Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chupacabra – přežít noc

chupacabra-01

V Mexiku se bojí spousty věcí, ale jedna je přesto mnohem strašidelnější, než všechny ostatní dohromady. Když tohle bezsrstnaté ostnaté stvoření uvidíte, pravděpodobně už je pozdě začít utíkat. Jeho hlad po mase a krvi je neukojitelný a cokoliv se mu postaví do cesty, to se z dlouhého života těšit nebude.

No a teď jste na hranicích s Mexikem byli ponecháni sami vy. A více než vzdálené drogové kartely vám dělá osamotě starosti právě čupakabra. Přesně tuhle nevděčnou roli si pro vás připravil autoři David Blanchard, Brian Frodema a John Jacobsen s pomocí firmy Steve Jackson Games. Vytvořil totiž hru Chupacabra: Survive the Night, která vznikla v roce 2012 a my v ruce držíme její druhou edici.

Malý váleček s hrou je uzavřen do svého prodejního balení. Z plastového vězení jej určitě rádi osvobodíte a kromě krabičky na vás vypadne také trojice kostek. Balení je provedeno v kruhovém kartonu a uzavřené plastovým víčkem. Hráči vezmou sadu 24 kostek, které zde najdou, a rozdají každému z účastníků šest kusů. Každá taková kostka má šest stran – jednu s čupakabříma očima a také úlovky (slepice, koza a kráva).

chupacabra-03

Všichni hráči použijí své kostky ve stejnou chvíli, hodí a podle výsledku je rozdělí na skupiny. Chupacabry každého hráče budou lovit potravu, zatímco všechna ostatní zvířátka vytvoří stáda (nebo hejna). Od začínajícího hráče se postupně dostanou k útočné možnosti všichni. Ten, kdo žádnou čupakabru ve výsledcích nemá, se musí pouze vzdát tahu.

Na začátku útoku si hráč vybere jednoho soupeře, na kterého se jeho monstra vrhnou a poté také konkrétní stádo, na nějž zaútočí. Pro úspěch musí být dostatek útočníků, aby přemohli svoje oběti. Čím větší stvoření to je, tím těžší je jej ulovit. To znamená, že zatímco slepice zvládne jedna čupakabra dvě, krávu už musí napadnout v týmu. Při souboji koza versus čupakabra jedna na jednu vyhraje také ozubená příšera. Hráč ale nikdy nesmí zaútočit na stádo větší, než na které jeho stvůry stačí. Čas od času lze také hodit jen samé čupakabry. V takové chvíli se nechají pobláznit skupinovým chováním a jsou schopné ulovit libovolně velkou skupinu zvířat (hráč si může vybrat).

Svoje úlovky – sežrané kostky – si hráč vezme a v příštím kole je může použít ve svůj prospěch. Hází tedy více kostkami, má vyšší šanci získat čupakabry, ale může také připravit lepší hostinu ostatním. Jakmile někdo přijde i o svoji poslední kostku, ihned je vyřazen z partie. Hráči si navzájem loví kostky až do chvíle, kdy zůstane pouze jeden poslední z nich. Ten se stává vítězem.

chupacabra-04

Chupacabra je šílenou kostkovou hrou, ve které nejde o nic jiného než být šťastnější a přežít déle než ostatní. Hráči mají omezený počet zvířat, která mohou na smrt poslat místo sebe. A jakmile jim kostky dojdou, jejich boj o život končí.

Naštěstí si ale mohou opatřit i další zvířátka, protože mají každý svůj ochočený tým čupakaber. Jenže ty nejsou k dispozici v každém kole. Hráč tak potřebuje pořádnou dávku štěstí, aby hodil svými kostkami co nejvíce lovců. To je hlavní cíl, ačkoliv současně těmi neúspěšnými poskytují cíl svým soupeřům. S tím ale také jsou v riziku ze ztráty kostek.

Hra je to samozřejmě velmi náhodná. Jediné, co samotní hráči mají možnost ovlivnit, je výběr stád. Výsledek jejich útoku je dopředu znám, ale důsledek je pokaždé trochu jiný. Kromě toho, jaká zvířata uloví, rozhodují hráči hlavně o tom, kterému soupeři uškodí. To je také hlavní prvek rozhodování, protože hra je opravdu velmi konfliktní.

chupacabra-06

Kromě toho všeho, co už bylo jmenováno, je hra ale především rychlá. Partie jsou obvykle otázkou nějakých deseti minut a na tomto prostoru umí pobavit. Nesmíte ale mít negativní postoj ke kostkám a jejich síle rozhodnout o vašem vítězství či prohře. Čím více hráčů se partie účastní, tím více cílů je na výběr a také lepší šance na úspěšné využití všech svých příšer. Pokud už ale jednou o nějaké kostky přijdete, je těžké (ovšem ne nemožné) se do partie vrátit. Hráči mají větší sílu, ale mohou také mít smůlu.

A pak tu je zpracování. Co byste mohli čekat nového u hry, která je vlastně jen o kostkách a nic jiného neobsahuje? Tak v první řadě malé kulaté balení je fajn. Ale co bychom chtěli opravdu zdůraznit, jsou svítící kostky! Nejlepší zážitek tak budete mít z partie, pokud si ji zahrajete večer potmě!

chupacabra-07

Chupacabra je čistá kostkovka. Nenabídne vám žádnou možnost ovlivňovat výsledek či svoje vítězství. Naopak ale můžete ovlivnit osudy ostatních, protože jim berete kostky. No a kdo nemá kostky, ten je vyřazen. Chupacabra je bláznivou a rychlou kostkovou hrou, což už samo jasně naznačuje cílové publikum.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDavid Blanchard, Brian Frodema, John Jacobsen
IlustraceAlex Fernandez (I)
VydavatelBlack Monk, Edge Entertainment, Haywire Group, Steve Jackson Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieDice, Horror
MechanismyDice Rolling
RodinaComponents: Dice with Icons, Components: Glow in the Dark, Creatures: Chupacabras
Alternativní názvyChupacabra, Chupacabra: Przetrwaj noc

Více o hře.

Recenze: Chupacabra – přežít noc
Chupacabra dá hráčům do ruky kostky a řekne jim „lovte!“. A tak se do sebe pustí. Jenže kromě symbolu titulní čupakabry jim může padnout také některé ze zvířat. Tím pak pomáhají soupeřům a vytváří cíle, které lze lovit. Hra je čistě náhodná, ale hráči útočí jeden na druhého a v tom je ukrytá zábava. Tu ještě umocní svítící kostky. Celkově tak je Chupacabra příjemnou zprávou, pokud si chcete odpočinkově hrát s kostkami.
Klady:

+ rychlá kostkovka
+ sami vybíráte, na koho zaútočíte
+ svítící kostky
+ malé balení
+ fajn zábava pro správnou cílovou skupinu
Zápory:

- náhoda je zásadní
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mlsné myšky – o kočkách a myších