Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Crossboule – koule do terénu

crossboule-11

Boule nemusí být jen na noze. A koule nemusí být jen kulaté. Stačí trochu fantazie a najednou se před námi otevře svět netušených tvarů a s nimi i možností. Jakmile dopadnou na trávu, udělají si pohodlí a nikam se nekutálí. Jednoduše roztáhnou svoje boky a zůstanou na místě. A toho bychom měli využít.

Hru Crossboule vydává společnost Zoch Verlag s podtitulem Challenge Your World. K tomu všechny hráče vyzývá autor Mark Calin Caliman, který vytvořil jednu z prvních her, které můžete bez obav strčit do pračky. Nápad a první krabice vznikla už v roce 2008 (konkrétně naše pak v roce 2011). Do distribuce u nás si ji vzala společnost REXhry a přidává k ní i česká pravidla.

Tahle hra k vám ale může dorazit v krabici, která na sebe bere nejrůznější barvy. To ,že zrovna naše je oranžová a má téma fotbal je jen náhoda. Můžete se dočkat fialové pláže, zelené džungle nebo modrého města. Všechny jsou orientované na výšku a pořádně těžké. Ale bez rozdílu na nich vždy najdeme dvě postavy, které drží v rukou, hází a kopou barevné koule.

crossboule-01

Ty se tu jmenují boule, jak naznačuje už samotný název hry. A v krabici jich najdeme celkem šest. Dvě sady různých barev po třech tak, aby si mohli zahrát dva protivníci. A pak je tu ještě jeden jack nebo také prasátko a příručka pravidel v nejrůznějších jazycích. Každý míček je naplněný hromadou nějakých kamínků, které se přesypávají při sebemenším pohybu.

Na začátku partie musí především hráči zjistit, jestli je vhodné počasí. Crossboule lze hrát i doma, ale venku to je lepší. V první řadě je pak třeba naznačit startovní čáru, ze které budou oba protivníci házet. Oba účastníci dostanou tři boule a začínající k tomu ještě navíc prasátko.

První hod je právě touto malou kuličkou, která označí cílové místo. K němu se oba protivníci budou snažit co nejvíce přiblížit. Na úvod mají oba soupeři jednu střelu. Poté už ale o následujícím hráči v pořadí rozhoduje vzdálenost boulí – ten, kdo je dál od jacka, musí pokračovat v házení, dokud nepřekoná protivníka nebo do chvíle, kdy mu dojdou boule.

crossboule-05

Poté hráči obodují kolo podle pozice svých házecích sáčků. Body dostane jen jeden z účastníků za boule, které jsou k prasátku blíž než nejlépe umístěný soupeřův jack. Navíc tu ale jsou také komba, které přináší další bonusové body – stačí se dotýkat prasátka nebo jej dokonce obklíčit z několika stran. Partie se hraje na dva sety, každý počítaný do třinácti bodů.

CrossBoule jsou v základu vlastně francouzský pétanque. Mnoho z nás dříve této hře s košonkem a několika kovovými koulemi podlehlo. Dělali jsme svoje vlastní turnaje, trénovali a házeli. Ale protože hlavní součástky jsou kulaté, hra je to mnohdy velmi nepředvídatelná.

Ale jako správný nástupce, i tato hra musí přijít s něčím novým. To my už známe zásluhou popisu pravidel, ale všechno to leží především na měkké povaze samotných míčků. A to tady rozhodně platí hned v několika prvcích, které hru dělají dostatečně odlišnou. Tou první je pochopitelně samotná fyzika boulí oproti neposlušným železným koulím.

crossboule-06

Mnohem větší možnosti ale dává volnost pravidel, která umožňuje hráči začínajícímu kolo (s nejméně body v setu) stanovit nějaké dodatečné podmínky. Boule tak budou hráči házet jinou rukou, pozadu, pod nohou, odrazem nebo rovnou kopat. Fantazii se meze nekladou, z čehož těží hra obrovskou variabilitu a škodolibost mezi hráči.

Taktiku navíc obohacuje i možnost zablokovat protivníkův sáček tak, že na něm dokážete umístit a přistát se svým vlastním. Taková boule je K.O. a nepočítá se při vyhodnocení. Ovšem tohle házení na přesnost je opravdu náročné, proto jsme často měli z bonusových bodů pocit, že jsou dílem opravdu velké náhody. Možná časem, až se opravdu zlepšíte, budete schopni vést opravdu taktickou bitvu.

Hra je to velmi akční a zajímavá. Podobně jako Mölkky, i CrossBoule nás vytahují z obýváku a snaží se nás dostat na čerstvý vzduch. Tentokrát to není tak zásadní, protože s měkkými sáčky lze v nouzi soupeřit i doma. To je další výhodou.

crossboule-09

Zpracování je kvalitní, látka něco vydrží a praní je opravdu bez problémů. Největší výhodou ale je, že hráči mohou boule sbírat a vybírat si sady, které se jim líbí. Je jich omezený počet a v každé krabici najdete dva druhy. S více krabicemi přichází pak další možnosti – týmová hra, která ale funguje stejně jako ta obvyklá.

CrossBoule jsou zaručeným úspěchem pro všechny, kdo mají rádi dovednostní hry, napínavé soupeření a rádi hází na cíl. To je tady základem všeho. Nejedná se o žádný nový princip, ale historie ukázala, že právě toto lidi baví. A CrossBoule přichází s inovacemi dostatečně velkými na to, aby vás mohlo lákat jejich pořízení.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMark Calin Caliman
IlustraceMark Calin Caliman, Eva Paster
Vydavatel(Self-Published), Zoch Verlag
Rok vydání2008
Počet hráčů1 - 6
Herní doba45
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity
MechanismyArea Majority / Influence
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Admin: Outside the Scope of BGG
Alternativní názvyCrossboule: Auf Bayrisch, Crossboule: Beach, Crossboule: Desert, Crossboule: Downtown, Crossboule: Heroes, Crossboule: Jungle, Crossboule: Mountain, Crossboule: Ocean, Crossboule: Space, Stripes: single sets

Více o hře.

Recenze: Crossboule – koule do terénu
CrossBoule je společenská sportovní hra, která je určena k hraní venku. A přesto můžete měkkými pytlíky házet i uvnitř, pokud zrovna počasí nepřeje. Jedná se o hody na cíl, který představuje malá kulička. Ale nikdo neříká, že to bude prosté házení kupředu, protože pravidla pro kola jsou volitelná. Hráči mohou přesnými hody blokovat ostatní a získávat pro sebe bonusové body. Partie je díky tomu napínavá. Každý může mít svůj vlastní design boulí, jen pro týmovou hru je třeba další krabice. CrossBoule jsou příjemným počinem, kterému se daří navazovat na úspěch házecích her.
Klady:

+ volba speciálních pravidel pro kolo
+ bonusové pozice
+ soupeření až do posledního hodu
+ možnost týmové hry
+ boule nikam neutíkají
+ možno hrát i uvnitř
+ různé designy boulí
Zápory:

- chce to hodně tréninku
- pro více hráčů je třeba další krabice
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Stezky tukanů – ptačí průvodci