Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pán prstenů Putování po Středozemi – o Frodovi a Prstenu bez Froda a bez Prstenu

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-34

Stínové přízraky jsou nám na stopě. Jejich stopařské schopnosti jsou neuvěřitelné. Udělal jsem všechno, co je v mých neskromných hraničářských dovednostech. Možná si hobiti nedávají tak dobrý pozor a neuvědomují si nebezpečí, které se za námi žene na kopytech koní, jež neznají únavu. Pronásledovatelé, kteří nikdy neslyšeli o slitování. Prstenové přízraky.

O strastech hrdinů, kteří se vydali zachránit Středozem, nám povypráví autorská dvojice Nathan I. Hajek a Grace Holdinghaus. Celý produkt dostal jasné jméno Pán Prstenů: Putování po Středozemi a vyšel v produkci Fantasy Flight Games. Jedná se o horkou novinku, která se současně objevila také na českém trhu a to v kompletní lokalizaci ADC Blackfire.

Nejedná se zdaleka o žádného drobečka, což naznačují už rozměry krabice. Uvnitř na hráče čeká taková ta klasická sestava kartonových dílků mapy, karet a žetonů. Kromě toho ale je nezbytnou komponentou aplikace, kterou si musíte nainstalovat na mobilní telefon nebo Android. Právě tento program bude řídit průběh celé partie od začátku do konce, stejně jako u Panství hrůzy. Tato horrorová hra sloužila jako předloha.

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-04

A už samotná příprava probíhá s pomocí aplikace, protože hráči zde volí nejen obtížnost a konkrétní kampaň, ale především si ze šesti dostupných hrdinů každý vybírá toho svého a přiřadí mu roli ve skupině. S postavou se pojí samozřejmě také karta a startovní předměty, které jsou předepsané obrazovkou, ale především sada čtrnácti dovedností (obecné, ale si specifické pro postavu či roli) plus jednu slabost. Pouze startovní dovednost zůstane vyložená, zatímco ostatní vytvoří balíček.

Je třeba ale také pamatovat na mapu, která se skládá z různě tvarovaných dílů, každý je pak rozdělený šedými liniemi na menší části. Její podobu určí hráčům také obrázek na mobilním zařízení. Stranou pak ještě musí hráči připravit zásobu ostatních karet a žetonů. Později v kampani je pak samozřejmě situace jiná a například některé karty už hráči mají svoje. Ale to už bychom opravdu hodně předbíhali.

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-01

Každý z hráčů zodpovídá za svoji figurku, se kterou se může pohybovat po plánu a případně i prozkoumávat neobjevené (ale už přiložené) prostory. Využije k tomu v každém kole dva akční body. Na obsah a případné důsledky průzkumu se rovnou musí zeptat aplikace, ale dostane za svoji odvahu také odměnu. Na mapě se postupem času budou objevovat i jiné žetony, které jsou něčím pro hráče zajímavé a to především z hlediska postupu příběhem. A prostředí samotné se v důsledku různých efektů může rozšiřovat o nové destičky.

Ale dřív nebo později se v prostoru společenstva objeví také nepřátelé a nastane čas vyzvat příšery k boji. To je také poslední akce, kterou hráči mohou z nabídky zvolit. K útoku vždy hráč potřebuje předmět, který použije a potom provede bojový test. Musí tedy otočit ze svého balíčku dovedností tolik karet, kolik mu předepisuje jeho úroveň dané dovednosti. V levém horním rohu pak může najít symbol úspěchu, který je vždy dobrou zprávou. Ale pouze pokud jich je dostatek, byl boj úspěšný.

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-10

Ostatně testy se ve hře nedělají zdaleka a jen kvůli boji, ale třeba, i když hledají nebo se snaží provést nějakou více specifickou aktivitu. Pokaždé to ale probíhá stejně, jen hodnota schopnosti na kartě hrdiny je použita jiná.

