Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 10´ to kill – staňte se nejlepším zabijákem

Crrrrr! Crrrrr!

„Ano, rozumím, považujte naši věc za vyřízenou. Odstranit tu drzou králičici, co se skrývá v centrální nemocnici, toho podlého účetního, co si myslí, že ho ochrání kněžské roucho, i tu podlou papoušici, co nás zradila. A díky za upozornění, na pana Tygra si dám pozor. Jo, koukám, že ty chlupaté gorily se na ulici nějak rojí.“

Ve hře 10´ to kill se stáváte jedním se zabijáků, který má za úkol pro svého zaměstnavatele eliminovat nepohodlné osoby. Ale pozor, po městě šmejdí policisté a navíc máte konkurenci – další zabijáky, kteří sice mají své vlastní cíle, ale odstranit někoho, kdo jim poleze do zelí, se jim vždycky hodí. Vaším úkolem není jen odstranit své 3 cíle, ale také zbavit se nechtěné konkurence.

Hra je pro 2–4 zabijáky ve věku od 14 let a doba akce je uváděna okolo 10 minut.

10´to kill - obsah krabice

Co najdete v krabici

V menší krabici je toho poměrně dost. Kromě pravidel v angličtině a francouzštině tady naleznete 16 dílků města, 16 kartiček postav a k nim 16 kartonových figurek, nápovědní kartu a žetony pro označení vašich zabijáků.  Všechny díly jsou ze solidního kartonu a ilustrace jsou nápadité – jednotlivé postavy představují personifikována zvířata – pan Tygr v obleku, motorkář Panda, poslíček s pizzou Krokodýl či policisté Gorily s poručicí Hyenou.

10´to kill - žetony obyvatel      10´to kill - pole města    10´to kill - postavy

Jak se to hraje?

Na začátku hry sestavíte hrací plán – město z 16 dílů, jednotlivých městských bloků a na každé pole se postaví jedna figurka postavy. Následně dostane skrytě každý z hráčů 1 žeton postavy, který představuje jeho zabijáka a tři žetony jeho cílů. Hra může začít.

10´to kill - začátek pro 4

Hráči se střídají po tazích. Ve svém tahu můžete provést dvě akce ze tří: přesunout libovolnou postavu včetně policistů na jiné pole města, zabít nějakou osobu nebo pomocí policisty vyšetřovat osoby ve městě. Akce můžete opakovat, kromě zabití, které můžete provést ve svém tahu pouze jednou.

Každý zabiják má k dispozici 3 zbraně – dalekonosnou pušku, kterou střílí z pole označeného zaměřovacím křížem na všechna pole v řadě, revolver, kterým střílí na sousední pole, a nůž, kterým zabíjí v davu.  Při zabíjení musí ctít základní pravidla – střelnou zbraň nesmí vytahovat, když jej někdo vidí = je s ním na poli. A samozřejmě jej nesmí vidět policista.

Poté, co je někdo zabit, se na pole umístí vyšetřující policista a ostatní osoby s z něj rozprchnou. Ještě předtím se nahlas vyjmenují všichni podezřelí. Následně se ostatní hráči snaží zjistit, kdo spáchal zločin, aby ho mohli nechat zatknout, nebo dokonce zabít. Takže nejde jen o to zabít své cíle, ale také zjistit, kdo je konkurence, a odstranit ji.

Pokud je váš zabiják zajat nebo zabit, tak pro vás hra nekončí, můžete dál hrát, pohybovat postavami a snažit se zatknou ostatní hráče – jen už nesmíte zabíjet.

Hra končí, když někdo zabije svůj 3. cíl (dohrává se kolo) nebo jsou všichni zabijáci mrtví či zatčení.

Na konci hry se počítají body prestiže pro jednotlivé zabijáky. Pokud jste živí a na svobodě, dostanete 2 body, za každý zabitý cíl 1 bod, za zatčení cizího zabijáka 1 a za jeho zabití 3 body. Pokud omylem zabijete nevinného, pak  -1 bod.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBenoit Bannier
IlustracePauline Detraz
VydavatelArclight Games, La Boîte de Jeu, Dude Games, funbot, Rebel Sp. z o.o., Zacatrus
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(14 voters)
KategorieAnimals, Bluffing, Deduction, Murder/Mystery
MechanismyAction Queue, Memory, Modular Board, Player Elimination, Secret Unit Deployment
Rozšíření10' to Kill: Expansions, 10' to Kill: Promo Santa character
RodinaComponents: Standees, Crowdfunding: Kickstarter, Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvy10 minut, 10 Minuten Killer, 10ミニッツ トゥ キル 完全日本語版

Více o hře.

Recenze: 10´ to kill – staňte se nejlepším zabijákem
Všechny hry (ve 2, 3 i 4 hráčích) probíhaly stejně. Chvíli se pohybovalo figurkami a pak se někdo odhodlal k vraždě. V tom okamžiku se jej ostatní pokusili zatknout, což se jim dost rychle podařilo. Prostě to jen zkoušíte a ono to celkem rychle klapne. Ve chvíli, kdy je vyřazeno více hráčů, se celá hra ještě zrychlí, protože vyřazení hráči nemají na práci nic lepšího, než to zkoušet, a vlastně už jim ani o nic nejde. Ani u jedné hry se nepodařilo nikomu zůstat na konci nezatčený. Nápad mi přijde dobrý, ale myslím si, že by bylo potřeba dotáhnout a vyvážit mechaniky.
Klady:

+ nápad
+ jednoduchá pravidla a krátká herní doba
+ grafika a celkové provedení
Zápory:

- hra vyžaduje rovnoměrně zkušené hráče
- ve hře je velké procento náhody
- za neúspěšné zatčení není žádný postih (lze to jen za akci zkoušet)
- nedotažené herní mechaniky
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Stíny – když svítí sluníčko