Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Velká hora moudrosti – ve výšinách to lépe myslí

Velká hora moudrosti - balení

Hory jsou všechny vysokánské. To nás nikoho nepřekvapí. Všechny ty důležité známe – Kilimandžáro, Mount Everest, Mont Blanc i Mount McKinley. Jenže existují kopce ještě větší a vyšší. Jejich dosažení není otázkou jednoho ani dvou dní. Jsou to hory vědomostí. Daly by se postavit třeba z knih, ale pak by nebyly tak pevné. Místo toho bude lepší, když se na každém stupínku prostě dozvíte něco nového. A až dosáhnete vrcholku, bude z vás mnohem moudřejší člověk..

Zní to šíleně, ale funguje to. Samozřejmě pouze v deskové hře. Tahleta je dětská, což napovídá už název společnosti, která ji vydává. Jedná se o firmu Trefl. Potěší i jméno autora nápadu, kterým je Marcin Olejarz, jehož myšlenku do reality přetavil Michal Cymuta. Grafikou pak celou hru vyšperkoval Bartosz Bielicki. Všichni tři ze společnosti Digital Media. Podle jmen snadno poznáte, že hra původem pochází z Polska, konkrétně z Gdyně, kde vydavatelství Trefl sídlí.

Krabice vás na první pohled pobaví jednoduchou a vtipnou ilustrací. Na ní šplhají dva horolezci dětského věku na horu, drží se za otazníky a všude kolem nich se povalují bankovky. Na straně balení ilustrace pokračuje obrázkem vykulené kozy, která tak nějak visí ve vzduchu na tom sešupu.

Velká hora moudrosti - připravená hra

I my se pořádně zaklesneme rukama, vezmeme víko a odložíme ho stranou. Pod ním se schovává napůl přeložený herní plán. První příjemné překvapení na sebe nenechá dlouho čekat – deska je oboustranná. Na jedné je hora různobarevná a má devět postupně se zužujících pater. Až to poslední tvoří špičku. Kolem hory už je mnohem víc živo a ilustrace jsou sice jednoduché, ale podařené.

Na druhé straně desky najdete v podstatě stejnou horu i obrázky, jen jsou trochu zpřeházené. Nejdůležitější rozdíl je ale v barvě. Tentokrát totiž má všech devět stupínků vedoucích na vrchol stejnou, hnědou barvu.

Ale plánem to samozřejmě vůbec nekončí, právě naopak. V krabici najdete také ty bankovky, které si na obalu jen tak visí ze skály. I tady mají jednoduchou grafiku s obrázkem hory na pozadí a tři hodnoty – jeden, dva a pět tisíc. Dohromady jich je 120.

Velká hora moudrosti - připravená hra

S hrou dostanete ne slibovaných 110 karet s otázkami, ale rovnou jednou tolik. Proč? Protože jsou rovnou ve dvou jazycích – jedna polovina je česky a ta druhá zase slovensky. Máme tu ještě šestici barevných figurek, návod a také 24 žetonů s písmeny A, B, C a D. Dohromady tedy tvoří šest sad – pro každého z možných hráčů jedna.

Ovšem v krabici se nachází hned pětice různých her, které si můžete užít. My si samozřejmě popíšeme tu nejdůležitější a základní. Jmenuje se Dobývání velké hory moudrosti a budete k ní potřebovat téměř všechny vyjmenované komponenty. A především tu barevnou stranu hory.

Hráči začínají na speciálních očíslovaných polích dole na herním plánu. Každý ze soupeřů si vybere jednu figurku. Kartičky s písmeny odpovědí ale nechá tentokrát v krabici. Nebudou potřeba. Ještě je třeba připravit vedle plánu trojici hromádek s bankovkami a především rozdělit karty podle zadní strany.

Velká hora moudrosti - detail plánu

Tyto barvy odpovídají patrům hory. Jsou zde modrá, zelená, žlutá a červená. Každá z nich se i na samotném kopci opakuje dvakrát. Tyto barvy odpovídají konkrétním tématům, které na kartách najdete. Modrá je pro ryby, žlutá pro ptáky, zelená je pro rostliny a červená pro suchozemská zvířata.

Hráči se střídají v tazích a odpovídání na otázky. Začínající hráč si určí stupeň obtížnosti, na kterých chce odpovídat. Téma karty (a tedy její barva) je určená patrem hory, na kterém stojí jeho figurka. Na začátku tedy všichni bez rozdílu začínají na modré, tedy v moři.

Otázku mu přečte některý ze soupeřů, včetně možností A, B, C a D. Hráč si může vybrat a nemá určený žádný časový limit. Neměl by ale nijak zdržovat. Za špatnou odpověď není nijak potrestaný. Správná mu pak vynese peníze a to v množství podle obtížnosti otázky – tedy jeden, dva nebo tři tisíce.

