Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chytrý fotbal – kopejte hlavou

Tak tohle byla šance, kterou Petr Čech jen tak tak vyškrábnul z rohu naší brány. Teď rozehrává, po jeho výkopu zpracovává míč ve středu Plašil. Po pravé straně se rozbíhá Pavel Nedvěd, ale Plašil ho nevidí a kličkuje mezi hráči soupeře.

Nahrává Rosickému, který se obtočil kolem dalšího obránce. Pavel Nedvěd, který se posunul více do středu hřiště, dostává konečně přihrávku! Dribluje směrem k šestnáctce, kde stojí dva hráči soupeře. Uvolňuje se proti nim do strany, střílí a je to GÓÓÓL!

Na tyhle momenty určitě všichni vždycky rádi vzpomínáme, když se naší reprezentaci podaří předvést nějaký dobrý výkon. V současné době můžeme na dobré roky pouze vzpomínat. A právě proto přichází na váš stůl Chytrý fotbal, který vám umožní si všechno vyzkoušet na vlastní kůži.

Jenže tentokrát to bude mnohem více taktická bitva než akce, fauly a jásání. Možná toho posledního si nakonec přece jen užijete, ale pouze v případě, že dáte do hry větší srdce než soupeř. A samozřejmě také pouze v případě, že budete více přemýšlet.

Chytrý fotbal pochází z České republiky. Už to je první gól pro naše barvy. Jejím autorem je Zdeněk Touš a vydává ji společnost Bronda games, což je další ze začínajících malých firem. Doufejme, že tohle není poslední kousek, kterým přispěli na náš trh. Hra se začala prodávat poměrně nedávno a její oficiální datum vydání leží v roce 2011.

Všechen ten kolotoč kolem kulatého nesmyslu se ukrývá ve velké kartonové krabici. Ta je rozměrná především co do plochy, kterou zabírá. Na výšku pak měří pouze několik centimetrů tak, aby se do ní směstnaly všechny potřebné součástky. Uprostřed je vyvýšená, zatímco po stranách má malé „kapsy“.

Právě v nich najdete 22 figurek fotbalistů, které jsou vyrobeny z plastu. Postavičky jsou překvapivě velké (přibližně pět centimetrů) a bez problémů rozeznáte, kde mají nohy a kde leží jejich hlava. Dokonce se liší i jejich přední a zadní strana, protože ve hře je důležitý směr, kterým se hráč dívá.

Orientaci o zádech fotbalisty si vylepšíte ještě očíslováním všech hráčů. Na přiloženém archu samolepek totiž najdete odpovídajících 22 koleček s čísly dvakrát od jedné do jedenácti. Pro každý tým tedy jednu sadu, kterou fotbalisty označíte na záda.

Poslední součástí, která ve hře figuruje, je bílý míč. Tedy on to vlastně není míč takový, jako si ho představíme. Spíše by se asi slušelo označení půlmíč. Ona je to totiž opravdu polokoule a to především z důvodů, aby vám neustále někam neutíkal. Hráči jej totiž budou v průběhu partie nosit na hlavě, což vlastně znamená, že jej kontrolují svými kopačkami.

Zapomněli jsme však hned na dvě další komponenty, které jsou ke hraní Chytrého fotbalu naprosto zásadní. První z nich je pochopitelně hrací plán, který je opravdu rozsáhlý (v obrovské krabici je dokonce přeložený napůl) a rozdělený na 570 (30×19) políček. Každý čtvereček pak má svoji souřadnici podle čísel po straně a za brankami. Můžete si tak bez problémů poznamenávat průběh celého zápasu tak, jak je tomu zvykem u šachů.

Na plánu jsou pochopitelně vyznačeny také autové čáry, středový kruh, dvě šestnáctky a pochopitelně také dvě branky, které se budete snažit v průběhu partie dobývat. Ideálně vícekrát než jednou.

Druhou součástkou, bez které byste nemohli začít svoji první hru, jsou pochopitelně pravidla. Ty se ukrývají v brožurce, která obsahuje příjemně řídký a přehledný text. Většina situací je doplněna o názorné příklady, takže není problém během jednoho přečtení nasát atmosféru zápasu a vrhnout se do víru fotbalové bitvy.

Na začátku každé partie si hráči nejdříve musí připravit svůj tým. Rozestavení jedenáctky na hracím plánu je volbou každého z nich, ať už podle strategie nebo podle toho, jak postaví figurky protivník. Jediné pravidlo říká, že ve středovém kruhu může stát pouze jeden hráč – rozehrávající. Přesně jako v opravdovém fotbale.

Po rozestavení obou mužstev je třeba rozhodnout, kdo bude začínat v prvním poločase výkopem. Druhý hráč se nemusí cítit poškozený, protože on si bude moci tuto činnost vyzkoušet v druhém poločase. Po položení míče do středového kruhu může partie začít, protože žádnou další pomůcku k Chytrému fotbalu nepotřebujete.

Hráči (budeme jim říkat trenéři) se, jako v každé jiné společenské hře, střídají na tahu. Když je některý z protivníků na tahu, má k dispozici až pět pohybových bodů, které může utratit hned několika způsoby.

Nejjednodušší je pochopitelně pohyb některého z fotbalistů. Každý krok fotbalisty na sousední políčko stojí trenéra jeden akční bod. Může se rozhodnout pohybovat pouze s jedním hráčem, nebo běh rozdělit hned mezi několik svých svěřenců. Bez ohledu na jeho rozhodnutí se vždy může muž v kopačkách pohybovat pouze rovně a nesmí při svém přesunu nijak kličkovat či měnit směr.

