Recenze: Number Pirates – pár prstů na každé ruce

zahlen-piraten-09

Do kolika myslíte, že umí piráti počítat? Do jedné, dvou, tří? Ale kdeže! Pořádný pirát musí umět počítat alespoň do desíti, protože si musí umět dobře rozdělit kořist. A pokud jste o tom ještě neslyšeli, tak existuje pirátská aritmetická škola.

A do té teď budeme chodit i my zásluhou nové hry Number Pirates, aneb Zahlen Piraten. Jedná se o novou krabičku z tvůrčí dílky společnosti HABA. Pod hrou je podepsaná dvojice Imke Storch a Markus Nikisch, kteří spolupracovali s ilustrátorem Tobiasem Dahmenem. Plechová krabička na sobě má razítko s rokem vydání 2017 a obsahuje karty s čísly, rovnicemi, jednu dvoudílnou destičku, šestistěnnou kostku a figurku piráta Zorajy.

V pravidlech najdete celkem čtyři hry, které se zvyšují v obtížnosti. Všechny jsou ale určené čistě pro dva protivníky, kteří se proti sobě posadí ke stolu a porovnají své počtářské schopnosti. Nejjednodušší hra se jmenuje Číselný duel (Number duel). Jedná se ale o klasickou válku, kde děti mají každé svoji sadu čísel od jedné do deseti. Hráči současně ze zamíchané hromádky odhalí horní kartu a vyšší hodnota bere vše.

zahlen-piraten-04

Tato partie je rychlá, ale k podobné zábavě tuto krabičku nepotřebujete. Hra totiž je notoricky známá a lze ji hrát s libovolnou sadou karet. Souboj je samozřejmě velmi náhodný a délka partie je těžko odhadnutelná. Pokud byste tedy měli pořídit krabičku kvůli této hře, pak bychom vám ji nedoporučovali.

Naštěstí jsou v boxu i další varianty. Druhá v pořadí se jmenuje Die Counting (Počítání kostek), ve které si děti rozloží číselné karty před sebe hodnotou nahoru. Do středu stolu položí očíslovaný plán. Začínající hráč hodí kostkou a může otočit kartu, která tomuto číslu odpovídá. Ale kostka má pouze šest stran, takže ty další hodnoty je možné dosáhnout pouze sčítáním. Hráč tedy může zariskovat, házet vícekrát a všechny puntíky posčítat dohromady. Nesmí ale při tom přesáhnout celkovou sumu deset, jinak nesmí otočit žádnou kartu.

Tady už děti zažijí přecejen nějakou zajímavou zábavu. Musí totiž chytře riskovat ve snaze být první, kdo otočí všechny karty číslicí dolů. K tomu je třeba naházet postupně všechny hodnoty. Nejde tedy o postřeh nebo taktiku, ale hráči musí dobře riskovat a mít pořádnou porci štěstí. Tady už ale pětileté děti hru opravdu ocení a současně se také začnou velmi zajímavě učit počty do deseti.

zahlen-piraten-01

Třetí variantou jsou Pirátské cíle (Pirate destinations), pro kterou budou potřebovat pouze jednu sadu číslic od jedné do deseti. Jejich zamíchaná hromádka zůstane zatím ležet ve středu stolu. Poblíž je třeba umístit také herní plán se stupnicí od jedničky do desítky a na startovní pozici položit figurku piráta.

Hráč na tahu otočí horní kartu z balíčku. V závislosti na odhalené hodnotě se posune figurka piráta Zorajy směrem k aktivnímu hráči. Jeho tah tím může skončit nebo může hráč pokračovat dalším hodem. Figurka smí opět popojít směrem k hráči, ale pouze v případě, že při pohybu nepřesáhne hodnotu deset. V takovém případě hráč kolo prohrál. Vítězem se stává ten, komu se podaří dostat ke kraji nejblíže.

Tentokrát už do hry přibývá i taktika. Zpočátku nevíte pořadí karet v balíčku, ale postupně čísla mizí a hráč je sám schopný vydedukovat, jaká čísla mu ještě v hromádce chybí. Díky tomu se děti naučí přemýšlet takticky a předvídat. Hra má tedy velmi pozitivní efekt a jedná se o nejlepší zábavu, kterou nám Number Pirates zatím poskytly.

zahlen-piraten-03

V poslední karetní hře Variation (předchozí Quick at Calculating je pouze tréninkem na tuto hru) řeší hráči současně rovnici a oba se snaží odhalit z ruky číslici se správnou odpovědí jako první. Pokud se mu to podaří, získá kartu rovnice pro sebe. Partie končí dobráním karet a ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem partie.

Zařazení postřehové hry do nabídky těchto matematických úkolů je dobrá volba. Celkově zážitek pro děti výrazně ozvláštňuje. Tady se teprve projeví, jak dobře se hráč počítání učil.

Souboje dvou protivníků jsou vždy velmi rychlé a to včetně poslední varianty. To všechno odpovídá důrazu na věk dětí, který je doporučený už od pěti let. Tyto děti hru určitě ocení, stejně jako jejich rodiče.

zahlen-piraten-06

Jednotlivé hry se od sebe dobře odlišují a postupně stoupá jejich obtížnost. Děti tak výtečně rostou s počítáním a Number Pirates je touto matematickou cestou velmi dobře provedou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWolfgang Dirscherl
IlustraceGuido Hoffmann
VydavatelHABA
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieCard Game, Children's Game, Educational, Math, Pirates
Alternativní názvyNumber Pirates: The card game, Piratas aritméticos: El juego de cartas, Les Pirates Mathématiciens: Le jeu de cartes, I pirati del conto: Il gioco di carte, Rekenpiraten: Het kaartspel

Více o hře.

Recenze: Number Pirates – pár prstů na každé ruce
Number Pirates je kolekcí pěti her, které sice nejsou vůbec originální. To ale tentokrát není vůbec tím hlavním bodem, protože tato malá krabička hlavně u dětí skvěle učí počty. Jedná se o číslice do deseti, takže je určena pro ty nejmenší prcky. Postupně s nimi roste, ačkoliv celková zajímavost hry není vylepšena nějakými originálními nápady. Number Pirates je ale kvalitním tréninkem číslic pro ty nejmenší hráče.
Klady:

+ rovnou pět her
+ kovová krabička
+ variabilita her
+ skvěle učí děti počtům
Zápory:

- zcela chybí originalita
- generické téma
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zvířata – kniha o fauně je desková hra