Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Do třetice všeho dobrého – lidová rčení hrou

Přísloví jsou kolem nás všude, provázejí nás celý život. Někteří z nás se jimi řídí a někteří se občas jen podiví, jak umí dokonale vystihnout spoustu situací a opravdu se hodí na život většiny z nás. Alespoň občas. A právě proto se vyplatí je dobře znát.

Možná se vám to takhle nezdá, ale asi byste se hodně divili, kolik jich znáte jen tak mimochodem a ani si to neuvědomujete. Jsou to prostě zlidovělá pořekadla, která někde zaslechnete, a ulpí vám nenápadně v paměti na místě, kde si jich ani nevšimnete. Až si jednou najdou svoje místo zpět na světlo. Možná právě ve chvíli, kdy budete toužit po vítězství.

Firma Granna totiž připravila deskovou hru pro zájemce všech věků, kteří si chtějí svoje znalosti přísloví vyzkoušet a ještě se u toho dobře pobavit. Hra se jmenuje Do třetice všeho dobrého a z polštiny ji přeložil a upravil pro naše přísloví Milan Bronclík.

Krabice na sobě nese hned několik zajímavých informací a kromě toho také pěkný a legrační obrázek, který zaujme děti. Dozvíme se zde, že hru podpořil také časopis Mateřídouška. Na straně vás určitě zaujme také příznak „hraj si sám“, který znamená, že se u krabice může bavit i jedno dítě samotné. Celé straně víka však vévodí velký oranžový nadpis „KVÍZ o příslovích, rčeních a pořekadlech“, čímž dává kupujícímu jasně najevo, co najde uvnitř.

Pod víkem se totiž skrývá úctyhodných 190 přísloví ve dvou variantách. Větší množství (180) jich objevíte v textové formě na malých oboustranných kartičkách, zatímco 45 doprovází originální a legrační ilustrace na větších kartách.

Kromě nich uvnitř objevíte malý hrací plán, roztomilé malé dřevěné figurky šesti barev a také barevnou kostku. Na jejich šesti stranách jsou však pouze dvě barvy – žlutá a zelená – každá třikrát. Zbývá zmínit již jenom pravidla, která popisují dva druhy hry – jednu pro jednotlivce a jednu týmovou. V popisu pravidel se zaměříme na tu samostatnější a druhou vysvětlíme později.

Než začnete hrát, stačí připravit doprostřed stolu hrací plán, který tvoří ležatá osmička rozdělená na barevná (žlutá a zelená) políčka. Uprostřed osmičky najdete políčko START, kde je výchozí pozice pro všechny figurky. Vedle hrací plochy připravíte obrázkové i klasické karty, každé do jedné hromádky.

V partii se hráči střídají v hodu kostkou, který určí, jestli budou hádat ze zelených slovních kartiček, nebo je čeká obrázkové rčení. U obrázků je správné řešení napsané na druhé straně, u zelených pak jsou na jednom listu uvedena dokonce dvě rčení a hráč si mezi nimi náhodně vybírá.

Podle úspěšnosti svojí odpovědi se hráč posune v dopředu nebo dozadu na nejbližší políčko barvy, která odpovídá otázce (tedy žlutá v případě ilustrace, zelená v případě textové otázky s možnostmi). Protože jsou barevná kolečka na střídačku, vyplatí se kostkou házet stejné číslo, pokud dokážete výsledek ovlivnit.

Ležatá osmička má dva konce, jeden je veselý a je u něj kromě slůvka CÍL napsané také „Konec dobrý, všechno dobré“, zatímco na druhé straně osmičky je takzvaný HROZNÝ KONEC s přídavkem „ale nebojte, žádný učený z nebe nespadl!“. I na hracím ploše vás provází obrázky i texty zmiňující některá z pořekadel.

Hra končí ve chvíli, kdy některý ze soupeřů dorazí do cíle. Samozřejmě všichni ostatní si mohou partii ještě dohrát, dokud na trati nezůstane poslední z nich.

Týmová varianta funguje podobným způsobem, ale půjčuje si systém z klasických párty her, protože se hraje pouze s ilustrovanými kartami. Hráči se rozdělí do týmů, které mají společnou jednu figurku. Přesto se i zde všichni účastníci střídají v tazích a ten, kdo je na řadě si vytáhne náhodnou kartu a musí pomocí gest a nebo kresby na papír vyjádřit, co je na ní nakresleno za přísloví.

