Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Arkham Horror The Card Game – cesta s prstenem k hoře Cthulhu

arkham-horror-card-game-01

Kdysi dávno byl Arkham slavným letoviskem, kde se domy prodávaly jen těm nejbohatším. Jenže pak se právě toto město stalo dějištěm těch největších hrůz. Při prvním náznaku problémů a nebezpečí všichni noví přistěhovalci zmizeli a zanechali za sebou nejen domy, ale často i vybavení. Jen ti nejotrlejší zůstali.

A my se v karetní hře Arkham Horror: The Card Game zařadíme mezi ně. Novinku v barvách vydavatelství Fantasy Flight Games si pro nás připravili designéři Nate French a Matthew Newman. Jedná se o kooperativní zábavu, která znovu dostane do vínku řadu rozšíření. Patří tedy do kategorie LCG (Living Card Game) her, ačkoliv ta by se tentokrát mohla konečně přejmenovat na Living Cthulhu Game.

Na víku najdeme klasický výjev z Arkhamu plný chapadel a střelných zbraní. Temnou atmosféru dotváří chladný měsíc. Samotná krabička je plná karet. A mezi nimi si každý z účastníků partie (jeden nebo dva) vybere svého hrdinu, respektive jeho kartu a vezme si pro sebe také pět žetonů zdrojů. Na začátku první partie je třeba sestavit balíček a to právě kolem svojí zvolené postavy. Ze zamíchané hromádky si pak dobere horních pět karet do ruky.

arkham-horror-card-game-06

Nyní ještě zbývá připravit samotný scénář, na kterých je celá hra postavená. V základním boxu najdou hráči kampaň pojmenovanou Night of the Zealot. Podle aktuálního scénáře pak připraví balíčky karet setkání, agendy, příběhu (act) a případně použijí nějaké lokace. Na té hráči budou začínat svoje snažení. Ke všemu budou ještě potřebovat svoji vlastní misku, do které nasypou několik žetonů náhody. Ty budou pak tahat v rámci testů či při soubojích.

Partie se dělí na kola. Na začátku každého z nich odtikává čas hráčům a jejich snažení. K tomu slouží karty agendy, na něž hráči přidají v každém kole jeden žeton zkázy. Jakmile ale jejich počet dosáhne limitu pro danou kartu, je třeba vyhodnotit její zadní stranu a odhalit další. Každý scénář má svoji vlastní sestavu a tento moment navozuje napětí pro celou partii.

Ihned poté mají hráči šanci reagovat ve fázi vyšetřovatelů. Tady se hráči dostanou k akci postupně a mohou vybírat z řady aktivit. Provést lze tři z nich. V nabídce jsou jednoduché možnosti jako získat novou surovinu či dobrat kartu ze svého balíčku.

arkham-horror-card-game-03

Jenže mnohem zajímavější jsou pro hráče propojené lokace (jejich spojení je naznačeno symboly), do které může cestovat a prozkoumat ji. Cestovat lze pouze mezi takovými místy, které mají společnou ikonu – startovní místo má dole v řadě seznam symbolů lokací, kam lze jet. Už návštěvou se povaha místa projeví (odhalením zadní strany karty) a navíc se na ní zjeví žetony stop, které budou muset hráči odhalit. K tomu je třeba nejen využít akci průzkumu, ale především zvládnout žetonový test inteligence proti zastřenosti (shroud) daného místa. Za to hráč získá stopu a přiblíží se jejímu kompletnímu prozkoumání.

V lokacích může hráč narazit na nepřítele a za akci má možnost jej vyzvat k souboji. To znamená, že si hráč vezme kartu protivníka a položí ji před sebe. V tuto chvíli jsou do sebe zaklesnutí a hrdina může (za akční bod) útočit. K tomu ale mohou také hráči využívat vybavení svého hrdiny, které si jako karty přidali do balíčku. Tyto karty lze využívat pro jejich schopnosti natištěné na kartě. Boj samotný se pak odehrává znovu s pomocí tahání žetonů z misky.

