Recenze: Bend It – ohýbání všeho druhu

Bend It - balení

Znáte Bendera? Ohýbač všeho druhu. Žádná mříž, trubka ani drát před ním nejsou v bezpečí. Co je rovné, to je špatné. Taková je zásada správného ohýbače. Někomu to možná může připadat jako nuda, pořád něco ohýbat, ale také se vám to čas od času může hodit. Třeba ve chvíli, kdy vás zavřou do vězení a není zrovna amnestie.

Ve většině vězení najdete nějaké ty mříže. A kde jsou mříže, tam je ráj pro ohýbače. Tedy alespoň pro Bendera, který se v lochu cítí už jako doma. Dnes je ale jeho úkol jiný. Policie si jej vzala jako poradce a on musí naopak trubky ohýbat tak, aby se do okna zpět vešly. A nebude stačit jen je narovnat, často je třeba speciální ohýbací fígle.

Máte na to, abyste se Benderovi vyrovnali? Možná právě on ve spolupráci s Rafem Peetersem a společností Smart Games připravili nový hlavolam Bend It: Flex your Brain. A teď ji můžete koupit i v České republice zásluhou firmy HRAS.

Bend It - připravený hlavolam

Ale počkat, říkáte si, Flexo je přece záporák, co ten tady dělá? No právě on pozohýbal ty mříže, které vy musíte spravit. Samozřejmě si děláme legraci, ve skutečnosti samozřejmě věta „flex your brain“ znamená volně přeloženo „procvičte si svůj mozek“.

A tentokrát Smart Games vyměnili svoje klasické krabicové čtvercové balení s průhledem za mnohem elegantnější krabici. Ta je nahoře vybavena ouškem, aby ji mohli prodejci vystavit někam na závěsné místo. Oblečená je celá v černém, které je pokryté lesklými tečkami. Působí to efektně. Zepředu však stále vidíte bez problémů dovnitř a můžete si tedy prohlédnout reálné komponenty a nemusíte věřit jen prohlášením a obrázkům na krabici.

Cenou za tuto vymoženost je méně pohodlné otevírání a vybalování krabice. Veškeré komponenty totiž musíte protáhnout horní stranou krabice, která se navíc ode dna ještě zužuje. Když se podíváte ze strany, uvidíte komolý kužel. Právě tak vypadá krabice ze strany.

Bend It - průběh řešení

Podobně jako ostatní Smart hry, ani Bend It není výjimkou v rodině, pokud se týká zaměření. Jedná se pochopitelně o hlavolam, který je určen pro jednoho hráče od sedmi let. To znamená, že obtížnost není tak vysoká, jako třeba u Tučňáků na ledu (recenze).

Ale hra je zase především abstraktní. Uvnitř najdete zavírací krabičku s víkem, která stačí bez problémů na to, abyste v ní uchovali hru. V podstatě tedy tu pěknou, stínovanou krabičku můžete zahodit, pokud chcete.

Jakmile odklopíte i průhledné víko, tak získáte zelený podstavec, který je současně také herním plánem. Na něm se rozvaluje celkem šest tyčinek, které jsou celé černobílé. Na každé z nich najdete dvě až tři skupinky kuliček, které přechází vždy z černé do bílé nebo z bílé do černé. A právě na těchto přechodech (ale nejen na nich) mají kuličky také pant. Díky němu je můžete různě natáčet na obě strany.

Bend It - průběh řešení

Kuličky s tímto mechanismem poznáte jednoduše tak, že mají ve své hlavní barvě uprostřed proužek té druhé. Právě na něm se pohybují a natáčí. Samotný kloub je provedený z plastu a zpočátku jde poměrně ztuha. To by mohlo být zárukou jeho dlouhé životnosti, ale stále je to plast, takže lze těžko cokoliv odhadovat. Každopádně za dobu našeho testování a desítek her vydržely tyčinky naklápění bez jakýchkoliv problémů.

V krabičce je kromě tyčinek pochopitelně také herní brožurka. Ta vám asi ani nemusí vysvětlovat, co se po vás chce. Je to jednoduché – umístit všechny tyčinky do herního plánu tak, aby vytvořily černobílý vzor na zadání. To nijak nerozlišuje tyčinky, takže na jejich vzájemnou polohu na desce už musíte přijít sami.

Najdeme zde celkem pět obtížnosti vždy po dvanácti úkolech. Od zeleného startera, přes červeného experta až po opravdu obtížného wizarda. A ačkoliv pro autora tentokrát asi nebylo jednoduché zadání rozdělit podle obtížnosti, nakonec se podařilo.

Bend It - zadání

První obtížnost je usnadněná tím, že začátečníci mají naznačeny polohy některých tyčinek. Ale protože je nelze tak snadno rozeznat od sebe, doporučujeme tuto obtížnost i těm zkušenějším. Ti se alespoň naučí mezi nimi vidět rozdíly a rozlišovat jednotlivé tyčinky. Jejich tvary a ohyby potřebujete znát pro další pokročilejší obtížnosti, které záhy přijdou na řadu.

Samozřejmě čím vyšší obtížnost, tím zapeklitější úkol. Jak je to rozdělené? No prostě tak, aby vás ty obtížnější napadly později. Nejrůznější natáčení a ohýbání je ale na denním pořádku u všech šedesáti puzzlí.

Hrou si trénují děti nejen představivost a kombinatoriku, ale především motoriku, protože musí neustále dílky ohýbat a umisťovat na jejich pozici. Samozřejmě nejdůležitější je správně začít a uvidět v barevných kombinacích známé tvary. Pak už je to výrazně jednodušší.

Bend It - vyřešený hlavolam

Snad jedinou nevýhodou tohoto hlavolamu, kterou pocítíte u dětí, je jeho abstraktnost. Nemá žádné téma, a proto není na první pohled tak lákavý. Ale nechápejte nás špatně. Hra vypadá a je vyrobena opravdu pečlivě a kvalitně, jen prostě nemá tu mrkavost zvířecích a jiných her – například Noemovy archy (recenze).

Bend It je podařenou logickou hříčkou, která vám dá zabrat. Černobílé dílky a jejich rozložení na plán může být libovolné a je jen na vás, abyste si vytvořili správnou taktiku pro hledání řešení. Hra je vhodná nejen pro děti, které se díky ní zdokonalí v mnoha dovednostech, ale i pro rodiče, které potrápí úplně stejně.

Hru k recenzi věnovala společnost HRAS. Děkujeme.

Recenze: Bend It – ohýbání všeho druhu
Bend It se zařazuje do rodiny hlavolamů, v nichž vaším jediným cílem je uspořádat šest různých tyčinek do předem daného čtvercového plánu. Tentokrát na vás čeká černobílá symfonie šedesáti úkolů. Tyčinky můžete ohýbat na několika předem určených místech zásluhou kloubů a to rovnou na obě strany. Díky podobnosti tyčinek je hra obtížná, ale přitom je každý dílek odlišný rozložením černé a bílé barvy. Právě to je cesta, jak řešení najít. Hra zaujme luxusním balením i zpracováním, přitom ji ale zvládnou už děti od sedmi let. Pokud tedy hledáte nějaký další hlavolam, Bend It stojí za úvahu.
Klady:

+ elegantní krabička
+ krabičku nepotřebujete skladovat, protože herní plán s víkem vše udrží
+ jednoduchý princip ohýbání dílků
+ krásné černobílé zpracování
+ zajímavé řešení pantů
+ opravdu těžké hlavolamy
Zápory:

- snad jen, že jednotlivé hlavolamy jsou si hodně podobné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Luxor Zapomenuté poklady – ukryto po tisíciletí