu byste hru Fluxx doporučil?

Řeknu to obráceně. Jsou typy hráčů, kteří se na Fluxx nehodí. Pokud vám vadí rychlé změny situace, obraty, kdy už jste skoro vyhrál a najednou jste opět na začátku, pokud vám vadí interakce mezi hráči, tak Fluxx nehrajte. Grafika karet je velmi názorná, ale hráč musí kartám rozumět. Takže (s výjimkou Fluxxesa) musí umět číst. A pokud chce hrát plynule bez koukání do překladu, který nabízíme, měl by vládnout základní angličtinou.

6) Slyšeli jsme, že jednáte o české verzi Fluxxu. Jak jsou tato jednání daleko?

Česká varianta je otázkou licence. Pracujeme na tom. Looney Labs jsou velmi vstřícní, ale v současné době se věnují finalizaci starších projektů. My zatím testujeme různé drobné úpravy, protože ne vše lze snadno přenést. Byli bychom rádi, kdyby nešlo jen o překlad, ale o skutečnou lokalizaci, včetně úpravy některých karet. Těžké budou debaty nad výběrem varianty. Kromě toho máme své vlastní sny a nápady, které si zatím necháme pro sebe.

7) Kdo vymyslel překlad karet Keepers a Creepers jako Pašáci a Strašáci? Je to originální a vtipné zároveň.

Překlady karet i pravidel má na svědomí Olga Richterová, jeden z volného a dobrovolného spolčení lidí, kteří nám s hrami pomáhají. Mezi námi, Strašáci jsou vynikající nápad. S pašáky mám pořád trochu problém. Pokud vás napadne něco jiného, sem s tím (a neříkejte správňáci, ani dobráci – to už jsem zavrhli kdysi dávno…). Diskuse k Fluxxu se vede například na Facebooku.

8) Nevíte, jestli se neplánuje nová verze Fluxxu, který má již nyní podtitul 4.0? Nebo nějaká jiná tematická varianta?

Kromě již zmíněného pirátského Fluxxu se ještě hovoří o druhé mutaci pro „dospělé“. Po zakouřeném konopném Fluxxu (Stoner Fluxx) by to měl být upitý Fluxx s alkoholovým oparem.

9) Firma Looney Labs nabízí i mnohé další hry. Zatím z nich distribuujete Aquarius a párty hru Klíčník a zrádce. Máte v plánu rozšířit nabídku o další hry?

Bereme průběžně vše od Looney Labs. Ale klíčové jsou pyramidky a Fluxx. Vše ostatní jsou jen doplňky.

10) Hrajete i nějaké jiné deskové hry? Jaké jsou vaše nejoblíbenější?

Hrajeme velmi často. S rodinou i přáteli. Jsem nadšenec do pyramidek, rád zkouším stále nové věci. Kromě dnes už klasických věcí (Carcassone, Osadníci) si rád zahraji například Agricolu, Tikala, Ticket to Ride, Pandemic, Keltis. Snažím se k hrám vést také děti a průběžně je zásobuji například solitéry od SmartGames. Asi nemám jednoho favorita. Ale pokud něco, tak asi Planetky, jak říkám pyramidkovým Binary Homeworlds.

Děkujeme za Váš čas.

Potěšení na mé straně…

Tým serveru DeskoveHry.com.

Rozhovor s Janem Diveckým o karetní hře Fluxx
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Jaké deskové hry na Vánoce pro děti od 7 let v roce 2021