Natočení fotbalisty na začátku pohybu je možné libovolným směrem, tedy i do úhlopříčky. Na konci pohybu však musí zůstat stát v souladu se směrem svého pohybu. Jeho zorné pole totiž má velký vliv na souboje o míč, které mohou v rámci hry nastat.

Pokud má jeho tým pod kontrolou míč, může akční body utratit i k nahrávce, střele nebo odkopnutí. A protože je míč rychlý, rychlejší než jakýkoliv fotbalista, pohybuje se dvojnásobnou rychlostí. Za každý akční bod lze tedy půlmíč přesunout přesně o dvě pole v jednom ze tří směrů, které jsou v zorném poli hráče – tedy rovně nebo šikmo do obou stran.

Takto si lze přihrávat a hráč, který míč zpracuje, se s ním ještě může pohnout, pokud trenérovi zbývají nějaké akční body. Pokud míč žádného fotbalistu během pohybu nepotká, zůstane ležet volně na ploše, odkud jej může kdokoliv sebrat nebo odkopnout. Odkop ležícího míče můžete provést i ze sousedního políčka.

Chytrou kombinací a postavením svých fotbalistů se můžete přes hráče soupeře probíjet do jejich šestnáctky. Oni vám v tom ale mohou bránit – pokud je hráč s míčem napaden obráncem z čelní strany (tři pole před figurkou), pak přijde útočník o míč. Pokud na něj útočí zleva nebo zprava, pak míč získá dokonce pod svou kontrolu čistým zákrokem a může s ním pokračovat v pohybu.

Souboj samozřejmě končí po dvou poločasech, u kterých si můžete stanovit vlastní časový limit. Oficiální trvání jednoho poločasu je nastavené na 45 minut a musíte si jej hlídat na vlastních stopkách. Doporučujeme vzít z kuchyně nějakou minutku, ideálně ve tvaru fotbalového míče. Ten z trenérů, jehož mužstvo vstřelilo více branek, se pochopitelně stává vítězem.

Chytrý fotbal je zajímavou logickou variací na oblíbenou kopanou. Hráči musí přemýšlet hodně dopředu a plánovat nejen v rámci svých akčních bodů v tomto kole, ale především v těch dalších.

Stejně jako ve skutečném fotbale, i zde je velice důležitá poziční hra. Pokud se fotbalista nabídne v náběhu ve správnou chvíli, můžete jej poslat do úniku a případně i do gólové šance. Všechna pravidla jsou pěkně jednoduchá a intuitivní.

Pětačtyřicet minut na jeden poločas je možná trochu příliš, doporučujeme zhruba půlhodinu. Tím se dostanete na hrací dobu do jedné hodiny s celou hrou. To je mnohem příznivější a přitom to je dostatek času na to, aby soupeři vstřelili nějaké ty branky.

Je velice zajímavé, že Chytrý fotbal obsahuje například i pískání ofsajdu. Navíc je vhodné za napadení hráče zezadu dávat karty – soupeř se tak musí vyhýbat tomu, aby stál na políčku za vaším hráčem. Tím se do hry vnáší další zajímavý prvek, na který si trenéři musejí dávat pozor.

Co se zpracování týká, pak nemusíte mít strach, že byste se měli cítit nějak ošizení. Pravda je, že samotná hrací deska je pouze s kartonu a nepůsobí vyloženě pevným dojmem, nedrží rovný tvar a občas si její vinou porazíte figurky, což je nepříjemné. Zároveň vám určitě bude chybět v průběhu partie počítadlo gólů, které si nezbývá než zapisovat tužkou na papír. Škoda.

Trochu zavádějící je uváděný nejnižší věk. Věříme, že děti kolem šestého roku jsou schopny s figurkami hýbat, ale už těžko budou plánovat pohyb s tolika figurkami za dosažením nějakého efektu.

Ovšem leccos na drobných nedostatcích nahrazují originálně zpracovaní fotbalisté včetně místa na hlavně na nasazení míče. Právě tento systém je velice vtipný a důmyslný a přidává celé hře na přehlednosti.

Chytrý fotbal je skvělou příležitostí pro všechny přemýšlivé fotbalové fanoušky. Představuje možnost, jak si prověřit svoje taktické schopnosti na hřišti a přitom zachovává fotbalového ducha i oblíbené speciality, které se s fotbalem spojují. Pokud tedy máte hru s kulatým nesmyslem rádi, pak se po hře poohlédněte na Internetu, protože vás zabaví, když se zrovna nehraje žádná liga.

POZOR! V roce 2012 vyšla nová verze s upravenou krabicí, herním plánem a několika drobnými vylepšeními v pravidlech! Nyní je Chytrý fotbal ještě chytřejší!

Recenze: Chytrý fotbal – kopejte hlavou
Klady:

+ originální systém nošení míče na hlavě
+ fotbal, u kterého musíte přemýšlet
+ ofsajd, žluté karty, obírání o míč
+ logická hra
+ možnost evidovat jednotlivé tahy
Zápory:

- převážně pro fotbalové fandy
- slabší materiál herní desky
- s jedenácti figurkami je třeba sledovat hodně věcí
- nereálný nejnižší věk
- chybí počítadlo gólů
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kleine FotoSafari – na výletu do Afriky