Když všichni účastníci měli šanci přiložit ruku ke společnému dílu, nastává čas na fázi pro nepřátele. I oni se samozřejmě na pokyn aplikace umí pohybovat a to většinou ke konkrétní postavě. Následně může temnota zasít do srdcí hrdinů strach, ale to se děje pouze na pokyn aplikace. Ostatně právě program řekne hráčům také, pokud na ně některý z nepřátel útočí a rovnou určí i sílu I zde probíhá obranný test jménem hrdiny, který tak může zabránit některým zraněním.

Na konci kola si hráči vezmou zpět použité karty dovedností a dokonce si mohou i jednu připravit jako následující. Jak partie pokračuje, zvyšuje se v aplikaci ukazatel hrozby a s ní se zvýrazňuje i nebezpečí. Hrdinové při tom před sebou mají vždy jasně daný úkol, který jim aplikace znázorňuje. Pokud se jim ho podaří splnit, mohou slavit. Ale bez ohledu na výsledek postupují dále příběhem i v případě prohry, pouze nebudou mít takové výhody na konci partie.

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-05

Putování po Středozemi je famózní kooperativní hrou, která využívá ty nejlepší prvky a především zkušenosti vývojářů s tímto žánrem. Využití aplikace je naprosto skvělé a ohromně navyšuje znovuhratelnost, včetně odlišného rozložení mapy. Spousta úkolů a momentů se v partii liší, i když hrajete stejnou kampaň znovu dokola. Pouze ty hlavní úkoly zůstávají stejné, proto máte neustále nutkání si zahrát zas.

Ohromně silné je ale také téma, což se na druhou stranu dalo docela očekávat. Licence Pána prstenů neztrácí nic na své hodnotě pro hráče, kteří v srdci stále chovají už téměř dvě desetiletí staré filmy.

Příběhy se netočí kolem prstenů, ale přesto sledují oblíbené postavy. Potkáme tu Aragorna, Gimliho, Legolase, ale i hobitího Bilba. Každý je svůj, se specifickými dovednostmi. Navíc sestava balíčku a jeho efekty pro hru jsou skládané z několik dílů a díky tomu i zde je zážitek často dost odlišný se změnou hrdiny. Na druhou stranu příběh už tak kvalitní není a především z pohledu LoTR fanouška nedává smysl ani setkání této sestavy hrdinů.

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-17

Z časového hlediska se jedná samozřejmě o náročnou zábavu. Kampaň vyžaduje investici napříč několika seancemi, což může být pro některé herní skupiny problém. Ukládání je řešené intuitivně v aplikaci a jednotlivé příběhy se často pohybují kolem devadesáti minut. Je zde obecně hodně bojů s příšerami, což hráčům dělá více vrásek.

Velkou výhodou je rychlost přípravy. Může za to trochu aplikace, díky které nemusíte přemýšlet. Právě mobilní zařízení současně znamená výrazné snížení počtu komponent, které by jinak sloužily čistě variabilitě a řízení některých fází. Ty jsou nově reprezentované algoritmy a to funguje skvěle. Obecně si implementaci aplikace do této hry užíváme a vůbec nás to neruší. Právě naopak hudba přispívá ještě hlubšímu zážitku.

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-23

Partie není jednoduchá. Jsou tu bitvy, ale především skupině běží čas. Jeho přírůstky jsou odvislé od stavu partie a tempo je opravdu razantní Jedinou útěchou tak bývá, že ani porážka neznamená Game Over.

