Recenze: Meowtopia – země koček

meowtopia-01

Je to známá věc, že v amazonské džungli, ve stínu obrovských hor And, žije hromada nepoznaných kmenů. Na většině z nich není nic neobvyklého – mají svoje bohy, primitivní nástroje a nikdy neviděli civilizaci. Jenže jedna vesnice je opravdu jedinečná. Je to vesnice, kde se evoluce ubrala jiným směrem. Obývají ji kočky.

Přesně toto místo si pro svoji deskovou hru vybrala trojice autorů Eros Lin, Wei-Min Ling a Cahu-Hsin Chou. Jmenuje se Meowtopia, ale původně v roce 2013 vyšla pod názvem Jungle Rumble. Pod krabicí je původně podepsaná firma EmperorS4, ale novou verzi s novým názvem vytvořili ve francouzské společnosti Runes Editions a to za pomoci nových ilustrací od autorky Loreine.

Na víku na hráče čeká náhled do kočičí vesnice, ale aby se stali opravdovými obyvateli, musí otevřít víko a najít pod ním jednu společnou bodovací desku, kterou ihned umístí do středu stolu, a především čtveřici hráčských desek. Hráči si musí tyto plány rozebrat a bude záležet pouze na vkusu, protože jednotlivé rodiny se liší pouze obrázkem.

meowtopia-07

Podle počtu hráčů připraví dostatečnou zásobu destiček s políčky a kočičími pomocníčky, ale také s dřevěnými vodními kanály. Z této nabídky dostanou hráči svoji startovní výbavu (dva pomocníky, jeden kanál a dvě pole), k tomu ale také čtyři žetony jídla a jeden kousek zlata. Svoje destičky polí umístí před sebe a oddělí je dílkem vody.

Celá partie se následně dělí na kola, ve kterých se všichni hráči postupně prostřídají v roli aktivního hráče. Ten dostane do ruky pět akčních destiček a vybere jednu z nich, kterou by chtěl provést. Zařídí se podle zobrazených ikonek a poté všichni jeho soupeři mají možnost tu stejnou akci využít pro sebe, ale vždy pouze s jedním dělníkem. Ke všem dostupným akcím budou hráči potřebovat svoje dělníky, které představují čtvercové destičky. S jejich pomocí tak mohou získávat jídlo (tygr), zlato (mýval), kopat vodní kanály (bobr), orat pole (býk) a především další dělníky (opice).

Navíc dva dílky pomocníků mohou v každém kole buď dalšími dělníky, nebo prodavači. První varianta je v použití jasná. Pokud by se ale z pomocníka měl stát obchodník, pak je označen žetonem a poté na začátku každého dalšího kola může hráč prodat zboží jednoho typu.

meowtopia-03

Každou akční destičku lze zvolit pouze jedenkrát za kolo, poté její destička zůstává nedostupná. Ty dílky, které nikdo nezvolil v minulém kole, jsou zvýhodněny pro to následující umístěním jednoho žetonu jídla. Na konci svého tahu musí hráč nakrmit všechny svoje dělníky, včetně pomocníků, jejichž nenakrmení s sebou nese penalizaci v bodech.

Použití dělníci po práci spí. Na začátku každého kola mohou hráči probudit zdarma jednoho z nich a každého dalšího je třeba motivovat s pomocí žetonu jídla. Hráči s pomocí akcí nejen získávají suroviny, ale především nakupují políčka a propojují je vodními kanály. To proto, aby na konci partie měli dostatek bodů, Hra končí, jakmile dojde zásoby polí nebo vodních kanálů. Body lze získat za dělníky, předměty prodané obchodníkovi, pole a vody a nepoužité zlato. Kdo má v tuto chvíli nejvíce bodů se stává vítězem.

Samotná Meowtopia je hra o střádání vítězných bodů. Nemá složitá pravidla a vypadá přátelsky, takže je vhodná především pro děti a nezkušené hráče – rodiče. Všechno to plyne hodně jednoduše, což je dobrou zbraní právě pro ty, kdo nehledají nějakou přehnanou výzvu.

meowtopia-09

Hra je jednoduše o tom vytvořit si dostatečnou zásobu dělníků, dobře volit akce a organizovat svoji pracovní sílu co nejlépe. Právě ta poslední zmíněná činnost je základem úspěchu, protože unavení dělníci nemusí být v následujícím kole dostupní. A tady je naprosto zásadní získávat dostatek jídla, jenže v každém kole můžete použít pouze jednu z destiček. V tazích ostatních hráčů se sice můžete k akcím připojit, ale ty jsou mnohem slabší.

Přes popisovanou jednoduchost principů je ve hře dostatek zajímavých a smysluplných voleb. Pro zisk bodů je více možností, včetně proměňování surovin prodejem jednomu ze svých pomocníků. Díky této kombinaci je hra velmi dobrou vstupní bránou do světa složitějších euro her. Současně ale méně zkušeným hráčům asi nebude její nabídka stačit, protože se samozřejmě nemůže měřit se špičkami tohoto přemýšlivého a čistě beznáhodného žánru.

S více hráči je lepší výběr akcí v každém kole. Délka partie je určená dobráním destiček, kterých je v menším počtu účastníků méně v nabídce. Díky tomu mohou hráči počítat vždy s nějakými třiceti minutami na dokončení. Zábava je lepší ve vyšším počtu právě proto, že je větší výběr. Čekání na tah není tak dlouhé.

meowtopia-15

Zpracování je zajímavé. Ilustrace jsou hravé a barevné. Téma koček je zvolené dobře, pobaví a rozhodně neurazí. Samozřejmě se samotnou hrou nemají obrázky vlastně žádnou spojitost.

Meowtopia je hra, která cílí především na děti. Je to zřejmé z grafiky i tématu. Současně ale nabízí solidní úroveň taktiky, takže k ní nemůžete posadit osmileté prcky. Na druhou stranu trh s hrami od deseti let už je dost velký výběr.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNightsorrow Chou, Eros Lin, Zeldaaa Ling
IlustraceLoreine
VydavatelEmperorS4, RUNES Editions
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Animals, Farming
MechanismyVariable Phase Order
RozšířeníJungle Rumble: Meowtopia – Promo Personal Board & Kitten Tiles
RodinaAnimals: Cats
Alternativní názvyMeowtopia, 轟隆森林

Více o hře.

Recenze: Meowtopia – země koček
Meowtopia je hra, pro kterou nemůžeme mít úplně vřelá slova chvály. Hra je to jednoduchá, a protože v ní jde o farmaření, nabízí se pojmenování Agricola pro menší. A ono to docela sedí. Partie nabízí dost možností k sbírání bodů, nějaké ty volby a není zbytečně dlouhá. Meowtopia sice není výzvou pro zkušené, ale strategii určitě umí prověřit.
Klady:

+ vhodná pro starší děti (od deseti let)
+ dost možností různých zisků bodů
+ rozumná délka ve všech počtech hráčů
+ kočky
Zápory:

- pro zkušené moc jednoduché
- téma není nijak spojené se hrou
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Evoluce v krabici – doba ledová je doba ledová