Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Galaxy Trucker Nejnovější lodě

galaxy-trucker-nejnovejsi-lode-09

Byl jsem pánem galaxie. Chvilku jsem měl všechno, po čem jsem toužil. Porazil jsem všechny piráty a měl vesmírných kreditů, že jsem se v nich mohl koupat. Jenže pak přišli noví rekruti. Měli modernější lodě s technikou, o které se mi mohlo jen zdát. Moje loď nebyla ani tak rychlá, ani se neuměla rozdělit a už vůbec neuměla letět pozpátku. Souboj byl rychlý a jeho výsledek devastující. Nezbylo mi nic.

Je na čase vzít na sebe kůži poraženého kapitána a z beznaděje vykřesat novou šanci. Postavit novou loď a vyrazit znovu dobít celý vesmír. Už několikátou šanci nám dává designér Vláďa Chvátil ve zdánlivě malém rozšíření s názvem Galaxy Trucker: Nejnovější lodě. Jedná se o rozšíření, které vyšlo už v roce 2013, a nám se někam jeho recenze zatoulala. Proto se omlouváme autorovi, vydavatelské společnost Czech Games Edition a také distribuční firmě REXhry. Ti všichni stojí za vydáním tohoto obrovského hitu i jeho kompletní sady expanzí.

A tak není lepší šance, jak si tuto ohromně populární hru připomenout o pár let později. A je třeba zdůraznit, že Galaxy Trucker je hra, která neuvěřitelným způsobem obstála test času. Kdykoliv nám někdo nabídne partii, neodmítneme. Hraje se jednoduše tak, že hráči nejdříve všichni současně vybírají dílky ze společné zásoby a staví z nich svoji loď. Všechno je to pod časovým presem. Potom musí všechny vesmírná plavidla obstát náhodné nástrahy z balíčku karet. Po cestě neustále sbírají finance a snaží se co nejvíce zbohatnout. To se opakuje několik kol, až je jasný vítěz – hráč s nejvyšším počtem kreditů.

galaxy-trucker-nejnovejsi-lode-05

Rozšíření Nejnovější lodě nabízí přesně to, co byste čekali – nová plavidla třídy C a to pro všechna kola označené římskými číslicemi – první, druhé i třetí. Ale pak je tu ještě třída IV, která je naprosto samostatnou kategorií (už jsme ji ale měli v Druhém velkém rozšíření). Ale pěkně postupně.

Zmiňovaných lodí je v nabídce celkem pět. Nijak tedy neomezují počet hráčů, kteří se partie mohou zúčastnit. Hráči mohou vybrat libovolné kombinace lodí z minulých krabic a této. Pro náročnější hráče je doporučeno vynechání lodí nejnižší třídy I a měli by sem místo ní zařadit kategorii IV.

Všechno začíná u třídy C tím zdánlivě nejmenším rozdílem, který ale nakonec může mít velký vliv. Hráči totiž nemohou použít startovní dílek, který je více univerzální, ale musí začít s náhodně vylosovanou destičkou ze středu. Na druhou stranu ji mohou položit kamkoliv. Vedle obtížnosti nových rozložení tak i toto přináší hráčům nové výzvy.

galaxy-trucker-nejnovejsi-lode-01

Zajímavou skutečností (asi ekonomicky dobře zvolenou) je spojení lodí I. a II. třídy na jednu desku. Odlišené jsou pouze barvou. Je to dobře, protože většina zkušených hráčů stejně lodě nejnižší úrovně vůbec nevyužije. Na ploše desky jsou odlišené barvou.

Ale tyto lodě mají jednu zajímavou vlastnost – jsou roztržené časoprostorem napůl a kdo ví, jak vůbec drží pohromadě. Hráči musí těmto lodím pomoci s držením struktury trupu tak, že přes trhlinu propojí loď pouze dílky se stejným konektorem. Není tedy možné připojovat více koncovek na méně, takové připojení je považované za nepovolené. A podobně jako v základní hře, i tady je opravena jiným dílkem a v horším případě i oddělením části lodi. Zakřivení prostoru ale ovlivňuje i přilétající projektily. Ty pak mohou měnit směr, odkud přilétají nebo se třeba rozdvojit!