Velká hora moudrosti - rozehraná hra

Úkolem hráčů je ale především odpovídat správně, tím získávat peníze a za ně postupovat nahoru. Každé patro stojí rovných pět tisíc. Tady se ale naskýtá možnost pro taktizování, protože hráči mohou postoupit až o tři patra v jednom tahu. Mohou tedy se svojí figurkou zůstat na patře, které jim svým tématem vyhovuje a počkat, aby přeskočili některé jiné, nepříjemné, otázky.

Vyhrává pochopitelně ten ze soupeřů, který se nejdříve vyšplhá až na samotný vrchol. Potřebuje k tomu štěstí na otázky, ale především hodně vědomostí z různých oborů. V průběhu cesty se má šanci vyhnout zcela pouze jedné barvě.

Velká hora moudrosti je jednoduchá kvízová hra pro děti. Všechny otázky jsou zaměřené čistě a pouze na přírodu, což je opravdu velmi pozitivní zpráva. Vzhledem k tomu, že je zde celkem 440 otázek, najdete zde opravdu hromadu vědomostí, které se dětem budou hodit.

Velká hora moudrosti - karty

Navíc ale hra nepřestává být zábavou. A to přestože všechno se točí hlavně a především kolem odpovídání na otázky. Za to může především velká spousta variant. V jedné například odpovídají rovnou na každou otázku všichni společně a vybírají správnou odpověď nejdřív tajně za pomoci hlasovacích kartiček.

A k čemu je druhá strana plánu? To je pro ty opravdu odvážné. V tu chvíli všechny karty zamícháte do jedné hromádky. Díky tomu nelze taktizovat a musíte se poprat se všemi tématy v nabídce.

Pro nejmenší tu je pak čtvrtá otázka na každé kartičce, ze které si v normální hře nemůžete vybírat. Na její text existují pouze dvě odpovědi – ano a ne. Jsou jednodušší a vhodnější pro hraní s mladšími dětmi, které se o zvířátkách učí teprve základní věci.

Velká hora moudrosti - druhá strana plánu

Nejvíc se nám ale z ostatních verzí hry líbí jedna, nazvaná Karty vědomostí. V ní hráči dostanou do ruky předem daný počet karet. A jejich úkolem je se těchto karet zbavit. Kdykoliv se dostanou na tah, vyberou si hráče a položí mu libovolnou otázku z horní karty svého balíčku. Pokud na otázku odpoví správně, karta je zcela vyřazena ze hry.

V opačném případě si ji právě dotazovaný musí přidat do ruky. Vy se jí tedy zbavíte v obou případech, ale důležité je si vybírat správné hráče a odpovídat co nejlépe na otázky, které vám dávají ostatní.

Právě protože si hráči mohou svobodně vybrat, koho se zeptají, má hra velice zajímavý a napínavý průběh. Ke konci pak zasypávají hráči otázkami toho, kdo hrozí, že vyhraje. Mezitím vám ale může proklouznout někdo jiný, kdo se zbaví poslední karty. Takže dávejte pozor.

Velká hora moudrosti - karty

A co samotné otázky? Jsou opravdu dobře odstupňované podle obtížnosti? Tady bohužel jejich rozdělení nefunguje až úplně dokonale. Většina dětí rozezná lépe domácí zvířata, než savce, ačkoliv hodnota na kartách je přesně opačná. Stejně tak některá témata jsou obtížnější – konkrétně rostliny a vodní živočichové nám připadaly nejtěžší.

Velká hora moudrosti je plná spousty zajímavých informací o zvířatech. A díky tomu skvěle plní roli výukové hry. Současně je zajímavé i pro dospělé, otestovat si svoje vědomosti. Díky velkému množství variant a obtížnosti otázek bude partie bavit i je, protože často odpoví špatně.

Recenze: Velká hora moudrosti – ve výšinách to lépe myslí
Velká hora moudrosti je vědomostní hra, ve které stoupáte do kopce. Za každý stupínek zaplatíte penězi, které musíte vydělat prostřednictvím vašich vědomostí. Otázky jsou ze čtyř oblastí, rozdělené vždy na kartách a kromě tří plnohodnotných tu najdeme i čtvrtou zjednodušenou pro menší děti. V krabici najdete hned několik variant, které zaujmou svojí různorodostí a zábavností. Škoda jen, že některé otázky jsou si hodně podobné a jindy zase obtížnost neodpovídá odměně, kdy levnější otázka je lehčí než ta drahá. Musíte tedy při výběru mít i trochu štěstí. Jinak ale Velká hora moudrosti potěší všechny, kdo se zajímají o přírodu, protože obsahuje řadu pěkných otázek a informací..
Klady:

+ oboustranný herní plán
+ více variant hry
+ spousta karet a otázek ze čtyř oblastí
+ hráči se mohou tématům takticky vyhýbat
+ napínavé a pro děti zajímavé
+ otázky ano/ne pro menší děti
Zápory:

- otázky mají podobné ladění
- nevyrovnaná obtížnost
- některé témata jsou obtížnější než jiná
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Parkoviště – rovně to nestačí