Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bláznivý šéfkuchař uvaří všem dobroty

Bláznivý šéfkuchař - balení

Tyhle hodiny řídí blázniví šéfkuchaři. Oni ale nejsou tak šílení, jak o nich všichni říkají. Jen jejich nápady jsou trochu neobvyklé. Dali byste si čokoládu na pizze? Nebo slané muffiny? Spousta lidí by nad takovou dobrotou, ale to my ne. My se přece nenecháme odradit a naopak nás takovéhle bláznivé nápady nalákají ještě víc.

Dobrou chuť nám popřeje dětská desková hra Bláznivý šéfkuchař, kterou pro všechny zvědavé malé kuchaře připravila společnost Orchard Toys a také český distributor DITIPO. Ten hru od týmu z britských ostrovů představuje místním dětem pod značkou Zábavné učení.
Všichni ti kuchtíci a jejich náčiní se překvapivě vešli do poměrně malé krabičky. Tento boxík je modrý a kromě hlavního kuchaře vás přivítají i dvě kuchtičky. Ti všichni nám vesele nabízí poměrně obyčejnou žampionovou pizzu. Necháme se tedy nalákat dál na dobroty a vrchním otvorem nakoukneme na dobroty.

V první řadě je tu rovnou pět desek samotných kuchařů, kterými se hráči mohou stát. Každý z nich má svůj oblíbený recept, ke kterému potřebuje přesně sedm surovin. Jejich obrázky jsou natištěné kolem portrétu šéfkuchaře a na vás je, abyste je jako pomocník sehnali a nezáleží ani tak na tom, jestli se jedná o cibuli, krevety nebo samotný plech na pečení. Každý z kuchařů je jiné národnosti a díky tomu mají hráči velmi dobrý výběr.

Bláznivý šéfkuchař - připravená hra

Spolu s nimi je v balení také pětice kartonových talířů, které jsou zatím bílé a prázdné. Na každý z nich patří jeden z finálních uvařených produktů. A hráče tak čekají špagety nebo špíz. Každé jídlo tu má svoji destičku. Pro hráče jsou ale neméně důležité také malé čtverečky se samotnými surovinami a náčiním. Teprve s těmito 36 kartičkami jsou opravdu schopní vařit. Ale k hraní budou potřebovat ještě jednu ruletu s plastovou šipkou a šesti výsečemi a samozřejmě pravidla, která jim řeknou, jak na hru. Ta jsou pochopitelně v češtině.

Na začátku partie si tak každý z hráčů musí vybrat toho kuchaře nebo kuchařku, který mu je nejsympatičtější. Jeho destičku si vezme před sebe. Malé destičky všech ingrediencí a nádobí jsou rozloženy po stole, ale obrázkem dolů. To hotová jídla a talíře začínají partii stranou, stejně jako losovací zařízení.

Bláznivý šéfkuchař - rozehraná hra

Jakmile na hráče přijde řada, pokusí se mezi destičkami na stole najít předmět, který potřebuje pro přípravu svého jídla. Když se mu to podaří, může si dílek vzít a položit jej na svoji kuchařskou kartu. Vždy ale pokračuje v hledání další hráč. Tak se všichni soupeři střídají v hledání, dokud všichni do jednoho nedokončí svůj nákup.

Nyní přichází na řadu konečně samotná příprava jídla. Hráči potřebují losovací destičku, na které postupně kuchtíci roztáčí šipku. Nejdříve musí mít hráč štěstí a vytočit si talíř. Ten může okamžitě vzít a položit jej svému šéfkuchaři do rukou (na kartu). Potom už stačí jen získat na jídlo objednávku a to od kteréhokoliv ze čtyř hladových dětí. Když se takové zatočení hráči podaří, může hned začít slavit vítězství, třeba také nějakou dobrotou.

Hra Bláznivý šéfkuchař jde ve stopách povedeného Nákupního seznamu (recenze). Hráči i tady potřebují nejen štěstí při odhalení destiček, ale také paměť, pokud ji najde někdo z jejich soupeřů. A při tom se učí pojmenovávat věci, ze kterých vaří. A samozřejmě si současně ke kuchtění také vytváří vztah.

Bláznivý šéfkuchař - rozehraná hra

Tentokrát je hra přece jen trochu pokročilejší a kromě plnění hrnců musí hráči ještě vytočit dvakrát správnou výseč. Teprve po této druhé fázi se mohou prohlásit za vítěze. Zařazení této druhé části je k dobru hry, protože nestačí jen samotné sbírání destiček.

Samozřejmě obě poloviny hry jsou založené hodně na náhodě. To ale k dětským hrám nerozlučně patří. Hlavním tu je, že děti opravdu hra elegantně učí pojmenovávat obrázky a navíc se trochu naučí i nějaké ty recepty.

Zpracování celé hry je kvalitní a kartony jsou pevné. Neposlušná šipka může někdy zastavit na rozmezí dvou výsečí, kdy nejde rozlišit, kde přesně stojí. V takových chvílích se doporučuje zatočit ještě jednou.

Bláznivý šéfkuchař - hráčská deska

Bláznivý šéfkuchař je základní dětskou hrou, která znovu chce připravit děti na svět tam venku. Malí hráči se stanou kuchaři, s trochou štěstí budou shánět destičky se surovinami a poté uvaří kompletní jídlo. To vše během několika minut a s pomocí náhoda. Bláznivý šéfkuchař představuje dětem svět vaření a pobaví ty nejmenší.

Recenze: Bláznivý šéfkuchař uvaří všem dobroty
Bláznivý šéfkuchař je dětskou hrou, která nenabízí nic výjimečného. Zve děti do kuchařského světa, kde budou losovat dílky a pamatovat si jejich pozici. Jakmile zaplní svůj košík, mohou se konečně pustit do vaření a nakrmit jednoho z hladových zákazníků. Ke všemu potřebují jen deset minut času, ale především pořádnou dávku štěstí při vytahování předmětů i točení šipkou. Bláznivý šéfkuchař může být jen lehkou zábavou nebo může stát na začátku dlouhé kuchařské kariéry. Děti ale potěší tak i tak.
Klady:

+ dvě fáze hry
+ kvalitní zpracování
+ trénuje paměť
+ buduje vztah k vaření
+ učí pojmenovávat předměty
Zápory:

- jen losování dílků
- děti časem omrzí (nebo z ní vyrostou)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Barbie – růžový svět modelek