Celkově je už tato první/druhá třída skvělá! Přinese hráčům totiž dávku bolení hlavy, ať už při stavbě, tak při samotném letu. Současně ale právě pravidla pro zásahy jsou možná až zbytečně složitá a překomplikovaná, takže si je hráči plně nedokáží zapamatovat.

galaxy-trucker-nejnovejsi-lode-07

Jenže pak začnete stavět třetí úroveň a rázem zjistíte, že to byla vlastně jen taková zahřívací fáze. Následující plavidlo je totiž koule a jako takové se i chová. Navazovat tak musí i dílky, které jsou z pohledu hráče na okraji čtverce a spojují se na rozvinutém plášti k destičce na protější straně sloupce nebo řádku. Je tedy mnohem těžší dodržovat veškerá pravidla pro spojení a stavba trvá déle.

Při stavbě ale je problém úplně jinde než na propojování. Zásadní potíž budou mít hráči s umisťováním děl a motorů, které vyžadují volná místa. A ta s sebou nesou penalizaci, které se nelze vyhnout. A to je další úroveň rozhodování, kterou musí každý z účastníků absolvovat v druhém kole vesmírného závodu.

Tohle je asi nejlepší loď vůbec ve všech dostupných edicích Galaxy Truckera. Genialita kulovitého designu je prostě výzvou i pro toho nejzkušenějšího stavitele. Ale právě kvůli této obtížnosti mají hráči na stavbu jedno přesypání hodin navíc. Provedení lodi současně znamená, že je poměrně snadné ji zasáhnout, protože pokaždé střela testuje v řadě nebo sloupci jednu pozici za druhou.

galaxy-trucker-nejnovejsi-lode-10

Poslední na řadě je čtvrtá loď nové kategorie. Tady hráči na úvod staví čtyři samostatné lodě. Ty se spojují pouze prostřednictvím kostek, které o tom rozhodují vždy, když se přesype písek v hodinách. Stavba tedy probíhá delší dobu. Současně je ale velká pravděpodobnost, že poletí hráči v důsledku kostek několika loďmi naráz. To s sebou přináší drobné úpravy pravidel pro stavbu i pro setkání ve vesmíru.

Více pravidel znamená protažení partie. Hráči budou čas od času kontrolovat, jak vlastně mají některé situace vyhodnocovat. Stavění je náročnější, takže je dobré jej omezit přesýpacími hodinami, čímž zajistíte stejnou dobu trvání jako dříve. Pokud to neuděláte, musíte se připravit na další nárůst herní doby.

Při učení se nových pravidel se hráči pobaví, protože jsou prošpikovaná vtipem autora. Působí často jako zábavné historky z natáčení, které jsou samozřejmě kompletně vymyšlené. Ale určitě mají talent pobavit a zpříjemní jinak nezáživné čtení. Hra nemá svoji vlastní krabičku, což mírně ztěžuje její skladování.

galaxy-trucker-nejnovejsi-lode-08

Pokud chcete do hry přinést prvky, které vás opravdu prověří, pak byste si rozhodně rozšíření Galaxy Trucker: Nejnovější lodě měli pořídit a vyzkoušet si nějaké postavit sami pro sebe.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorVlaada Chvátil
IlustraceTomáš Kučerovský, Niemi, Radim Pech
VydavatelCzech Games Edition, Heidelberger Spieleverlag, IELLO
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba90
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Real-time, Science Fiction, Space Exploration, Transportation
MechanismyDice Rolling, Tile Placement
RozšířeníGalaxy Trucker, Galaxy Trucker: Anniversary Edition
RodinaGame: Galaxy trucker
Alternativní názvyGalaxy Trucker: Brandneue Modelle, Galaxy Trucker: Nos tout derniers modèles

Více o hře.

Recenze: Galaxy Trucker Nejnovější lodě
Galaxy Trucker: Nejnovější lodě je výborným a rozměry malým rozšířením, které překvapivě dodává velké věci. Těmi jsou samozřejmě titulní lodě, které přináší zajímavé nápady a tím hlavním je loď ve tvaru koule. Galaxy Trucker: Nejnovější lodě je výborným rozšířením, které je třeba doporučit každému milovníkovi této hry.
Klady:

+ spousta nových možností
+ zvýšená variabilita
+ vyšší obtížnost
+ kulatá loď
Zápory:

- složitější pravidla
- ještě delší herní doba
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ankh Bohové Egypta – jeden vládne všem