Jakmile se hráči prokoušou svými akčními možnostmi, nastane fáze nepřítele. Příšery se mohou přesouvat, ale především útočit na hrdiny, se kterými jsou v souboji. Hrdinovi pak může uštědřit nejen fyzická zranění, ale může na něj uvalit také svoji hrůzu. Tím se stav postavy může výrazně změnit, ale lze také zranění distribuovat mezi své karty, které je mohou pohlcovat.

arkham-horror-card-game-08

Každé kolo pak končí obnovením síly všech karet, které lze používat pouze jedenkrát za kolo. Hráči si doberou každý jednu kartu z balíčku, dostanou jeden žeton zdroje a partie pokračuje novým kolem a fází mýtu. Ten opět přidá nové žetony zkázy a může přinést nové situace z karet agendy.

Hráči sbírají stopy a tím mohou postupovat balíčkem dějství (act) kupředu. S novými kartami se pohybuje příběh, který nakonec dosáhne fáze rozuzlení. A podle dosaženého výsledku si pak hráči ve speciální malé příručce přečtou, co jejich vyšetřovatele potkalo. Může se samozřejmě stát, že všichni vyšetřovatelé přijdou o své zdraví nebo příčetnost dříve. I pro tuto situaci je připraven speciální konec u každého ze scénářů.

Arkham Horror: The Card Game je hrou, která je založena na procházení kampaně. Jedna partie stojící o samotě nedokáže přinést všechna kouzla. A to přesto, že už tak hru ovládne beznaděj a temná atmosféra. To nová karetní hra zvládá na jedničku, především pokud budete číst z karet také jejich doprovodné texty. V takovém případě totiž hra umí vytvořit opravdu smysluplný příběh.

arkham-horror-card-game-11

Součástí základní krabice jsou tři scénáře spojené do kampaně. To je samozřejmě málo a stejně jako u jiných LCG, i tady se počítá, že budete do hry dále investovat finanční prostředky. Ale už ty tři příběhy dokáží naznačit potenciál, který nebudete chtít nechat jen tak ležet.

Hra samotná totiž funguje skvěle. Bere si to dobré z karetní hry Pán prstenů (také LCG) a doplňuje o nové koncepty. On i designér je stejný (Nate French). Hráči stále mají postavy, budují balíčky, ale tentokrát tahají žetony místo házení kostkami pro splnění různých podmínek. Spojitost se zmíněnou hrou ale najdete především v kartách stop, které posouvají hráče dál v příběhu. Jejich získání se zdá být jednoduché. Jenže hráči se současně musí dokázat bránit před nájezdy nebezpečných monster.

Kooperace v této hře je naprosto zásadní a funguje na jedničku. Hráči musí neustále komunikovat a dělit se o všechny informace, které jsou jim známé. I samotné karty v ruce by měly být veřejné. S tím se ale pochopitelně pojí nutnost neustále číst nějaké texty, což celkový průběh partie výrazně zpomaluje. Hra je navíc plná klíčových slov s různými významy, které je třeba dohledávat. Samotná pravidla jsou sice v základu jednoduchá, ale hra jako taková je opravdu komplexní a plná spousty drobností.

arkham-horror-card-game-15

Právě v popisu pravidel jsme chodili jen tak po špičkách kolem a představili vám pouze tu hlavní kostru. Každý z hráčů už si například při stavění balíčku musí mezi své karty zahrnout nějakou kartu slabosti, která mu může v průběhu partie pořádně podrazit nohy. Příšerám se lze také vyhýbat, ale opět pouze hodem proti jejich pozornosti. Hráči musí respektovat limity předmětů, které lze současně používat.

Samotné testy a úspěchy v nich jsou náhodné a výsledek tahání žetonů je pouze podporován statistikami a vylepšeními. Ale smůla i tak může rozhodnout o neúspěchu, i když jsou třeba vaše šance opravdu vysoké. Prostě stačí hodit jedničku. Právě poměry žetonů z toho dělají zajímavější variantu než jsou kostky, protože šance mohou být ovlivněné tím, jaké žetony jsou v misce. A v krabici jich je mnohem víc než použijete pro jednotlivá dobrodružství.

