Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: HABA Origami Tvary s předlohami

Bezmocně stojím přede dveřmi. Není na nich žádný zámek a ani náznak kliky. Nikde nevidím žádnou škvíru. A přesto jsem viděl, že se otevřely a zase zavřely. V té chvíli jsem byl ale bohužel ukrytý a neviděl jsem pronásledovanému přes rameno. Vedle zavřeného otvoru visí na zdi jakási destička s otvorem. To může být jediný klíč k tomu, jak dveře otevřít.

A jako trénink s podobnými hádankami přichází nová hračka Origami Tvary s předlohami, kterou si připravili tvůrci pod hlavičkou značky HABA. Patří do řady her na uspořádání (arranging game) a tentokrát se jmenuje v originále Colorful Shapes, tedy Barvité tvary. A s českým návodem a pravidly si ji mohou zahrát i děti u nás zásluhou oficiálního distributora HABA.

Krabička sice není nijak extrémně velká, ale celou plochu za šířku i výšku zabírají čtvercové předlohy, ve kterých jsou vždy vyraženy otvory představující nejrůznější tvary. Tyto kartonové předlohy jsou čtyři a s každou z nich pracuje zadání v podobě pěti karet. To nám dohromady dává součet dvaceti úkolů, které jsou rozděleny barevnou linií u horní hrany podle obtížnosti na tři úrovně.  

Děti si tedy vždy rozloží na stůl všechny dostupné dřevěné kameny, které mají různé barvy a tvary. A pak si podle představy o obtížnosti vyberou zadání. Podle něj si na stůl položí jednu ze čtyř kartonových předloh a při tom musí myslet na fakt, že jsou karty s úkoly oboustranné.

Řešení ale nemusí vymýšlet, je totiž na kartě předkreslené. Samotný hráč tedy musí umět správně identifikovat barvy, tvary a zopakovat jejich skladbu před sebou na stole. To může vypadat jako opravdu jednoduchý úkol, ale ne pro dvouleté děti. Ty se musí poprat s různými tvary i natočením kamenů tak, aby zapadly do sebe i do výřezu v kartičce.

Zadání je nakonec docela dost.  Jen je trochu škoda, že vydavatel nejde se kartičkami trochu dál. Nepřináší tedy žádné přemýšlení a logické dedukce. Pouze následování předlohy, která je pevně daná. To samozřejmě odpovídá věkovému zaměření boxu, který je doporučen už od dvou let. Přesto jde podle nás o nevyužitou šanci, protože pár zadání navíc se zakrytým řešením by určitě dále navýšilo zajímavost boxu. Na druhou stranu si určitě rodiče mohou takové úkoly vymyslet sami.

Jednotlivé úkoly jsou sice jednoduché, ale jejich řešení přesto dětem nějakou chvíli trvá. Navíc ale v tomto věku nemají děti tak dobrý přehled a baví je opakování. Proto to ani není tolik o variabilitě, jako o samotné zábavě. A skládání více dřevěných tvarů do jednoho velkého výřezu děti opravdu baví.

Posledním krokem k úspěchu je pak samozřejmě zpracování. Tomu vládne dřevo, se kterým budou děti manipulovat nejvíc. Ale i kartonové předlohy jsou pevné a vydrží snahu se do nich trefit posouváním.

Origami Tvary s předlohami jsou skvělou hračkou, která nenabízí dětem žádné složité úkoly, ale pouze předlohy, které je třeba opsat a převést do reality. Ale i to je pro malé děti zábava a výzva, kterou si rozšiřují své schopnosti, obzory a trénují vše, co jim může takhle malá krabička dát.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Gugong – vstupenka do Zakázaného města