Hra sdílí mechanismy s Panstvím hrůzy, které jsme si opakovaným hraním také zamilovali. Tentokrát totiž v krabici vůbec nevystupují kostky a místo nich čeká na hráče losování karet a plnění testů s jejich pomocí. Někomu to může připadat lepší, ale náhody je zde stále dost. Na druhou stranu úpravou balíčku a vyložením horní karty pro další kolo je tu alespoň nějaká možnost ovlivňovat, jak první test dalšího kola dopadne.

pan-prstenu-putovani-po-stredozemi-30

Putování po Středozemi není levná koupě. Možná i proto rádi uslyšíte, že za tu útratu stojí! Hra nabízí prožití zcela nezávislého příběhu, kterému ale nechybí známé postavy. Partie je plná prozkoumávání a bojů, ale když už vás to přestane bavit, je snadné hru sbalit a jít domů. Prožitek vám umí zkazit snad jen řada chyb v překladu. Pán prstenů: Putování po Středozemi je příkladem, jak by úspěšné spojení deskové a digitální hry mohlo fungovat. Putování po Středozemi  má opravdový potenciál a těšíme se, co se na nás chystá.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNathan I. Hajek, Grace Holdinghaus
VydavatelFantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Delta Vision Publishing, Galápagos Jogos, Geekach Games, Hobby World, Korea Boardgames, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 5
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(13 voters)
KategorieAdventure, Exploration, Fantasy, Fighting, Miniatures, Novel-based
MechanismyCampaign / Battle Card Driven, Cooperative Game, Deck, Bag, and Pool Building, Map Addition, Modular Board, Role Playing, Scenario / Mission / Campaign Game, Solo / Solitaire Game, Stat Check Resolution, Variable Player Powers
RozšířeníThe Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth – Dwellers in Darkness Figure Pack, The Lord of the Rings: Journeys in Middle-Earth – Hunt for the Ember Crown, The Lord of the Rings: Journeys in Middle-Earth – Poison Promise, The Lord of the Rings: Journeys in Middle-Earth – Scourges of the Wastes Figure Pack, The Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth – Shadowed Paths Expansion, The Lord of the Rings: Journeys in Middle-Earth – Spreading War Expansion, The Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth – The Haunting of Dale, The Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth – Villains of Eriador Figure Pack
RodinaAuthors: J.R.R. Tolkien, Category: Dungeon Crawler, Components: Digital Hybrid – App/Website Required, Components: Miniatures, Mechanism: Campaign Games, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyA Gyűrűk Ura: Utazások Középföldén, Der Herr der Ringe: Reise durch Mittelerde, Pán prstenů: Putování po Středozemi, Le Seigneur des Anneaux: Voyages en Terre du Milieu, O Senhor dos Anéis: Jornadas na Terra Média, El Señor de los Anillos: Viajes por la Tierra Media, Il Signore degli Anelli: Viaggi nella Terra di Mezzo, Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie, Властелин колец: Странствия в Средиземье, Володар Перснів. Пригоди в Середзем'ї, 魔戒:中洲征途, 반지의 제왕: 가운데땅 여정

Více o hře.

Recenze: Pán prstenů Putování po Středozemi – o Frodovi a Prstenu bez Froda a bez Prstenu
Můžeme s radostí prohlásit, že Pán prstenů: Putování po Středozemi není jen Panství hrůzy s jinými obrázky. Hra je opravdu odlišná, ačkoliv se v důsledku liší pouze v nenápadných změnách. Samotná hratelnost ale nebyla rozbitá už tenkrát a stále umí být skvělá. Hra vás baví, musíte spolupracovat jako tým hrdinů a všechno je to napínavé až do konce. Navíc na hrdiny čeká sladká odměna, kterou si mohou vzít do dalších dobrodružství. My jsme z Putování po Středozemi docela nadšení. Ačkoliv se dají nalézt nějaké mouchy, na díle s takovýmito ambicemi a rozměry je to pochopitelné. I tak ale je to hra výtečná pro většinou zájemců.
Klady:

+ populární svět
+ atmosféra
+ znovuhratelnost
+ rychlá příprava
+ kampaň
+ dobře řešené ukládání
+ aplikace má smysl
Zápory:

- nedostatky v překladu
- cena (není jednoduché na hře nalézt jinou chybu)
- ne každému bude vyhovovat nový způsob řešení testů
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kniha Kdo je pachatel?