Jedna partička takového dobrodružství v Arkhamu vás bude stát obvykle nějakých devadesát minut času, což je výrazně víc než konkurence (Pán prstenů). Zábava to je ale intenzivní, a protože je hra určena v základu pro jednoho až dva hráče, nikdo dlouho nečeká na to, až na něj přijde řada. Hráči musí být oba neustále zapojení do průběhu.

arkham-horror-card-game-19

Arkham Horror: The Card Game je skvělá a velmi komplexní kooperativní hra. Pokud máte rádi spolupráci a chtěli byste svůj zážitek posunout na další úroveň, pak máte na výběr mezi Pánem prstenů a Arkhamem (velmi zjednodušeně opomíjíme jiné kooperativní hry). Obě hry jsou podobné, ale novinka je ještě napínavější a především má horrorový háv. Vynikající scénáře dělají ze hry Arkham Horror: The Card Game pořádně hutný zážitek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNate French, MJ Newman
IlustraceChristopher Hosch, Marcin Jakubowski, Ignacio Bazán Lazcano, Henning Ludvigsen, Mercedes Opheim, Zoe Robinson, Evan Simonet
VydavatelFantasy Flight Games, Arclight Games, Asmodee, Asterion Press, Edge Entertainment, Galakta, Galápagos Jogos, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Korea Boardgames, Ігромаг
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 2
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(47 voters)
KategorieAdventure, Card Game, Collectible Components, Exploration, Horror, Novel-based
MechanismyAction Points, Area Movement, Communication Limits, Cooperative Game, Deck Construction, Events, Hand Management, Map Deformation, Modular Board, Push Your Luck, Role Playing, Scenario / Mission / Campaign Game, Solo / Solitaire Game, Stat Check Resolution, Variable Player Powers
RozšířeníAlice in Wonderland (fan expansion for Arkham Horror: The Card Game), Arkham Horror: The Card Game – A Light in the Fog: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – A Phantom of Truth: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – A Thousand Shapes of Horror: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – All or Nothing: Challenge Scenario, Arkham Horror: The Card Game – Bad Blood: Challenge Scenario, Arkham Horror: The Card Game – Before the Black Throne: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Beta Card from Gen Con Online 2020, Arkham Horror: The Card Game – Beta Cards from Arkham Night 2017, Arkham Horror: The Card Game – Beta Cards from Arkham Night 2018, Arkham Horror: The Card Game – Beta Cards from Arkham Night 2019, Arkham Horror: The Card Game – Beta Cards from Arkham Night 2020, Arkham Horror: The Card Game – Black Stars Rise: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Blood on the Altar: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – By the Book: Challenge Scenario, Arkham Horror: The Card Game – Carnevale of Horrors: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – Carolyn Fern Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – Curse of the Rougarou: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – Dark Side of the Moon: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Devil Reef: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Dexter Drake Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – Dim Carcosa: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Echoes of the Past: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Edge of the Earth: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – Edge of the Earth: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – For the Greater Good: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Fortune and Folly: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – Gloria Goldberg Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – Guardians of the Abyss: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – Harvey Walters: Investigator Starter Deck, Arkham Horror: The Card Game – Heart of the Elders: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Horror in High Gear: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Hunting for Answers: Parallel Investigator, Arkham Horror: The Card Game – In The Clutches of Chaos: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – In Too Deep: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Into the Maelstrom: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Jacqueline Fine: Investigator Starter Deck, Arkham Horror: The Card Game – Jenny Barnes Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – Laid to Rest: Challenge Scenario, Arkham Horror: The Card Game – Lost in Time and Space: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Machinations Through Time: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – Marie Lambeau Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – Murder at the Excelsior Hotel: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – Nathaniel Cho: Investigator Starter Deck, Arkham Horror: The Card Game – Norman Withers Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – On the Road Again: Parallel Investigator, Arkham Horror: The Card Game – Out of the Void Investigator Pack, Arkham Horror: The Card Game – Path of the Righteous: Parallel Investigator, Arkham Horror: The Card Game – Point of No Return: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Read or Die: Challenge Scenario, Arkham Horror: The Card Game – Red Tide Rising: Challenge Scenario, Arkham Horror: The Card Game – Relics of the Past: Challenge Scenario, Arkham Horror: The Card Game – Return to the Circle Undone, Arkham Horror: The Card Game – Return to the Dunwich Legacy, Arkham Horror: The Card Game – Return to the Forgotten Age, Arkham Horror: The Card Game – Return to the Night of the Zealot, Arkham Horror: The Card Game – Return to the Path to Carcosa, Arkham Horror: The Card Game – Roland Banks Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – Shattered Aeons: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Silas Marsh Promo Cards, Arkham Horror: The Card Game – Stella Clark: Investigator Starter Deck, Arkham Horror: The Card Game – The Blob That Ate Everything ELSE!, Arkham Horror: The Card Game – The Blob That Ate Everything: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Boundary Beyond: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Circle Undone: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Circle Undone: Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Circle Undone: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The City of Archives: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Depths of Yoth: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Dream-Eaters: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Dream-Eaters: Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Dream-Eaters: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Dunwich Legacy: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Dunwich Legacy: Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Dunwich Legacy: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Essex County Express: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Eternal Slumber: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Feast of Hemlock Vale: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Feast of Hemlock Vale: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Forgotten Age: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Forgotten Age: Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Forgotten Age: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Innsmouth Conspiracy: Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Labyrinths of Lunacy: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Lair of Dagon: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Miskatonic Museum: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Night's Usurper: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Pallid Mask: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Path to Carcosa: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Path to Carcosa: Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Path to Carcosa: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Scarlet Keys: Campaign Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Scarlet Keys: Investigator Expansion, Arkham Horror: The Card Game – The Search for Kadath: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Secret Name: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Unspeakable Oath: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – The Wages of Sin: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Threads of Fate: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Undimensioned and Unseen: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Union and Disillusion: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – War of the Outer Gods: Scenario Pack, Arkham Horror: The Card Game – Weaver of the Cosmos: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Where Doom Awaits: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Where the Gods Dwell: Mythos Pack, Arkham Horror: The Card Game – Winifred Habbamock: Investigator Starter Deck, Barkham Horror: The Card Game – The Meddling of Meowlathotep: Scenario Pack, Dark Matter (fan expansion for Arkham Horror Card Game), Dark Matter (fan expansion for Arkham Horror Card Game): Science Expansion
RodinaCollectible: Living Card Game (Fantasy Flight Games), Game: Arkham Horror – The Card Game, Mechanism: Campaign Games, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Arkham Horror Files (Fantasy Flight Games), Theme: Cthulhu Mythos, Versions & Editions: Card Versions of Non-Card Games
Alternativní názvyArkham Horror: Das Kartenspiel, Arkham Horror: El Juego de Cartas, Arkham Horror: Il Gioco di Carte, Horreur à Arkham: Le Jeu de Cartes, Horror w Arkham: Gra Karciana, Жах Аркгема: Карткова Гра, Ужас Аркхэма: Карточная игра, アーカムホラー ザ・カードゲーム, 诡镇奇谈 卡牌版, 魔鎮驚魂卡牌版, 아컴 호러: 카드 게임