Ten, komu se podaří jako prvnímu uhodnout, získává pro svůj tým bod. Může to být tedy nejen spoluhráč, ale také některý člen soupeřících týmů. Ale pozor, za každou špatnou odpověď se posunete se svojí figurkou dozadu a využijete tak často i druhou stranu ležaté osmičky. Pro zvýšení obtížnosti si můžete k úkolu přidat také časový limit, ale měřič není v krabici přiložený. Vyhrává tým, který jako první dorazí do cíle.

Je velice důležité také dodržovat pravidlo, které je v příručce s instrukcemi několikrát zmíněno. Kartičky byste totiž měli používat obráceně, než jste zvyklí z klasických her. Otázku byste měli brát zespod hromádky a použité karty vracet nahoru. Jinak se totiž budou moci hráči připravit na otázky předem a to je určitě minimálně nesportovní.

Jednotlivé partie jsou většinou velice rychlé, ale zažijete u nich spoustu legrace a to především s dětmi, které mnohá přísloví neznají nebo si nejsou jista správnou odpovědí. Právě krátká doba je spíše pozitivní vlastností, protože se hra hodí i jako rychlá zábava a můžete se pak znovu rozhodnout, jestli si třeba ještě nedáte odvetu.

Právě proto je také hra určena pro děti až od devátého roku věku, ale v podstatě je můžete hrát i s menšími dětmi. Stačí, aby uměla číst, a mohou se legrační a zábavnou formou učit přísloví.

Do třetice všeho dobrého funguje výborně také jako náhrada nějaké párty hry, protože týmová varianta je opravdu legrační. Některé přísloví popsat posunky nebo kresbou (a neobkreslovat přitom původní ilustraci ze hry) je opravdu obtížné.

I dospělí budou napoprvé tápat u některých obrázků. Ale bohužel právě u těchto ilustrací je problém, že si je dospělí bez problémů zapamatují v průběhu několika her, a pak už pro ně nebudou tvořit žádný problém. Naštěstí je Do třetice všeho dobrého hra především pro děti, které si procvičí a poznají všechna ta zajímavá pořekadla a rčení, která v češtině existují.

Co se na hře opravdu výtečně povedlo je grafické zpracování. Všechny ilustrace jsou nápadité a mají neotřelý smysl pro humor. Přitom kresba není dokonalá, ale zachovává si svůj svérázný originální ráz. Samotné karty jsou z kvalitního tvrdého materiálu a i na textových kartičkách je jasně rozeznatelná přední strana od zadní.

Na zadní straně karet s otázkami je navíc ke každému přísloví také jeho vysvětlení. Správná odpověď je na stejné straně jako otázka, i když podstatně menším písmem. Tentokrát by bylo umístění pochopitelné, aby protivník neviděl správnou odpověď na zadní straně, jenže na zadní je znění celého rčení zopakované velkým tučným písmem, čímž ztrácí jeho uvedení vepředu význam.

Doporučujeme kartičku při pokládání otázky vždy položit na stůl. Bohužel při hře jednoho hráče vypsaná odpověď na přední straně celou hru téměř znemožňuje, protože děti se těžko vydrží nepodívat dolů, pokud správné řešení neví.

Firma Granna opět plní svoje poslání zajímavých naučných her pro děti. Po kvízové hře Proč kočky mají vousy?, nebo autoškolovém Hurá na kolo! nás opět příjemně překvapili další hrou směřovanou převážně na dětské publikum.

Do třetice všeho dobrého se opravdu povedlo a za nízkou cenu pořídíte průvodce většinou známých českých pořekadel. Škoda drobného nedostatku se správnými odpověďmi, který ztěžuje hru v uvedené sólové zábavě pro jednoho. Vše ale dostanete zabalené do líbivého kabátku pěkných ilustrací, díky kterým na tuto drobnost rádi zapomenete a budete se u hry bavit stejně dobře, jako děti.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Recenze: Do třetice všeho dobrého – lidová rčení hrou
Klady:

+ pěkné zpracování
+ mrňavé figurky
+ velký výběr přísloví a pořekadel
+ legrační ilustrace
+ týmová verze
+ cena
Zápory:

- obrázky si zapamatujete
- správné odpovědi vpředu i vzadu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Khora Zlatý věk – civilizace v rozkvětu