Více o hře.

Recenze: Arkham Horror The Card Game – cesta s prstenem k hoře Cthulhu
Arkham Horror: The Card Game je vynikající zábavou. Je to horrorová hra o beznaději, která zasáhne skupinku hrdinů. Ti se pustí do vyšetřování společně a budou procházet kampaní, která jim dokonce umožní vylepšovat postavy! Hra je to velmi složitá z hlediska učení, ale i průběhu. To ale nemění nic na skvělé atmosféře a důrazu na kooperaci. Náhoda je opět přítomna v solidním poměru (ale rozumně upravená), ale k tomu hráči mají také hromadu svobody – v budování balíčku, hraní karet a taktické spolupráci. Poukd si to tedy sečteme, pak je Arkham Horror kooperativní hrou pro náročné.
Klady:

+ vynikající scénář
+ opravdu komplexní, plná možností
+ spolupráce dává smysl
+ budování balíčku vám dává plnou kontrolu
+ tahání žetonů přináší náhodu
+ zpracování
+ atmosféra beznaděje
+ možnosti pro hráče
+ různá zakončení
Zápory:

- příprava partie trvá
- spousta klíčových slov, drobných pravidel a složitých časových posloupností
- budete nakupovat rozšíření
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: HABA Moje první hry Ovocný sad